Policija i Državno odvjetništvo istražuju više djelatnika Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP), mahom kontrolora leta, zbog sumnje da su lažirali prebivališta.
Umjesto na stvarnim adresama u Zagrebu prijavljivali bi se, sumnja se, u okolici grada ili drugim županijama u mjestima bez prireza i na taj način varali državu i tvrtku u kojoj rade, piše portal Telegram. Prirez u Zagrebu je 18 posto, a prijavljivali su se u naseljima bez prireza.
Čemu služi lažno prebivalište?
Prema podacima koje smo do sada prikupili, umjesto u Gradu Zagrebu gdje su kontrolori doista živjeli, prebivališta su prijavljivali na adresama u mjestima bez prireza – Samoboru, Krapinskim Toplicama, Lekeniku, Glini, Gvozdu, Krašiću…
Ovdje valja spomenuti da je riječ o ljudima koji imaju gotovo najviše plaće u državi, koje se one kreću od 47 do 60 tisuća kuna neto. Unatoč tome, prebivališta su lažno prijavljivali u mjestima bez prireza kako bi izbjegli plaćanje tih davanja lokalnoj samoupravi.
Osim štete za proračun Garda Zagreba, štetu su napravili i HKZP-u budući da im je tvrtka neosnovano isplaćivala troškove prijevoza od tih lažnih adresa od sjedišta kontrole leta u Velikoj Gorici. Ukupna šteta, kako je za Telegram potvrdila policija, za sada iznosi gotovo dva milijuna kuna.
Neslužbena je informacija da je lažnu adresu imao i kontrolor Krešimir Rakoci, predsjednik Hrvatskog strukovnog sindikata kontrolora letenja, protiv kojega je, zbog drugih prkrašaja, pokrenut sudski postupak za otkaz.
Zbg optužbe za tri ozbiljna prijestupa protiv Rakocija je pokrenut je postupak otkaza ugovora o radu. No budući da je Rakoci i sindikalni čelnik otkaz mu nije mogla uručiti uprava tvrtke nego je pokrenut sudski postupak pred nadležnim Općinskim sudom u Velikoj Gorici. Prvo ročište održaj je potkraj prošlog mjeseca.
Istražitelji još provode izvide
U međuvremenu smo ipak uspjeli doznali nove detalje iz procesa koji je krenuo nakon anonimne prijave s početka prošle godine. Na osnovu nje policija je provela kriminalističko istraživanje i utvrdila dokaze o prijevari i utaji poreza.Otkrivena lažna adresa
Prema novim informacijama do kojih smo došli, za osam zaposlenika HKZP-a istražitelji su utvrdili da su bili prijavljeni u Gvozdu u Sisačko-moslavačkoj županiji. Adresa im je bila na lokaciji Blatuša 158. Blatuiša je naselj u Sisačko-moslavačkoj županiji u sastavu Općine Gvozd. Ta je adresa udaljena čak 72 kilometra od Velike Gorice, od sjedišta HKZP-a.
S obzirom da je Gvozd područje od posebne državne skrbi, njegovi mještani oslobođeni su plaćanja prireza. Istodobno, kontrolori koji su na toj adresi imali prijavljeno prebivalište živjeli su, prema do sada prikupljenim podacima policije, u Zagrebu i Samoboru.
Velike naknade za prijevoz
Osim što su, dakle, utajivali prirez, računovodstvu Hrvatske kontrole zračne plovidbe osumnjičeni kontrolori ispostavljali su zahtjeve za nadoknadom troškova prijevoza. Uz zahtjev su, kako su utvrdili istražitelji, predavali cijene autobusnih karata Autotransporta Karlovac, te dobivali maksimalnu naknadu za prijevoz u iznosu od 900 kuna.
Prema onome što je do sada rekonstruirano, kontrolor koji inače živi u okolici Velike Gorice izvukao je od siječnja 2007. do siječnja 2011. 29.890 kuna kao naknadu za prijevoz, dok je proračunu Grada Zagreba uskratio oko 126 tisuća kuna prireza.
Sporne isplate kontrolorima
Slične iznose za prijevoz dobila je i jedna djelatnica HKZP-a koja je prijevoz od Gvozda fakturirala tvrtki iako je zapravo živjela u širem centru Zagreba. Ona je pak u četiri godine, tvrdi se, utajila oko 120 tisuća kuna prireza.
Još jedan kontrolor dobio je 29.890 kuna za prijevoz iako na to nije imao pravo jer zapravo živi u zapadnom dijelu Zagreba. Iz njegove plaće nije isplaćeno oko 80 tisuća kuna prireza.
Četvorica kontrolora, prema kaznenoj prijavi, odgovarat će za ovakvu prijevaru te utaju poreza, no njima se na teret stavlja period od 2008. do 2011., pa su i iznos s kojima ih se povezuje nešto niži. Tek je jedan osumnjičeni prijavljen da je nezakonito naknadu za prijevoz dobivao tijekom samo jedne godine – od 2010. do 2011. godine. Istražitelji su utvrdili da je uzimao novac za prijevoz od Blatuše, iako zapravo živi u naselju na jugoistočnom izlazu iz Zagreba.
Ektremno visoke plaće
Dakle, inaoko superbpogati kontrolili letra masovno su varali da bi bili još bogatije. Primjerice, plaća Krešimira Rakocija veća je od 50. 000 kuna u neto iznosu (neslužbeno je oko 55. 000 kuna), a u istoj tvrtki zaposlena mu je i supruga čija plaća je bliže 30.000 nego 20.000 kuna pa njihovi mjesečni prihodi prelaze 80.000 kuna mjesečno.
Kontroli leta redovito će visoku plaću pravadati “stresnim poslom” i to se ponavlja kao mantra u koju će mnogo čak i povjerovati.
Stresniji posao od njih, koji gledaju u ekran kompjutura i navode zrakoplove, ima svaki vozač ZET-ova autobusa u Zagrebu koji u pet ujutro, uz kišu ili snijeg, vozi 150 ljudi na posao.
M. Marković/Foto: rtl