Protiv dr. Franje Gregurića, nekadašnjeg hrvatskog premijera, bivši pomoćnik ministra obrane, general Markica Rebić iznio je niz optužbi. Iako u intervjuu nije spomenuto da je bio “dio skupine koja je željela rušiti predsjednika Tuđmana”, nego dio skupine koja se borila za Tuđmanovo naslijeđe, a u tu borbu uključila i SIS, po odgovoru izgleda da je Gregurić to shvatio kao “rušenje Tuđmana” .
Rebić tvrdi da mu je predsjednik Tuđman u četiri oka kazao kako je Gregurić “najveća hulja”. Franjo Gregurić pismenim se putem očitovao o Rebićevim navodima iznesene u intervju za Maxportal i Jutarnji list.
“Tvrdnje bivšeg obavještajca Rebića o namjeri smjene predsjednika Republike dr. Franje Tuđmana od strane članova Vlade demokratskog jedinstva, potpredsjednika vlade dr. Granića, ministra dr. Hebranga i ministra Šuška te mene osobno su neistinite i klevetničke.
Većina spomenutih bili su u periodu 1990.-1995. g na različitim izvršnim funkcijama u Hrvatskoj.
Predsjednik Tuđman bio je pragmatičan političar i državnik, prema kojem smo se uvijek odnosili odgovorno i s poštovanjem. Birao je vrlo pažljivo svoje suradnike, bez obzira na političku pripadnost, ali vodeći brigu prvenstveno o njihovim dokazanim sposobnostima na prethodnim poslovima, ali i u skladu s aktualnim potrebama zemlje koja je tada bila u ratu.
Za vrijeme mandata Vlade demokratskog jedinstva, prve višestranačke vlade, Hrvatska je međunarodno priznata 15.01. 1992 te u ljetu iste godine postaje članica UN-a.
Neshvatljivo je povezivati mene, Granića, Hebranga i Šuška te druge spomenute osobe za rušenje predsjednika Tuđmana. To može samo osoba bez morala i poštovanja prema svima spomenutim. Suradnja s Tuđmanom počela je 1990. g i trajala je na različitim funkcijama do kraja njegovog života. Naša suradnja je bila uvijek iskrena i vrlo otvorena uz obostrano poštovanje.
Po dovršenju mog mandata, Predsjednik me je imenovao za Posebnog i opunomoćenog veleposlanika za BiH, znajući da je ugled predsjednika prve višestranačke vlade povoljan u pregovorima u BiH, s naglaskom na jačanje gospodarske suradnje. Postepeno je vraćeno povjerenje u gospodarskim krugovima, konkretnim ugovorima o energetici i prometu, o čemu postoje pismeni izvještaju u Uredu predsjednika i ministra vanjskih poslova.
Logično je da se u ratno vrijeme, a to je bilo ratno vrijeme, imenuje osoba apsolutnog povjerenja za tako odgovoran zadatak”, napisao je Gregurić i dodao:
“Vrijedi podsjetiti da je na početku stvaranja Hrvatske, u vrijeme obrane teritorija, bio pokušaj destabilizacije, traženjem ostavke predsjednika države i predsjednika vlade, 1991.g u tijeku najžešćih borbi za Vukovar. Stabilan položaj predsjednika države nije bio upitan do kraja njegovog života”.
U zaključku pisanog odgovora Rebiću Gregurić je naveo:
“Čini se da je na pomolu ‘detuđmanizacija’, ali sada Tuđmanovih suradnika. Pakiraju se nevjerojatne konstrukcije i diskvalifikacije, čime se u biti dovodi u pitanje i postavlja sumnja u ispravnost politike dr. Tuđmana i suradnika koje je birao.
Iz intervjua obavještajca Rebića proizlazi sumnja u doprinos ljudi koji danas nisu među živima, počevši od predsjednika Tuđmana, Šuška, Miljavca, Valentića, Šarinića i drugih koji su sudjelovali u stvaranju i građenju samostalne Hrvatske. Nečuveno ih je uzimati kao svjedoke svojih konstrukcija kad se oni više na iste ne mogu referirati.”
D.M. /Foto: cropix
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj