Vještačenje Ismeta Kamala u slučaju Agrokor plaćeno čak 1,3 milijuna eura (najskuplje u hrvatskoj povijesti) jučer je na Optužnom vijeću zagrebačkog Županijskog suda proglašeno nezakonitim dokazom pa je i sam optužnica protiv Ivice Todorića pod upitnikom
Na slučaju Agrokor radilo je više od 20 tužitelja iz zagrebačkog Županijskog državnog odvjetništva, a šefica im je bila Sani Ljubičić, danas zaposlena u Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu.
Sani Ljubičić, bivša novinarka Radija 101, na poziciju zagrebačka tužiteljice došla u veljači 2015. godine u mandatu glavnoga državnog odvjetnika Dinka Cvitana. Najprije je, nakon smjene Željke Pokupec, bila vršiteljica dužnosti, a ubrzo je imenovana zagrebačkom županijskom državnom odvjetnicom. Prethodno je niz godina radila u USKOK-u.
U ranijim tekstovima smo upozoravali da bi ozbiljan problem mogao biti činjenicva da je slučaj Agrokor povjeren Sani Ljubičić jer je i sam predmet kaznenih prijava zbog sumnje u ozbiljan kriminal u DORH-u.
Protiv Sani Ljubičić podnijeto je čak 12 kaznenih prijava. Pet je u Zagrebu, a sedam je, po odluci Vrhovnog suda, proslijeđeno na postupanje Županijskom sudu u Rijeci. Sve prijave povezane su s njenim radom u Uskoku, odnosno DORH-u.
Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu je 14. rujna 2020. godine, podiglo je pred Županijskim sudom u Zagrebu optužnicu protiv petnaestero hrvatskih državljana u slučaju Agrokor, vrijednu 1,2 milijarde kuna. O osnovanosti optužnice ispisane na 459 stranica, optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda raspravlja od kraja siječnja ove godine.
Visoki kazneni sud u listopadu je naložio je novo propitivanje zakonitosti financijskog vještačenja na kojem se temeljila optužnica u slučaju Agrokor, a koja još uvijek nije bila potvrđena.
U listopadu jen objavljeno da je predmetu Agrokor došlo je do velikog obrata – ne samo da optužnica državnog odvjetništva nije potvrđena, nego je postalo upitno je li ključni dokaz uopće zakonit.
Riječ je o dokumentu koje je izradila poljska podružnica vrtke KPMG, a za koji je država platila 8,6 milijuna kuna. Obrana je tvrdila kako je riječ o nezakonitom dokazu jer je na njemu radio i hrvatski ogranak te tvrtke koji je navodno angažirala i kasnija privremena uprava pa sumnjaju u sukob interesa.
Da bi moglo biti ozbiljnih problema s vještačenjem Agrokora, koje je od tvrtke KPMG naručila Sani Ljubičić, Maxportal je pisao i siječnju 2020. godine o čemu više možete pročitati u tekstu:
ŠIZOFRENIJA U USKOKU: Nove kaznene prijave protiv Sani Ljubičić, bivše Cvitanove zamjenice u USKOK-u
Maxportal je već objavio čitav niz prijavljenih zlouporaba koje su predmetom kaznenih prijava protiv Sani Ljubičić i dr., a po kojima se prijavljena bivša zamjenica ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić tereti za počinjenje teških kaznenih djela u predmetu tzv. „HPB Bankomat“, između ostalih zlouporabe položaja i ovlasti, lažnog prijavljivanja, ovjeravanja neistintog sadržaja, krivotvorenja službene isprave i dugih kaznenih djela protiv službene dužnosti.
Prijavljena je i za nezakonito trošenje državnog novca od strane USKOK-a, za plaćanje sudskim vještacima po 11 puta većoj cijeni od propisane i prouzročena šteta državnom proračunu od više stotina tisuća kuna, kršenje zakona i zakonom propisanih procedura pri provođenju istraga i donošenju državnoodvjetničkih odluka.
Postavili smo pitanje je li sudski vještakl vještačio ili prao novac za pojedine djelatnika DORH-a i Uskoka, no odgovora nije bilo.
Sani Ljubičić prijavljena je i za podnošenje optužnice prije zatvaranja istrage, ovjeravanje neistinitog sadržaja, krivotvorenje službenih isprava i uništenja službenih spisa istrage, skrivanje službene dokumentacije iz istražnih radnji, lažno prijavljivanje, kao i druge zlouporabe i nezakonitosti u radu bivše zamjenice ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić, Saše Manojlovića i dr. u predmetu tzv. „HPB Bankomat“ od kojih su mnoge i javno objavljene, sastavnim su dijelom dokazne dokumentacije priložene uz brojne kaznene prijave koja su dostavljene svim nadležnim i relevantnim tijelima i institucijama Republike Hrvatske, te i svim saborskim zastupnicima.
Državnom odvjetništvu i USKOK-u dostavljeno je i više požurnica prijavitelja za postupanjem po kaznenim prijavama protiv Sani Ljubičić i dr., a u dopisu prijavitelja Slavena Čolaka i dr. od 02. veljače 2020. upućenom tadašnjem glavnom državnom odvjetniku Draženu Jeliniću, i tadašnjem ministru pravosuđa Draženu Bošnjakoviću, ravnateljici USKOK-a Vanji Marušić te ostalim tijelima i institucijama RH i svim saborskim zastupnicima.
Kad je 2017. godine otvoren slučaj Agrokor, na kojem je radilo 20 tužitelja iz zagrebačkog Županijskog državnog odvjetništva, slučaj je vodila Sani Ljubičić. Provladini mediji tada su ju predstvaljali kao hrvatskog Eliota Nessa (uhito i osudio AL Caponea), no brzo su izbile afere s nejasnim plaćanjem informatičkog stručnjaka Marka Rakara ( milijun kuna, no zbog tajnosti ugovora, iako je riječ o javnom novcu, detalji nisu poznati); te vještačnjem poljske tvrtke za koju smo već tada pisali da bi mogao biti sukob interesa.
Već tada smo upozoravali da slučaj Agrokor vode Todorićevi kadrovi, da je Sani Ljubičić opterećana brojnim sumnjama i da će tako pripremljna optužnica biti na klimavim nogoma.
M. Marković/Foto: pxll