“U Hrvatskoj se stvara panika da je pitanja dana ili sata kad će Putin napasti Ukrajinu. Ovdje uopće nema nikakvih ni naznaka ni straha” piše Milan Glavinić iz Kijeva, navodeći da je “čak i Crna Gora pozvala svoje građane da brzo napuste Ukrajinu.”
Iz Kijeva Milan Glavinić
Uvjeren sam da Putin nema više hrabrosti napasti Ukrajinu i ući u otvoreni sukob. Vjerujem da je probao ispitati sve mogućnosti, ali kad je krenula kontinuirana dostava obrambenog oružja i sama priprema Ukrajinske vojske, polako shvaća da mogućem ratu ne može biti pobjednika. Kad se mrvi budu vraćali nazad, vlast bi mogao izgubiti i u Moskvi.
Računajući da Ukrajina sada već ima 300.000 profesionalnih i dobro obučenih vojnika, plus rezervni sastav s ratnim iskustvom, njih je isto 400-500.000, tako da Putin sa 100.000 do 200.000 tisuća vojnika može imati samo katastrofalne gubitke u slučaju napada.
Ukrajini je bila važna ova tehnička podrška SAD i Britanaca i sad sa svojom vojskom sad mogu zaštititi sve veće gradove na istoku i jugu zemlje.
Ja mislim da je Putin toga svjestan i da je to samo puno galame s vježbama uz granicu, bar sad u ovakvoj situaciji. Da nije bilo neke veće reakcije s dostavom oružja možda su i bili planovi frontalnog napada. I sad skoro svaki dan slijeću transportni avioni s oružjem, iz SAD, Velike Britanije i Poljske. Tako da će biti tresla se brda, a rodio se miš.
Vjerujem da Ameri namjerno šire paniku da ujedine EU, jer Njemačka je pod rezervom, a i Francuska ako ostane po strani padaju potpuno u drugi plan kao neozbiljne države koje ne mogu ništa riješiti i čije mišljenje nitko ne uvažava.
Poljska, Rumunjska i Baltičke države znaju da ne mogu očekivati pomoć od Bruxellesa i zato su čvrsto na strani SAD i Velike Britanije.
Ovdje u Kijevu nema nikakvog straha, sve normalno radi, jedino se primijeti u nekim situacijama s državnim službama nelogična rješenja koje navode da ima elemenata pojave korupcije što ukazuje na nesigurnu zonu poslovanja (npr. nelogične carine koje ne štite ni interese domaćih proizvođača, ili porezne prijave protiv firmi gdje je očigledno razlog korupcija i plaćanje za rješavanje problema). To je na primjer zamjetno u zadnjih nekoliko mjeseci).
Zatim potpisani su ugovor i s Turskom o slobodnoj trgovini, a po faktu nema nikakvih promjena. Čak je i Turska sad potpisala ugovore za izgradnju Bayraktara u Ukrajini, a s druge strane Rusije je uvela zabranu uvoza voća i povrća iz Turske u Rusiju.
Zatim Rusija jako komplicira tranzit iz Irana i Azerbajdžana u Ukrajinu i postavili su zabranu ulaska ukrajinskih kamiona u Rusiju. Tako kad se svi ti faktori uzmu u obzir, mislim da ništa od rata, već je samo pojačana aktivnost na postavljanju geopolitički interesa.
Vidim da se u Hrvatskoj postavlja pitanje je li moguća ukrajinska “Oluja” na područja Luganska i Donecka, koja trenutno imaju mnogo sličnost s nekadašnjom tzv. SAO Krajinom u Hrvatskoj.
Ta tema, ofanzivna akcija tipa Oluje, trenutno nije na dnevnom redu. Jedino ako bude nekakvoga općeg neuspješnog napada Rusa, u protuudaru se može očekivati vraćanje Donbasa, jer na tom području malo šta ne funkcionira. Tvornice su izrezali i prodali u željezo, a običan život je nikakav. S ukrajinskih sela su svi otišli na posao u Poljsku i Češku jer im ne trebaju vize i donose novce u Ukrajinu pa ipak se vidi nekakav razvoj (infrastruktura, ceste, uređenje okoliša). Naravno svi se vraćaju nakon tri mjeseca, a poslije ponovno odlaze.
U Donbasu toga ničega nema kao i po Rusiji, a ako bi se još i mobilizirali po ruskim selima i poslije toga pretrpili velike gubitke u ljudstvu, to može može izazvati pobunu i biti motiv rušenje Putina s vlasti.
Jedino se očekuje sutra poslije 16 sati prekid zračnog prometa, jer osiguravajuća društva neće pokrivati osiguranja. KLM je već prestao letjeti, danas prestaje i Air France
Foto: reuters