Kategorije Vijesti

EU postigao dogovor o novim pravilima za migrante, ljevičarske udruge protiv

Širi dalje

Europska unija postigla je dogovor o novim pravilima za sustav migracija i azila, rekla je u srijedu Roberta Metsola, predsjednica Europskog parlamenta u objavi na društvenoj platformi X.



“EU je postigao povijesni dogovor o novom setu pravila za upravljanje migracijama i azilom”, rekla je Metsola.

Radi bolje kontrole migracijskih tokova prema Europi uvodi se brža, efikasnija procedura prikupljanja podataka na vanjskim granicama novim harmoniziranim provjerama, stoji u priopćenju hrvatskog zastupnika iz redova pučana Karla Resslera koji je sudjelovao u pregovorima o Migracijskom paktu, pet zakonodavnih akata za modernizaciju europskog sustava migracija i azila.

“Ovo je ključna odluka mandata. Zaokružena cjelina pet zakonodavnih akata omogućit će nam da smanjimo migracijski pritisak prema Hrvatskoj i Europi, povećamo pravnu sigurnost i vratimo kontrolu nad europskim granicama”, rekao je Ressler.

Istaknuo je da će “borba protiv nezakonitih migracija biti dodatno ojačana značajno unaprijeđenim biometrijskim sustavom koji će omogućiti identificiranje osoba koje predstavljaju sigurnosnu prijetnju“.

Proširuje se opseg zajedničke europske baze biometrijskih podataka nezakonitih migranata i podnositelja zahtjeva za azil radi boljeg uvida, suradnje i detektiranja osoba koje predstavljaju sigurnosni rizik, a uspostavljaju se i mehanizmi za upravljanje kriznim situacijama, dodaje se u priopćenju.

“Sveobuhvatni pristup migracijama i azilu povezuje učinkovitu zaštitu granica, više reda i brže procedure, snažniju borbu protiv krijumčarenja i zloupotreba, kao i partnerstva s trećim državama”, ističe se u priopćenju.

Nakon što je Europska komisija predstavila novi prijedlog Pakta za migracije i azil 2020. godine, uslijedili su dugotrajni politički pregovori oko jednog od najkontroverznijih pitanja europske politike.

Press conference on the outcome of the migration trilogue

Uredbe bi trebale biti usvojene na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u travnju, a oblikovat će europski sustav migracija i azila u godinama pred nama, dodaje se u priopćenju.

Prema dogovoru dviju zakodavnih institucija, Vijeća EU-a i Europskog parlamenta, zemlje prvog ulaza migranata na teritorij EU-a provodit će stroži postupak azila na vanjskim granicama Unije i imat će više ovlasti u vraćanju tražitelja azila koji imaju male izglede da im bude odobrena međunarodna zaštita.

Privremeni politički dogovor trebaju još formalno potvrditi i Vijeće i Parlament i očekuje se da bi se to trebalo dogoditi u travnju.

Budući da je riječ o uredbama, one se mogu odmah početi provoditi čim stupe na snagu jer su izravno primjenjive u državama članicama koje ih ne moraju prenositi u svoja zakonodavstva.

Pakt predviđa da kada se države članice na vanjskim granicama nađu pod velikim migrantskim pritiskom, ostale članice moći će birati hoće li primiti određen broj migranata ili će uplaćivati u zajednički fond EU-a po 20 tisuća eura za svakog migranta kojeg odbiju.

“Današnji povijesni dogovor sjajan je dokaz kako Europa može pronaći rješenja za pitanja koja su građanima najvažnija. Pakt se sastoji od razumnih i neophodnih mjera za predvidljivo i učinkovitije upravljanje migracijama”, izjavio je izvršni potpredsjednik Komisije nadležan za promicanje europskog načina života Margaritis Schinas.

Povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson ističe potrebu humanog pristupa migracijama.

“Moramo upravljati migracijama na pravilan i europski način. Ne radi se o pobjednicima i gubitnicima. Dogovorom o zajedničkom pristupu upravljanju migracijama na human način svi ćemo biti pobjednici”, rekla je Johansson.

Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola rekla je da pakt koji uključuje pet uredbi “nije savršen” i da ne predstavlja ustupak desnici, nego da je pragmatičan. S druge strane, organizacije za ljudska prava ističu da je “ovo katastrofalan dan”.

NVO protiv plana

Više od 50 nevladinih organizacija upozorilo je u otvorenom pismu da će pakt o migracijama omogućiti državama da proizvoljno zatvaraju djecu i vraćaju migrante u tzv. “sigurne treće zemlje”.

“Danas je katastrofalan dan za ljude koji bježe od rata i nasilja. Svojom reformom azila, Europska unija se fokusira na kampove za zadržavanje migranata, ograde i deportaciju u nesigurne treće zemlje. Ovo je kompromis na štetu ljudskih prava”, rekao je Felix Braunsdorf, stručnjak za migracije i azil organizacije Liječnici bez granica.

S druge strane, predsjednica Parlamenta  kaže da je dogovor o paktu ključan u borbi protiv desnog populizma.

“Dogovor o paktu prije kraja godine značit će odlučnu pobjedu za izgradnju preuropskog centra prije europskih izbora sljedeće godine”, rekla Metsola prošli tjedan čelnicima država članica EU-a.

Prva od pet uredbi odnosi se na dubinsku provjeru na granicama, što znači da se uvode  jedinstvena pravila o identifikaciji državljana trećih zemalja po njihovu dolasku, što treba pridonijeti sigurnosti unutar šengenskog područja

Druga je uredba o Eurodacu, zajedničkoj bazi podataka u kojoj se prikupljaju točniji i potpuniji podaci za otkrivanje nedopuštenih kretanja

Zatim, uredba o postupcima azila koja znači brži i učinkovitiji postupak azila i vraćanja te postupak na granici

Četvrta je uredba o upravljanju azilom i migracijama, kojom se uspostavlja novi mehanizam solidarnosti među državama članicama kako bi se uravnotežio postojeći sustav u kojem je nekoliko zemalja odgovorno za veliku većinu zahtjeva za azil, kao i jasnih pravila o odgovornosti za obradu zahtjeva za azil

Peta je uredba o kriznim situacijama i situacijama više sile. Ona treba osigurati da EU u budućnosti bude pripremljen za suočavanje s kriznim situacijama, uključujući instrumentalizaciju migranata.

Hina/Foto: pxll


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Podravka otvorila logističko-distributivni centar vrijedan 48 milijuna eura

Podravkin  logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…

20 minuta prije

HRT-ova anketa: Milanović vodi, ali nije tako siguran u drugom krugu

Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…

12 sati prije

Slučaj Beroš, analiza postupanja: Turudić – Milanović 3:0

EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)

13 sati prije