Kategorije Vijesti

Hasanbegović o Dobroniću i ZDS: Sudac je, a bavi se jeftinim politikanstvom

Širi dalje

Saborski zastupnik  Zlatko Hasanbegović gostovao na N1 gdje je kritizirao izjave novog predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića.



Domovinski pokret reagirao je na Dobronićeve izjave o pozdravu Za dom spremni. Novi šef Vrhovnog suda smatra se pozdrav ‘Za dom spremni’ trebalo zabraniti u svim prigodama, da je to civilizacijsko, a ne ideološko pitanje.

“Ono se nadovezuje na jedan ulomak iz njegova konfuzno napisanog programa u kojima iznosi tvrdnje koje nemaju niti ustavno-pravno niti zakonsko utemeljenje, što ga dodatno diskvalificira za obnašanje jedne ovakve dužnosti. On je nastupio konfuzno, pozvao se na Ustav, a ja moram zanovijetati.

Te tvrdnje nemaju uporište u ustavnom tekstu i ovdje je riječ o prvorazrednoj manipulaciji. Ovdje se barata floskulama, o crnom i bijelom, dobru i zlu. Suci primjenjuju zakone i zakon je jedini relevantan, a on je rekao da nije zadaća suda da provodi zakone, nego da stvara ozračja”, rekao je Hasanbegović.

“Otišao je korak dalje i govorio o stanovitim tekovinama ZAVNOH-a, očekivao sam da spomene i tekovine NOB-a. Postoji preambula Ustava, koji se uopće ne može interpretirati na takav način i iz samoga Ustava, iz povijesne zbilje je jasno da je moderna hrvatska država nastala ne na tekovinama ZAVNOH-a, nego nasuprot tekovina ZAVNOH-a. Tekovine ZAV NOH-a su komunistički poredak i jugoslavenska država, a moderna Hrvatska je negacija obje te vrijednosti “, rekao je Hasanbegović.

Smatra da je Dobronić na politikanstski i ideološki način otvorio Pandorinu kutiju:

“Postoje stanovite baštine i potpuno je nerazumno na ovakav neustavan i nepravan način, politikantski i ideološki otvarati Pandorinu kutiju ustavnih povijesnih prijepora. Izrijekom je rekao da je nešto zabranjeno, a mi imamo inicijative da se nešto zabrani, prema tome kako nešto može biti zabranjeno, ako imamo inicijative?”, upitao je Hasanbegović.

Dodao je da ne treba stvarati moralnu paniku.

“Čemu stvaranje moralne panike i pretvaranje tog pitanja povijesnih prijepora u središnje društveno i pravno pitanje? Uostalom, Ustavni sud uopće nije u tom smislu donosio odluke. Postoje neke odluke Ustavnog suda u konkretnim situacijama, gdje se također iznose pravno povijesno neutemeljene interpretacije”, rekao je Hasanbegović.

Kritizirao je i postojanje Vijeća za suočavanje s prošlošću, koje je osnovala Vlada na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem.

“U konačnici, ne može nekakvo savjetodavno tijelo donositi bilo kakve preporuke, one nikoga ne obvezuju, cilj je da se stvori vrsta psihološkog pritiska na suce kako bi u pojedinim situacijama donosili odluke. Famozno Plenkovićevo Vijeće nema nikakvu pravnu težinu, a mene osobno ili bilo koga obvezuje kao i ježeva kućica”, rekao je Hasanbegović.


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

30 minuta prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

1 sat prije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

2 sata prije