Nakon što je grčki parlament prošlog tjedna odobrio nabavu francuskih borbenih aviona Rafale za grčku ratno zrakoplovstvo, iz tog primjera se mogu vidjeti parametri po kojima bi se mogla kretati i ponuda tih lovaca za Hrvatsku.
Ono što je vidljivo iz grčkih medija, potpisat će se čak tri ugovora, pri čemu ni jedan nije po principu Government to Government „G2G“ (Vlada – Vlada), a koji se u Hrvatskoj uporno zaziva kao najprihvatljiviji model sklapanja kupoprodaje lovaca.
Dakle, u Grčkoj je situacija slijedeća: Ministarstvo obrane će prvo potpisati ugovor s Dassault Aviationom za kupnju zrakoplova, potom slijedi parafiranje drugog, zajedničkog ugovora između Ministarstva obrane i Dassault Groupa, Thalesa i Safrana za četverogodišnju potporu u održavanju. Potom dolazi na red i treći ugovor između Ministarstva obrane i konzorcija MBDA za kupnju zrakoplovnog naoružanja.
Viša cijena
Nakon isteka 4 godine Grci planiraju potpisati novi Ugovor za potporu i modernizaciju tih aviona na standard F4. Francuska strana je u početku inzistirala da sve eventualne sporove rješava sud u Švicarskoj.
Međutim, Grčka je na koncu uspjela izboriti da za slučaj sporova nadležna bude Međunarodna trgovačka komora u Ateni. Penali za kašnjenje u neodrađenom ili neisporučenom poslu su samo 6 posto od vrijednosti, a tolerancija isporuke aviona je plus 3 mjeseca. Bankarsko jamstvo je 5 posto iznosa ugovora.
Ono najbitnije u svemu, navodni model otplate – 30 posto ukupnog iznosa unaprijed od ugovorene cifre od 2 i pol milijarde eura za 18 aviona (12 rabljenih, 6 novih). Iz svega navedenog se može zaključiti da je cijena s prvobitno planiranih 1, 7 milijardi skočila na 2 i pol milijarde, između ostalog, skočila i zbog promijenjenih uvjeta pregovora i tri posebna ugovora.
Dojam je da su Grci pristali na neke nominalno lošije uvjete ugovora u zamjenu za manju uplatu u startu. Međutim, prednost je ta što u prvim pregovorima nije bilo govora o F4 standardu Rafala koji je sada ispregovaran nego „samo“ F3R verzija.
Opet zaplet?
Zaključno, s opravdanim razlogom se možemo zapitati hoće li i u Hrvatskom slučaju Francuska odbiti sklapanje međudržavnog ugovora „G2G“? Vrlo moguće . U tom slučaju hrvatska epopeja zvana „kupnja borbenog aviona“ opet dobiva dramatični zaplet.
Analitički tim Maxportala
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj