Ukrajina je formirala 14 novih brigada kojima nedostaje teška oprema. U očajničkom pokušaju da ojača narušenu – u Donecku gotovo i urušenu – liniju fronte, Ukrajina je na sve strane u potrazi za stotinama tenkova i borbenih vozila, koje države-vlasnici više ne trebaju.
U tom smislu je dobra vijest za Kijev da je Hrvatska spremna zamijeniti svoju flotu tenkova i borbenih vozila iz doba ‘Hladnog rata”, piše analitičar Forbesa David Axe.
Hrvatska vlada pristala je prodati 30 starih tenkova M-84 kao i 30 starih borbenih vozila M-80 njemačkoj vladi, koja će zatim ta vozila donirati ukrajinskoj vladi. Njemačka sredstva Hrvati planiraju potrošiti na nove tenkove Leopard 2A8 njemačke proizvodnje.
M-84 je jugoslavenska verzija sovjetskog T-72, a M-80 bio je jugoslavenski odgovor na sovjetski BMP-1. Ukrajinske oružane snage koriste stotine T-72 i BMP-1, tako da ne bi trebale imati problema s integracijom M-84 i M-80.
Prema sada dostupnim informacijama, to bi bila tek prva isporuka tenkova M-84 Ukrajini. U ovom trenutku Hrvatska vojska raspolaže s oko 70 tenkova M-84, a većina je u vrlo dobrom stanju i procjenjuje se da bi Hrvatska u konačnici mogla u Ukrajinu uputiti 60 tih tenkova.
Sa 60 bivših hrvatskih tenkova i borbenih vozila Ukrajina bi mogla opremiti dva bataljuna — ili pola brigade. Nije slučajno, ukrajinski dužnosnici nedavno su najavili da će unaprijediti novu 156. pješačku brigadu u mehaniziranu brigadu.
156. mehanizirana brigada jedna je od 14 novih brigada od 2000 ljudi koje su ukrajinske kopnene snage nedavno formirale—od kojih najmanje 10 potpada pod vojsku. Većina tih novih vojnih brigada, sve s oznakama u 150-ima, započele su kao pješačke brigade kojima je nedostajalo mnogo teške opreme.
Ukrajinska mehanizirana brigada inače ima 31 tenk i 93 borbena vozila. Za deset mehaniziranih brigada trebalo bi 310 tenkova i 930 borbenih vozila. Ali tek u rujnu, ukrajinski pres. Volodymyr Zelensky upozorio je da njegova vlada čak ne može opremiti četiri od 14 novih brigada teškim naoružanjem. Činilo se da je manjak bio gotovo 200 tenkova i 600 borbenih vozila.
Ukrajinska industrija sama stvara neka nova vozila—obično izvlačenjem starih vozila iz dugotrajnog skladištenja i nadogradnjom s dodatnim oklopom i boljim upravljanjem vatrom.
Međutim, mnoga vozila dolaze iz inozemstva. U 32 mjeseca otkako je Rusija proširila svoj rat protiv Ukrajine, saveznici Kijeva obećali su oko 900 tenkova i 1400 borbenih vozila, kao i tisuće lakših oklopnih transportera i oklopnih kamiona.
Ali Ukrajinci su izgubili gotovo točno onoliko oklopnih vozila koliko su dobili od svojih saveznika: 900 tenkova i 1400 borbenih vozila. Sve što treba reći, Ukrajina bi mogla proizvesti dovoljno oklopnih vozila da održi svoje starije kopnene borbene brigade – ukupno oko 100 – u akciji. Ali muči se s stvaranjem vozila za sve nove brigade koje formira.
Neformiranje novih brigada zapravo i nije opcija. Mnoge starije ukrajinske brigade bile su u borbama bez prestanka otkako su Rusi izvršili invaziju u veljači 2022. Umorni su. A ta iscrpljenost može imati strašne posljedice.
Uzmite u obzir 72. mehaniziranu brigadu, koja se dvije godine održala u gradu-tvrđavi Vuhledar u južnoj Donjeckoj oblasti bez značajnih pojačanja dok konačno nije popustila pod nemilosrdnim napadom većih ruskih formacija i povukla se 1. listopada. Povlačenje je dovelo do šireg kolapsa. ukrajinskih položaja u južnom Donjecku.
Ukrajinski zapovjednici očajnički žele rotirati umorne brigade s prve crte. Ali jednako tako očajnički žele osigurati da zamjenske brigade imaju dovoljno oklopnih vozila—i da nisu samo topovsko meso za Ruse.
Kasno pristigli tenkovi Leopard 1A5 i Leopard 2A4 njemačke proizvodnje pomogli su, kao i svježe pošiljke vozila iz Sjedinjenih Država, Francuske i Australije. S ovim vozilima i bivšim hrvatskim M-84 i M-80, Ukrajina postupno mehanizira najmanje devet od tih 14 novih brigada.
M.M. /Foto: pxll
Preminuo je Marko Didić, dugogodišnji novinar crne kronike "Slobodne Dalmacije". Marko nas je napustio u…
Tijekom gostovanja u središnjem Dnevniku HRT-a, Mario Radić, predsjednik stranke Dom i Nacionalno okupljanje, odgovorio…
U aktivnosti NSATU-a zasad je pristalo sudjelovati 28 od 32 članica NATO-a, rekao je danas…
Komentiraj