Objavljen je novi Crobarometar, istraživanje javnog mnijenja. Istraživanje je za Dnevnik Nove TV provela agencija IPSOS između 1. i 20. u mjesecu na uzorku od 984 punoljetna građana iz cijele Hrvatske. Maksimalna pogreška uzorka iznosi +/- 3.3%, a za rejtinge stranaka +/-3.6%.
HDZ je mjesecima, čak i posljednjih godinu dana, “zacementiran” na 30-tak posto potpore. Srpanj završavaju s potporom od 29.8 posto.
No srpanj je doveo do obrata, može se reći i očekivanog, i sada je Možemo drugi izbor građana. Ta lijevo-zelena opcija dobila bi 14.9 posto, a SDP je potonuo na 3. mjesto i sada su na 14.3 posto. Iako je razlika u promilima, u politici to izgleda miljama daleko. Možemo tako kontinuirano raste već 3 mjeseca, a SDP 5 mjeseci pada.
Domovinski pokret, sada bez predsjednika, mogao je računati na 7.7 posto. Istraživanje je završeno prije nego što je Miroslav Škoro šokirao svoje birače i članove povlačenjem iz politike. Tek ćemo u kolovozu vidjeti pravi rejting stranke bez zaštitnog lica.
Još jedino Most prelazi izborni prag sa 7.6 posto.
Ostale stranke daleko su od izbornog praga. HSU je tako najbliže, s rejtingom od 2.8 posto. Živi zid je na 2 posto. Fokus je na 1.6 posto. Isti rejting imaju HSS i Centar, a Reformisti Radimira Čačića imaju 1.2 posto. Ostale stranke od ljevice do desnice imaju zajedno 6.8 posto. Zanimljivo, HNS ima 0.9 posto, IDS 0.9 posto, SDSS je na 0.4 posto, a HSLS na 0.2 posto. Neodlučnih je 8 posto i taj je broj pao.
Vlada i dalje ima isti problem, sve što rade većina građana ne odobrava. Točnije njih 57 posto, a odobrava tek 36 posto, ne zna 7 posto.
Slično je i sa smjerom kojim ide Hrvatska. Pesimizam je postao konstanta. Tako 62 posto građana misli da zemlja ide u lošem smjeru, a tek 26 posto misli suprotno. Ne zna 12 posto.
Rad predsjednika Milanovića ne odobrava 54 posto građana, a 38 posto odobrava. Još može računati na većinsku potporu birača svoje bivše stranke SDP-a. Tu su i birači Možemo i Mosta s potporom koja je oko 40 posto, ali i svaki četvrti birač HDZ-a odobrava rad predsjednika Milanovića.
Tomislav Tomašević je drugi mjesec najpopularniji političar u zemlji. Može računati na potporu od 56 posto građana, dok njih 23 posto o njemu misli negativno.
Zoran Milanović tako je “svrgnut” s trona i sada je drugi, s 47 posto građana koji o njemu misle pozitivno, ali i njih 45 posto koji misle negativno.
Andrej Plenković uživa potporu 43 posto građana, a 49 posto o njemu misli negativno. O Boži Petrovu 39 posto građana misli pozitivno, a 44 posto negativno. Peđa Grbin ima samo trećinu birača koji o njemu misle pozitivno, a njih 43 posto misli negativno.
I na kraju, Miroslav Škoro oprašta se od nacionalne politike s potporom od 31 posto građana, a 59 posto je onih koji o bivšem lideru Domovinskog pokreta imaju negativan dojam.
HDZ nema problema, Andrej Plenković je za svoje birače prvi izbor, s potporom od 92 posto, slijedi već stabilni Gordan Jandroković sa 67 posto te lider Možemo Tomislav Tomašević s potporom od 58 posto.
Kod Možemo također sve predvidljivo. Tomislav Tomašević ima potporu od 93 posto. Tu su Zoran Milanović i Dalija Orešković, koji imaju potporu od 64 posto, te Peđa Grbin, koji je treći izbor birača Možemo, s 52 posto.
I na kraju, kod SDP-a je sve nepredvidljivo. Zoran Milanović je prvi izbor, s potporom od 75 posto, slijedi Tomislav Tomašević s potporom od 72 posto te Peđa Grbin s potporom od 66 posto.
Za građane Hrvatske i dalje je najveći problem nezaposlenost. To smatra 17.9 posto ispitanika. Gospodarska situacija je za 16.7 posto građana najveći problem, potom korona s 12.2 posto. Korupcija, posebno na visokoj razini, najveći je problem za 11.6 posto građana, a životni standard i niske plaće najveći problem su za 8.2 posto ispitanika.
Građani već godinama školskim ocjenama ocjenjuju rad triju institucija. Ured predsjednika dobiva trojku ili 2.65, slijedi vlada s trojkom ili 2.51 i na kraju hrvatski sabor dobiva dvojku ili 2.13.
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj