Saborski zastupnik Neovisnih za Hrvatsku Zlatko Hasanbegović za Hrvatski tjednik komentirao je vijenac koji je Andrej Plenković putem izaslanika poslao na komemoraciju Bitke na Sutjesci.
Hrvatsku je na Tjentištu, na obilježavanju 76. obljetnice bitke na Sutjesci, predstavljao bivši HDZ-ov ministar branitelja Tomislav Ivić, koji položio vijenac i zapalio svijeću poginulim partizanima.
Na vijencu koji je izaslanik Ivić položio pisalo je: “Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković herojima Sutjeske”, objavio je Novi list koji je donio i slike hrvatske delegacije u snimljene u Dolini heroja.U pratnji Vladinog izaslanika Ivića našao se i jedan časnik hrvatske vojske.
Na Sutjesci je bila i delegacija SDP-a koju su činili Arsen Bauk i Ranko Ostojić, a upravo iz te činjenice Hasanbegović sugerira da bi Hrvatska mogla dobiti “Sutjeska koaliciju”
“Plenkovićevo polaganje vijenaca na Tjentištu možemo gledati na simboličko-legitimacijskoj razini odavanja osobne počasti jugoslavenskoj komunističkoj duhovnoj-ideološkoj baštini iz koje je potekao i koja predstavlja temelj njegove primarne socijalizacije bez obzira na kasniju briselsku pozlatu.
Ipak, ključna je političko-stranačka perspektiva. U povijesti će ostati zabilježeno da su na zajedničkom duhovnom ishodištu, partizanskoj Sutjesci, Plenkovićev izaslanik te Arsen Bauk i Ranko Ostojić u lipnju 2019. postavili temelje buduće protulustracijske velike koalicije HDZ-SDP, pa ćemo nakon bitke na Sutjesci, Kukuriku i Amsterdamske dobiti i Sutjeska-koaliciju.
Djeca su se vratila zakonitoj materi“, zaključio je Hasanbegović.
HDZ-ov Branko Bačić opovrgnuo je navode da vijenac veliča “boljševičku i komunističku Jugoslaviju”. Po njegovom sudu, vijenac odaje počast tri tisuće Dalmatinaca koji su “krenuli u borbu protiv fašizma i za slobodu svoje domovine”.
“Kao što odlazak u Bleiburg ne predstavlja veličanje NDH, nego se odaje pijetet brojnim hrvatskim domoljubima koji su bez suda i presude smaknuti u Bleiburgu i na križnim putovima diljem bivše države, tako ni odlazak izaslanika premijera na Sutjesku apsolutno nije veličanje boljševičke i komunističke Jugoslavije. Na Sutjesci je poginulo više od 3000 Hrvata, mojih Dalmatinaca i svih drugih koji su krenuli u borbu protiv fašizma i za slobodu svoje domovine”.
U partizanskoj historiografiji Bitka na Sutjesci poznata je i kao Peta neprijateljska ofenziva. Poginulo je 514 njemačkih i 126 vojnika NDH, a partizani su imali 7.543 poginula.
Organizator ovogodišnje proslave Bitke na Sutjesci je SABA Hrvatske, a sve je plaćeno iz hrvatskog proračuna.
M. Marković/Foto: Novi list