Generalica Gordana Garašić nova je kandidatkinja za ravnateljicu Vojne sigurnosno obavještajne agencije, piše Nacional pozivajući se izvore bliske VSOA-i. Nakon brojnih afera koje prate tu službe mjesto ravnatelja je upražnjeno od rujna 2022. kad je smijenjen general Ivica Kinder nakon što se otkrila milijunska pronevjera među vojnim špijunima.
Raspoloženje u MORH-u i Glavnom stožeru je takvo da nitko ne želi preuzeti tu dužnost. VSOA je danas kadrovski devastirana, izgleda kao raspojasna i pijana družina kojom upravljaju skromno obrazovani birokrati koji ne mogu daleko dobaciti. Upućeniji u stanje u VSOA-i čak su skloni tvrditi da tu službu treba kompletno resetirati. Kao kompjutor. Od nule. Svima dati otkaz i od temelja postaviti novu službu.
Gordana Garašić prva žena generalica u Hrvatskoj vojsci nakon 1990. i treća generalica u hrvatskoj povijesti. Prva žene general bila je Roza Papo, supruga generala Izidora Pape, čuvenog kirurga Centralne bolnice Vrhovnog štaba. Druga je Slava Blažević, sestra Jakova Blaževića i supruga (bivša) generala Đoke Jovanića.
Nacional piše da za nju lobira bivši načelnik Glavnog stožera i aktualni veleposlanik Hrvatske u Kataru Drago Lovrić zvan “Kameleon”, (nadimak dobio zbog kukavičluka u Domovinskom ratu, a prijetvornosti u miru ), bivši ravnatelj VSOA-e Ivica Kinder, ali i bivši predsjednik Ivo Josipović. Sva trojica su u aktivnom kontaktu s Pantovčakom.
Gordana Garašić čin brigadnog generala je dobila u svibnja 2015. godine. Prethodno joj je 2014. čin generalice privremeno dodijelio predsjednik Ivo Josipović zbog odlaska u Afganistan na generalsku dužnost savjetnice za rodna pitanja u Zapovjedništvu operacije potpore miru ISAF. Nakon povratka čin je storniran.
Garašić je bila načelnica Uprave za personalne poslove Glavnog stožera ( J-1) od kolovoza 2013. do srpnja 2015. kad preuzima dužnost načelnice Uprave za planiranje Glavnog stožera (J-5).
Uprava za personalne poslove i VSOA formacijski su vrlo povezane i po ustroju blisko surađuju. No koliko je ta suradnja u prošlosti bila učinkovita svjedoči podatak da su dva načelnika personalne službe MORH-a imali lažne diplome. Točnije, nisu ih uopće imali iako im je u biografijama stajalo da su završili fakultete. Kako su prošli sigurnosnu provjeri možemo samo nagađati.
Gordana Garašić rođena je 25. svibnja 1970. u Zagrebu. Na Pravnom fakultetu diplomirala je 1994. Iste godine zaposlila se u Ministarstvu unutarnjih poslova u odjelu za državljanstva. U veljači 1995. prešla je u MORH.
Pohađala je specijalističke tečajeve i stručne seminare namijenjene stjecanju specijalističkih vojnih znanja te pravnih aspekata sudjelovanja u mirovnim misijama i operacijama u SAD-u, Velikoj Britaniji, Austriji, Češkoj i Belgiji.
Bila je pročelnica Kabineta načelnika Glavnog stožera te načelnica Odjela za operacije u tijeku. U razdoblju od 2004. do 2008. obnašala je dužnost vojnog savjetnika u Vojnom predstavništvu RH pri NATO-u. U to vrijeme, 2006., položila je i pravosudni ispit. Nakon Bruxellesa, vratila se u Zagreb i 2010. otišla prvi put u misiju u Afganistan, gdje je obavljala dužnost načelnice Odjela za personalne poslove u Regionalnom zapovjedništvu Sjever te dužnost pravnog savjetnika zapovjednika RCN-a.
Nakon povratka, obavljala je dužnost pomoćnice savjetnika predsjednika za obranu. Tu je ostala do 2012., kada je upućena u američku Ratnu školu “Dwight E. Eisenhower”. Riječ je o školi za nacionalnu sigurnost i strategiju resursa Nacionalnog obrambenog sveučilišta, gdje je stekla zvanje magistra. To je bio jedan od zakonskih uvjeta za buduće promaknuće u generalski čin. U mirovnoj misiji u Afganistanu obavljala je dužnost savjetnice u Zapovjedništvu operacija potpore miru misije ISAF-a.
Surađivala je s afganistanskim vlastima, misijom Ujedinjenih naroda u Afganistanu, nevladinim organizacijama i drugim organizacijama zaduženim za prava žena. Organizirala je obuku te potporu i rad s lokalnim vlastima u cilju integriranja rodne perspektive u sve aspekte života i rada afganistanskih vlasti i društva.
Iako je odlikovana Spomenicom Domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti i Medaljom “Oluja”, u službenoj biografiji MORH-a nema podatka koje je zadaće tijekom rata obavljala i je li aktivno sudjelovala u vojnim operacijama.
Nacional piše kako je bila pod obradom VSOA-e, ali ne navode nikakve detalje.
Izvori Maxportala navode da je po obradom VSOA-e bila zbog “neprofesionalnih” kontakta koje je imala s jednim zaposlenikom Buzina. U sličnom kontekstu spominje se i podrška koju joj iskazuje bivši predsjednik Ivo Josipović.
Po informacijama Maxportala – iz neslužbenih, ali dobro upućenih izvora – za novog šefa VSOA-e ministar obrane Mario Banožić predložio je generala Miju Validžića, s tim upoznao premijera i prijedlog uputio na Pantovčak.
D.M. /Foto: morh