Proslava Dana hrvatskih mučenika 14. rujna na Udbini započela je Križnim putom u 8.45 s Krbavskog polja gdje se 1493. dogodio pokolj. Euharistijsko slavlje s početkom u 10.30 sati predvodio je mons. Petra Palića, hvarski biskup i tajnik HBK.
Suslavili su gospićko-senjski biskup Zdenko Križić, riječki nadbiskup i metropolit Ivan Devčić, zadarski nadbiskup i predsjednik HBK Želimir Puljić, dubrovački biskup Mate Uzinić, porečki i pulski biskup Dražen Kutleša, šibenski biskup Tomislav Rogić, šibenski biskup u miru Ante Ivas i gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović.
Na početku slavlja svima je srdačnu dobrodošlicu zaželio domaći gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić:
„Draga braćo i sestre, dragi hodočasnici, sve vas srdačno pozdravljam: dobro došli u ovo svetište Crkvu hrvatskih mučenika. Ovogodišnja proslava Hrvatskih mučenika poklapa se sa svetkovinom Uzvišenja svetog Križa.
Križ je simbol mučeništva, ali i spasenja. Križ se usadio i utkao duboko u ovo mjesto koje simbolizira sva druga mjesta stradanja našeg naroda, a tih mjesta je nažalost, puno. Za križ se ovdje borilo i s njim umiralo. Ali kolikogod izgledalo paradoksalno, taj križ bio je jamstvo opstanka i života. I pored svih stoljetnih stradanja, evo još smo tu.
Na ovom mjestu taj križ – simbol pobjede i mira, simbol ljubavi i sebedarja – drži u rukama sveti Ivan Pavao II. prijatelj i zaštitnik hrvatskog naroda. I danas odzvanjaju njegove riječi koje je hrvatskom puku uputio točno prije 40 godina (30. travnja 1979.), na početku svog pontifikata, u bazilici Sv. Petra u Rimu prigodom proslave Branimirove godine: ‘Papa vas voli’.
Nisu to bile samo prazne riječi. Tu ljubav pokazao je on i djelima potvrdio u vremenu kada je našem narodu bilo najteže. Patnju i križ našega naroda nosio je zajedno s nama. Toliko puta intervenirao je i dizao svoj glas tražeći moćnike ovoga svijeta da zaustave krvavu agresiju i stradanje našeg naroda. U to još ratno vrijeme, točno prije 25 godina, došao je u Hrvatsku i pokazao koliko smo mu kao narod pri srcu.
Hvarski biskup Petar Palić rekao je u subotu na Udbini kako ljubav prema domovini ne znači mržnju i netrpeljivost prema drugom i drukčijem nego dobrohotnost prema svakome te da se ne mjeri ispraznim parolama i nečasnim djelima koja ostavljaju negativnu sjenu na tkivu naroda.
“U svoje misli i molitve u ovom euharistijskom slavlju unosimo sve one koji su svoj život darovali iz ljubavi prema Bogu, prema crkvi, svojoj domovini, svome narodu. Ovdje u blizini Krbavskoga polja, spominjući se velikoga stradanja 9. rujna 1493., želimo zahvaliti za sve one, iz davne i nedavne prošlosti, koji su žrtvom svoga života platili danak za slobodu”, rekao je biskup Palić u homiliji.
Poručio je i kako se ljubav prema domovini ne odražava u optužbama i konstantnom izvrgavanju vlastite domovine ruglu radi stjecanja političkih poena, nego u odgovornim riječima i preispitivanju vlastitoga doprinosa njezinom svekolikom napretku.
Istaknuo je kako treba učiti od svih mučenika kojih se danas spominjemo – da je mjera ljubavi prema domovini proporcionalna odgovornosti u poštivanju zakona, u čuvanju njezinih prirodnih ljepota, odgovornosti za njezin napredak i odgovornosti za dostojanstven život svakog stanovnika naše Domovine.
“Vjerom u Raspetoga imat ćemo život vječni, vjerom u Krista pobjednika nad grijehom i smrću možemo pobjeđivati grijeh, svoje zle sklonosti i tako postati novi ljudi, na sliku Onoga koji nas je spasio i otkupio. Slaveći danas blagdan Uzvišenja Svetoga Križa i Dan hrvatskih mučenika pozvani smo stvarnost promatrati kroz križ i sami stati pod križ, dopustiti da nas zakloni sjena Kristova križa i ispovjediti: U križu je spasenje, u križu je život, u križu je nada”, rekao je Palić u propovijedi.
Biskup u miru Mile Bogović uputio je apel državnim i crkvenim vlastima za realizacijom ideje Svehrvatskog groba i podsjetio da je još početkom izgradnje Crkve hrvatskih mučenika bilo najavljeno da će se ondje nalaziti Svehrvatski grob ili groblje.
“Naš narod treba mjesto gdje će za svoje poginule zapaliti svijeću i pomoliti se, a Krbavsko polje zajedno s Crkvom hrvatskih mučenika može biti središnje mjesto nacionalnog štovanja žrtava”, istaknuo je mons. Bogović.
R.I. /Hina/ Foto:press