Kategorije Vijesti

Grlić Radman o Vulinovu “‘srpskom svetu’: To je poražena osvajačka politika

Širi dalje

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman u ponedjeljak je komentirao izjavu srbijanskog ministra unutarnjih poslova Aleksandra Vulina o “srpskom svijetu“, rekavši da su takve “osvajačke politike” poražene.



Dan nakon nemira u Crnoj Gori zbog ustoličenja metropolita Srpske Pravoslavne Crkve, Vulin je rekao da je zadatak sadašnje generacije srpskih političara “da stvori srpski svijet da bi zaštitio Srbe” i dodao da se u suprotnom “boji da nećemo dočekati sljedeću generaciju Srba”.

Ustoličenju novog mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju usprotivili su se Crnogorci koji se protive tješnjim odnosima sa Srbijom. U incidentima koji su tome prethodili ozlijeđeno je sedam policajaca i desetak prosvjednika, a 14 ih je privedeno.

“Što bi to (srpski svijet) trebalo značiti, to bismo htjeli znati“, upitao je Grlić Radman. “Sve one invazivne, osvajačke, hegemonističke politike su poražene. Ovdje nema mjesta takvim politikama i mi ćemo se snažno braniti protiv bilo kakvih njihovih oblika“, rekao je ministar novinarima.

Dodao je da njihovo oživljavanje nije u interesu Europske unije niti međunarodne zajednice koja je danas suočena s velikim izazovima.

Grlić Radman je situaciju u Crnoj Gori opisao kao “dublju priču“ iako se ona stavlja u kontekst pravoslavnog pitanja.

“Utjecaj trećih zemalja nije dobrodošao ako u sebi ima narav osvajačkih i ratnohuškačkih politika“ koje su se u nedjelju mogle vidjeti u Crnoj Gori, istaknuo je hrvatski ministar koji se ipak nada da će se situacija smiriti.

Mitropolit Joanikije ustoličen je u nedjelju ujutro u povijesnoj vjerskoj prijestolnici Crne Gore usprkos protivljenju nekoliko tisuća prosvjednika koji su dva dana držali blokirane ceste prema Cetinju.

Joanikije i patrijarh srpski Porfirije su ondje došli helikopterom i u pratnji specijalne policijske jedinice, dok su policijske snage u središtu Cetinja i na cestama razbijali barikade i prosvjede koristeći se suzavcem i šok bombama.

Prosvjedi jasno pokazuju napetosti u Crnoj Gori između stanovnika koji zagovaraju tješnje veze s Beogradom i Crnogoraca koji se tome protive.

Crna Gora odvojila se od Srbije 2006. no njezina crkva nije postala autokefalna i pod okriljem je SPC-a što protivnici smatraju simbolom srbijanskog utjecaja na samostalnu Crnu Goru.

Trećina od 620 tisuća stanovnika Crne Gore izjašnjavaju se kao Srbi, a neki srpski nacionalisti čak i negiraju crnogorski identitet.

Hina/Foto: Fenix magazin


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Jelavić reagirao na objavu Mile Kekina: “Pozivam njega i suprugu da kažu istinu”

Mile Kekin, bivši frontmen Hladnog piva i suprug predsjedničke kandidatkinje Ivane Kekin, objavio je u…

12 minuta prije

DIP objavio zašto je odbio kandidaturu Karoline Vidović Krišto

Osam kandidata, tri manje nego prije pet godina, natjecat će se na osmim izborima za…

2 sata prije

Gattuso nakon 22 godine obrijao bradu. Pogledajte kako sad izgleda

"Dvadeset godina nisam obrijao bradu, ali u humanitarne svrhe ću to rado", rekao je trener…

2 sata prije