HDZ-ov zastupnik Željko Glasnović u četvrtak je u Saboru zatražio lustraciju u medijima, za koje je rekao da su najveća prepreka istinskoj demokraciji u Hrvatskoj.
Glasnović je to kazao replicirajući Peđi Grbinu (SDP), koji je u raspravi o prijedlogu novog poslovnika povjerenice za informiranje kazao kako je njezin ured danas potrebniji nego ikada, a u prilog toj tezi naveo je da su novinari u srijedu satima čekali informaciju sa sastanka u Vladi te kako im je pritom isključeno grijanje.
“Najveća prepreka istinskoj demokraciji u Hrvatskoj su mediji”, replicirao mu je Glasnović, tražeći lustraciju u medijima.
“Ne mogu ljudi s kodnim imenima ‘Gizela’ i ‘Olivier’ predstavljati hrvatske medije. Oni su danas doajeni istraživačkog novinarstva. To je sramota za državu, bez lustracije od ove države neće biti ništa”, istaknuo je.
Grbin mu je odgovorio kako ono što je HDZ.ov zastupnik iznio “nije dostojno Hrvatskog sabora”.
“Vi ste danas zastupnik, kao i ja i pozivam vas da ovo što ste rekli pretočite u jedan dokument, primjerice zakon o lustraciji i da ga uputite u proceduru, da to raščistimo jednom za svagda”, kazao je Grbin.
U Hrvatskom saboru je u četvrtak ujutro određena još jedna stanka zbog slučaja ministra branitelja Mije Crnoje, a zatražio ju je SDP-ov zastupnik Peđa Grbin.
Grbin je objasnio da se Klub SDP-a želi očitovati o Crnojinu slučaju, ali i o ponašanju premijera Tihomira Oreškovića vezanom uz taj slučaj.
Njegovu su se zahtjevu pridružili i drugi klubovi, pa je predsjednik Sabora Željko Reiner odredio petnestominutnu stanku. Oporbene stranke koalicije Hrvatska raste prijepodne su u saborsku proceduru poslale prijedlog da se pokrene pitanje povjerenja ministru Crnoji – prijedlog je potpisao 51 zastupnik iz klubova SDP-a, HNS-a, Hrvatskih laburista, IDS-a, SDSS-a i HSU-a.
Prema saborskom Poslovniku, zahtjev za pokretanje pitanja povjerenja odmah se uvrštava u dnevni red sjednice, Vlada ima za 8 dana za odgovor, a Sabor prijedlog mora raspraviti u roku od 30 dana.
Podnositelji ministru Crnoji na teret stavljaju brojne ‘grijehe’ – prijavu na lažnoj adresi zbog izbjegavanja plaćanja prireza, nenamjensko trošenje kredita koji je od Ministarstva branitelja dobio za gradnju kuće, sudjelovanje u tučnjavi, “apsurdnu” najavu izrade registra izdajnika, maltretiranje samohrane majke. Ta nedjela, smatra oporba, nespojiva su s dužnošću člana hrvatske Vlade, zbog čega traže da Crnoji Sabor iskaže nepovjerenje.
Mediji su proteklih dana objavili informacije da je Crnoja prijavljen na lažnoj adresi u Samoboru iako živi u Zagrebu te da je više puta prijavljivan za fizičko nasilje. Smjenu ministra u srijedu je usmeno zatražio predsjednik SDP-a Zoran Milanović, a zastupnici stranaka Koalicije Hrvatska raste u četvrtak ujutro su u saborsku proceduru uputili prijedlog Crnojina opoziva.
MP/Hina/Foto:MP