General Ante Gotovina, osobiti predstavnik generacija hrvatskih ratnika u oslobađanju Hrvatske, sudjelovao je u subotu 31. srpnja u misnom slavlju za Domovinu i hrvatske branitelje u župnoj crkvi Uzašašća Gospodinova u Pakoštanima te u blagoslovu velike hrvatske zastave koja je svečano postavljena na novouređeni domovinski spomen – jarbol na Trgu kralja Tomislava u Pakoštanima.
Čin blagoslova i postavljanja hrvatske trobojnice učinjen je u sklopu proslave Dana Općine Pakoštane i Dana hrvatskih branitelja s područja Pakoštana. Pakoštane su mjesto i područje poznato po velikodušnom odazivu, sudjelovanju pakoštanskih hrvatskih branitelja u obrani domovine. U Domovinskom ratu bilo je oko 400 branitelja rodom iz Pakoštana, a šestorica pakoštanskih branitelja su poginuli, piše Laudato.
Dika i ponos toga primorskog mjesta je general Ante Gotovina, rodom iz Pakoštana, simbol pakoštanskih branitelja, ali i svih požrtvovnih hrvatskih ratnika, dodatno i zbog žrtve koju je nakon Domovinskog rata podnio u dokazivanju hrvatske obrambene nedužnosti u haškom uzništvu.
General Gotovina sudjelovao je u misnom slavlju u pakoštanskoj crkvi, a nakon Mise, 12 metara duga hrvatska zastava donesena je u procesiji do mjesta svoga postavljanja na obali, gdje je taj spomen – prostor, kao i zastavu prethodno u crkvi, blagoslovio don Jerolim Lenkić, župnik Pakoštana.
Na početku procesije u nošenju zastave od crkve do obale bio je križ, a iza njega predstavnici hrvatskih branitelja među kojima su bili general Ante Gotovina, Tomo Medved, ministar hrvatskih branitelja, Ante Deur, saborski zastupnik i drugi.
Ministar Tomo Medved rekao je da je upravo svečanošću postavljanja hrvatske zastave koja će se ubuduće trajno vijoriti s obale u Pakoštanima, počelo višednevno obilježavanje, u protokolu na državnoj razini, prigodnog programa ususret proslavi 5. kolovoza, Danu pobjede i domovinske zahvalnosti i Danu hrvatskih branitelja.
Nakon svečanog programa na pakoštanskoj obali kralja Petra Krešimira IV., o čijem ćemo bogatom sadržaju i porukama toga događaja dodatno izvijestiti, general Gotovina dao je izjavu našoj novinarki Ines Grbić.
– Super se osjećam na Dan Općine Pakoštane, u zajedništvu s mojim prijateljima, braniteljima. Naši branitelji Općine Pakoštane imali su hvalevrijednu inicijativu da hrvatski stijeg bude baš danas postavljen, da bude svečano otvorenje toga jarbola, predstavljanje i blagoslov naše zastave. To je tradicija – rekao je general Gotovina, zapovjednik koji je značajni idejni i operativni sukreator oslobodilačke vojno – redarstvene akcije Oluja.
Kazao je kako je to je jedno poglavlje davno zatvoreno i Bogu hvala da je to tako.
– Živimo u sigurnosti i u miru. I gledamo naprijed! – rekao je general Gotovina.
O susretu s braniteljima u svečanim prigodama poput takve, general je rekao da je on inače prisutan u Pakoštanima i redovito viđa svoje suborce.
– Ja sam tu. I živim tu. I radim ovdje, jako blizu Zadru. Radim u Gaženici – nadodao je.
Upitan što bi poručio hrvatskom narodu u danima ponosa i slave uz obilježavanje Oluje, general Gotovina pokazao je koliko poštuje i cijeni slobodu i izrazio duboki stav, osjećaj svoje duše: koliko u svome biću osjeća vrijednost i živi vrednotu slobode, koliko želi da svi budu svjesni veličine toga dara. Pa u tom duhu i tim nagnućem – slobodarskim, gleda i na izgrađeni Pelješki most kojega je samoinicijativno imao potrebu istaknuti – uvijek u pogledu na budućnost.
– Kao što vidite, tradicija je nešto što moramo čuvati. Sigurnost i sloboda su potreba svakog dana, za one koji se brinu o tome. To su naš Sustav nacionalne sigurnosti i naše Hrvatske oružane snage. A ovo ostalo – trebamo raditi i raditi! Puno strateških projekata, puno strateških ciljeva postigli smo od kraja Domovinskog rata. Ostvarili smo puno strateških projekata. Jedan od tih je sada i spajanje krajnjeg juga Hrvatske s ostalom Hrvatskom preko Pelješca, taj famozni most. I kako na jednoj zastavi grada Dubrovnika piše – Libertas! Lijepo bi bilo da taj most zovu Libertas. Jer on i je sloboda! – poručio je general Ante Gotovina