Prvi dogovor Kosova i Srbije mora biti postignut do 24. veljače 2023. godine uz obveze obiju strana, a bude li postignut, postoje financijski paketi, u suprotnom “slijedi težak štap za ometajuću stranu“, objavio je u četvrtak albanski Albanian Post kao “ekskluzivnu informaciju“ iz međunarodnih krugova.
Od Beograda se očekuje da u toj fazi ne mijenja svoj ustav kojim je Kosovo određeno kao pokrajina u sastavu Srbije, a od Prištine da, po Briselskom sporazumu iz travnja 2013. godine, formira Zajednicu srpskih općina, također bez promjena svojeg ustava.
Beograd u dugogodišnjem mukotrpnom dijalogu o normaliziranju odnosa s Prištinom ustrajno inzistira da kosovske vlasti ispune obvezu preuzetu pod pokroviteljstvom Europske unije i formiraju ZSO, dok albanska strana to izbjegava jer toj asocijaciji kosovskih Srba ne želi dati dio izvršnih ovlasti.
U scenariju za “predsporazum” Kosova i Srbije, koji je objavio taj albanski medij, navodi se da Zajednica srpskih općina “neće biti nevladina organizacija”, ali da “neće biti uspostavljena kao novi nivo vlasti”.
Pisanje albanskog medija danas je objavio portal Kosovo online, blizak srbijanskoj vladi, a tekst je prenio i ruski portal Sputnjik, najavljujući ga naslovom “Novi probni balon albanskih medija: ‘Predsporazum’ Beograda i Prištine do 24. veljače”.
“Ako se postigne dogovor, postoje financijski paketi. Ako se ne postigne, slijedi težak štap za ometajuću stranu“, piše albanski portal, ne navodeći konkretne izvore.
Albanian post je ranije objavio i saznanja iz plana Macron-Scholz po kojemu se određuju obveze i ritam usuglašavanja prijepora dviju strana, za koji je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao da ga se “ne smije ignorirati” i “baciti kroz prozor” jer dolazi od čelnika dviju vodećih zemalja Unije.
Hitnost “predsporazuma”, oročenog do 24. veljače u vezi je sa situacijom u Ukrajini, a ako dvije strane odbiju postati kooperativni partneri, međunarodna zajednica ima treći način da u drukčijem obliku postigne ono što trenutno traži kroz “šatl diplomaciju”.
“Međunarodna zajednica je shvatila da je do pomirenja Kosova i Srbije nemoguće doći odjednom i uz opći konačni dogovor, zbog maksimalističkih stajališta obiju strana, ali je i kosovskom premijeru Albinu Kurtiju i srpskom predsjedniku Aleksandru Vučiću postalo jasno da moraju brzo i definitivno ući u ugovorne odnose, jer rješenje problema između Kosova i Srbije više nije samo pitanje dviju država”, piše albanski medij.
Albanian post je, pozivajući se na međunarodne izvore, naveo i neke točke scenarija koje bi trebalo konkretizirati do veljače iduće godine, što se vezuje i uz učestale posjete specijalnog izaslanika EU-a za dijalog Miroslava Lajčaka, američkog dužnosnika za zapadni Balkan Gabriela Escobara i drugih međunarodnih dužnosnika Prištini i Beogradu, uz ocjenu da su ti posjeti “u funkciji raspleta tog scenarija”.
Njih dvojica su, kako tvrdi Albanian post, jasno stavili do znanja i Vučiću i Kurtiju da “temu Kosova i Srbije treba zatvoriti prije nego li navrši godinu dana” od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Međunarodna zajednica, prema ocjenama u tekstu, više ne traži “brzo rješenje, već proces pomirenja”, koji se razlikuje od dinamike sadašnjeg dijaloga i zahtijeva postizanje pomirenja u nekoliko faza, kroz novi put u kojem “svaka strana održava privid svoje principijelne pozicije”.
Na temelju onoga što je predstavljeno vlastima u Prištini, “ZSO neće biti NVO, ali će i dalje biti smještena u postojeće okvire ustava i zakona Kosova”.
“Zajednica srpskih općina treba predstavljati najbolju moguću garancija za srpsku zajednicu, ali to je sve“, tvrdi Albanian post.
Ukoliko strane odbiju postići sporazum o daljem scenariju i odbiju započeti konkretan put ka “posljednjoj fazi konačnog pomirenja”, međunarodni predstavnici su, navodno, predvidjeli i alternativni scenarij, u kojem bi proces preuzeli u potpunosti u svoje ruke, poput rješenja kojim su u Daytonu 1995. godine okončani ratni sukobi u BiH.
Međunarodne sile mogle bi ubrzati postizanje pomirenja “tako što bi udaljile lidere i pregovaračke timove iz njihove zone komfora i okupile sve strane na jednom mjestu”, kako bi se “u roku od nekoliko dana postigao dogovor”, navodi albanski medij i podsjećajući da je Daytonski sporazum “postignut upravo u takvom obliku”.
Hina/Foto: Screeenhot