Glavnim uzrokom podjela u Hrvatskoj, nezavisni saborski zastupnik Željko Glasnović u četvrtak je u Hrvatskom saboru označio nikada javno raskrinkani karakter bivšega jugo-komunističkog režima te je problematizirao neka kadrovska rješenja u diplomaciji Republike Hrvatske.
“Glavni uzrok zla i podjela u Hrvatskoj je nikad javno raskrinkan karakter jugo-komunističkog režima i genocid počinjen nad hrvatskim narodom – genocid, aristocid, a najgore memoricid”, izjavio je saborski zastupnik Glasnović nakon zatražene stanke.
Istaknuo je kako u nekim državama postoje instituti za nacionalna sjećanja, ne i u Republici Hrvatskoj.
“Oni njeguju svoje sjećanje, nisu ga pomeli pod tepih kao mi”, rekao je zastupnik Glasnović te je Hrvatsku usporedio s čovjekom koji se svako jutro probudi s novim napadom amnezije.
“Ništa ne znamo o sebi, niti djeca znaju išta”, ocijenio je.
“Stara mantra jugozomboida, ‘Zaboravite prošlost, (okrenite se) budućnosti’ je zastrašujuća. To znači da treba ukinuti povijest, političke znanosti, antropologiju….’, rekao je saborski zastupnik Glasnović i dodao: “Kad vam netko od nepismenih medija to kaže, čast izuzecima, okrenite se na drugu stranu i prekrižite”.
Aktualnu raspravu o odlukama Povjerenstva za suočavanje s prošlošću, iskoristio je kako bi upitao što to danas imamo u hrvatskim diplomatskim krugovima.
“Imamo u Danskoj primjer Frane Krnića, konzulata; tamo radi čovjek stari udbaš”, rekao je Glasnović.
Mrak Taritaš o Vijeću za suočavanje s prošlošću
“Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću nakon godinu dana ipak je donijelo odluku, koja izgleda otprilike kao da u zakonu kažemo da se automobil može voziti uz ograničenje alkohola u krvi od 0,5 promila. A onda, u zakonu kažemo i da postoje iznimke: recimo za Martinje se može voziti i s više ili pak u dijelovima zemlje gdje se tradicionalno proizvodi vino, i tamo se može imati veći postotak alkohola u krvi”, rekla je saborska zastupnica Glasa Anka Mrak Taritaš.
Živimo, kaže, u zemlji gdje je nešto protuustavno osim iznimno protuustavno. Dodaje kako ne vidi razloga da se za nešto kaže da je protuzakonito ili zakonito, osim iznimno.
“To nije dobro u smislu poruke i stava”, zaključila je Mrak Taritaš.
MP/Hina/Foto:pxll