U UTORAK 20. siječnja 2015. u 10 sati i 52 minute u mostarski zatvor Ćelovina stigla je odluka Suda BiH kojom je Ministarstvo pravde BIH ukinulo presudu Branimiru Glavašu i naložilo njegovo puštanje iz zatvora. Odluka je donesena na temelju odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske o ukidanju pravomoćne presude Vrhovnog suda o zatvorskoj kazni za ratni zločin.
Ispred zatvora se okupilo 20-tak novinara, fotografa i snimatelja iz Hrvatske i BiH. U 13 sati i 10 minuta Glavaš je napustio Ćelovinu. Iz zatvora se s prijateljima uputio u Drinovce kraj Gruda gdje je, uz veliku pomoć Zdravka Mamića, sagradio obiteljsku kuću.
Od ukupno pet godina i četiri mjeseca provedeni u zatvoru, Glavaš je u Mostaru robijao četiri godine, a preostali dio kazne odslužio je u Sarajevu i Zenici.
Nakon odluke Ustavnog sud RH o Ukidanju presude Vrhovnog suda, Županijski sud, izdao je prošlog tjedna tjeralicu za Branimirom Glavašem jer je na snazi nepravomoćna presuda u trajanju od deset godina zatvora. Prema toj tjeralici, u slučaju da stupi na tlo Republike Hrvatske Glavaš će biti uhićen. Odluka o raspisivanju tjeralice izazvala je dvojbe među pravnim stručnjacima. Prevladava mišljenje da je donesena protupravno.
Zanimljivo je tko je sve posjetio Glavaša dok je robijao u Sarajevu, Zenici i Mostaru.
Zdravko Mamić posjetio ga je jednom u Zenici i više puta u Mostaru. Mamić mu nije zaboravio kako mu je sredinom devedesetih, kada je bio u nemilosti Franje Tuđmana, ponudio mjesto u NK Osijeku. Kod Glavaša je bila i Željka Markić, a telefonski su mu zdravlje poželjeli Milan Bandić te generali Ante Gotovina i Mladen Markač. U mostarsku Ćelovinu svraćali su Milijan Brkić i Vice Vukojević.
Zanimljivo je da je Branimir Glavaš bio u dobrim odnosima s Josipom Perkovićem kojemu se sudu na Višem zemaljskom sudu u Münchenu za sudjelovanje u ubojstvu Stjepana Đurekovića , još je zanimljivija suradnja koju je Glavaš, odnosno HDSSB u kampanji imao s Ivom Josipovićem. Iako su formalno bili dio koalicije Saveza za Hrvatsku, čiji je kandidat bio Milan Kujundžić, HDSSB je više bio na usluzi Josipoviću nego svom koalicijskom kandidatu.
Upravo je Josipović ishodio puštanje Glavaša na slobodu, a skloni mu mediji, nakon gubitka izbora, pokušali su to prikazati kao prvi potez desnice nakon pobjede Kolinde Grabar Kitarović. No, javnost je brzo shvatila da je odluka Ustavnog suda o Glavašu bila napisana prije izbora a s objavom se čekao dok ne završe predsjednički izbori.
Po izlasku iz zatvora Glavaš je otkrio još jednu vrlo zanimljivu činjenicu. Kaže da ga je Ivo Josipović pokušao prevariti u vrijeme izručenja Josipa Perkovića i Zdravka Mustača Njemačkoj. Glumeći finog gospodina, kojemu je pravda i pravednost na prvom mjestu, želio je da prljavi posao vezan za promjenu Ustava obavi HDSSB. Kada je Glavaš shvatio kamo vodi ta igra, nazvao je iz zatvora Šišljagića i zapovjedio mu da odustane od ustavnih promjena koje su zapravo bile manevar da se spase Mustač i Perković.
Josipovićev pregovarač bio je s Glavašem bio je Saša Perković, sin optuženog Josipa Perkovića, a u Glavaševo ime na sastancima u Banja Luci pojavljivao se Miroslav Kutle.
“Josipović ne mora reći da je bio protiv njihova izručenja. To je jasno kao suza. Njegov otac Ante bio je predsjednik Ideološke komisije CK SKH koja je donosila važne odluke,” kaže Glavaš.
Marko Marković