Kategorije Vijesti

NEPOZNATO O MINISTRICI M. P. BURIĆ: Za studija su ju zvali ‘bogomoljka’, u politiku ju uveo bivši ljubavnik

Širi dalje

Ministrica vanjskih i europskih poslova i potpredsjednica Vlade Marija Pejčinović Burić izabrana  je za glavnu tajnicu Vijeća Europe. Petogodišnji mandat trebala bi preuzeti 18. rujna, a belgijski mediji pišu da je to posao koji godišnje donosi oko 300 tisuća eura.



Prva je osoba iz ovog dijela Europe odabrana na tu funkciju, a tek druga žena koja će na istu zasjesti.

Gospođi Pejčinović Burić čestitke stižu sa svih strana pa tako i s one druge političke opcije. Čestitao joj je i Zoran Milanović, a oduševljenje njenog šefa Andreja Plenkovića ne treba niti spominjati.

Hercegovka iz Mostara

Rođena je u Mostaru 1962., a diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Završila je Collège d’Europe u Brugesu i u Varšavi na kojem je stekla titulu magistrice europskih znanosti.

Nakon posla u Končaru i Plivi, ali i angažmanu u proeuropskim pokretima (bila je direktorica Europskog doma) 2000. došla u Ministarstvo vanjskih poslova.

Zanimljivo je da kako je dva je puta trebala postati veleposlanicom: prvo imenovanje za veleposlanicu u Parizu stopirao je predsjednik Ivo Josipović, koji je odbio listu kandidata koje su predložio ministar Gordan Jandroković. Umjesto nje u Francusku je otišao kontroverzni Ivo Goldstein. Imenovanje veleposlanicom u Madridu, dvije godine kasnije, zaustavio je premijer Zoran Milanović.

Savjetnica u Beogradu

Od 2013. do 2016. Marija Pejčinović Burić bila je u Beogradu i radila kao savjetnica pri Vladi Srbije za europske politike na projektima financiranima od strane Europske unije. Bila je najpoznatija, ali ne i jedina stručnjakinja iz Hrvatske angažirana na EU projektima nakon što je Vlada Jadranke Kosor Beogradu besplatno ustupila prijevod hrvatske dokumentacije o pregovorima o ulasku u EU službenom Beogradu.

ZGODNA I NASMIJANA: Početkom devedesetih ispred bisera Hercegovine, vodopada Kravica u Ljubuškom

Hrvatske stručnjake za taj posao Bruxelles je odabrao iz tri razloga – financijskog, bili su jeftiniji, nema jezičnih barijera, a imali su i svježa iskustva iz dugotrajnih pregovora s Europskom unijom.

Tad se (netočno) pisalo da je Burićka savjetnica Ivica Dačića (‘mali Slobo’), ministra vanjskih poslova Srbije. Iako je riječ o projektima Europske unije financiranim iz Brusellesa, njena tadašnja dužnost u dijelu javnosti izazivala je žučne napade,  a poglavito njeni javni nastupi i vrlo loš hrvatski jezik.

Desničare koji ju vrijeđaju na društvenim mrežama i opskurnim portalima treba podsjetiti da je konzultantica Vlade Srbije postale u vrijeme dok na čelu HDZ-a bio Tomislav Karamarko.

Sedmi i osmi razred završila je jednu godinu

Kada je 2017. postala ministrica vanjskih poslova Jutarnji list je o njoj pisao pisao kao sposobnoj ženi koja se vrlo rano osamostalila, a gimnaziju završila sa svega 17 godina.

‘Sjećam se da je sedmi i osmi razred položila u jednoj školskoj godini i sa 17 završila gimnaziju’, rekao je njezin školski prijatelj govoreći da je bila skromna, samozatajna i jako vrijedna. Roditelji su joj prosvjetari, otac profesor matematike i fizike ( bio je direktor škole) te majke učiteljice koji i danas žive u školskom stanu u Ljubuškom.

Neskloni joj mediji u tome vide uroti i pišu da je iz rigidne komunističke obitelji, da su joj i otac i majka školskoj djeci trgali križiće na lančićima, a mogu se čuti i neke teže optužbe na račun njenoga oca. No, danas nema nikoga tko bi imenom potvrdio takve informacije s društvenih mreža ili nepouzdanih portala.

Skloni joj mediji pišu da je već po završetku osnovne škole test profesionalne orijentacije dao jasan odgovor o tome što bi talentirana djevojčica trebala raditi – odgovor je bio raditi u diplomaciji.

Nakon što je sa 17 godina završila gimnaziju, odlazi iz Ljubuškog u Zagreb te otada živi samostalno. U Zagrebu je upisala studij vanjske trgovine, no pokazivala je afinitete i prema medicini te stranim jezicima.

Rukometašica i “bogomoljka”

Kao djevojka bila je talentirana u sportu pa je rukomet bio njezina velika preokupacija i ljubav. Tijekom studija ga je i trenirala i kada se činilo da će karijera postati ozbiljna, ozlijedila je ligamente pa je od rukometa odustala. Kako u rukometu nije uspjela zbog ozljeda, u diplomaciji je otišla do kraja.

Dvije njene tadašnje kolegice s kojima je trenirala rukomet kažu nam da su ju zvali bogomoljka. “Nakon treninga ili utakmice  pokupila bi stvari iz svlačionice i odjurila. Njen ritam je bio trening-crkva-kuća- škola, a neke cure zvale su ju “bogomoljka”.

Zanimljivo je reći i da je nakon studija željela usavršiti strane jezike pa je godinu i pol provela u Parizu, a potom Londonu i Španjolskoj. Da bi imala novca za život u tuđini, radila je u butiku, a tijekom života u Londonu nakratko je bila i dadilja djeci Slavice i Bernieja Ecclestonea.

Tijekom godina karijere i povratka u Zagreb obnašala je i dužnost direktorice korporativnih komunikacija u Plivi.

Nakon što je u Zagrebu diplomirala na Ekonomskom fakultetu, 1987. godine je boravila na poslijediplomskom studiju Collège d’Europe, Bruges

Upravo tada odlučila je otići u državnu službu, odnosno prihvatiti ponudu Ivana Jakovčića da se pridruži ministarstvu europskih integracija.  “Izazov je bio velik i prihvatila ga je” pišu mediji  koji ju hvale. Oni drugi, realni, napisat će da je bila riječ o klasičnom uhljebljivanju nakon što je ostala bez posla u Plivi.

Turbulentne ljubavne veze

U dugogodišnjem je braku s poduzetnikom Zoranom Burićem, a na pitanje o ljubavima u studentskim danima, Pejčinović je rekla da je prava ljubav došla kasnije. “Moja baka je u jednom trenutku rekla da previše gledam knjige i da se nikad neću udati. Tad sam imala 26 godina, bila sam već jako stara za njezine pojmove. No ljubav se pojavila kasnije. I još traje”, rekla je.

U medijima je zabilježena i veza sa skandaloznim Ljubomirom Čučićem, tadašnjim šefom Europskog doma u Zagrebu, kasnije osuđenim obiteljskim nasilnikom. U Europski dom, gdje je radila i kao volonterka, počela redovno dolaziti shvaćajući da joj je druženje s diplomatima i političarima otvara mogućnost napredovanja. A diplomacija je bio njen prvi izbor.

Njihovi zajednički prijatelji medijima su tada prenosili turbulentne detalje njihove veze, a svi se slažu da je bivši diplomat Mariju Pejčinović (tada bez Burić) uveo u politiku, a s njim se smjenjivala na dužnosti šefa Europskog doma Zagreb i Europskog doma Hrvatska.

O političkim uzorima

O diplomaciji je govorila da “daje prostor da se nešto kaže, a da se različito razumije”, o mogućnosti da se jednog dana kandidira za predsjednicu rekla je da je više za izvršnu vlast i da voli raditi na konkretnim stvarima. Na svjetskoj političkoj sceni najviše joj se svidjela Angela Merkel, a u Hrvatskoj Savka Dabčević Kučar.

U razgovoru s Mislavom Bagom za Novu tv  Sanadera je u jednoj riječi opisala kao teatrologa, Plenkovića kao diplomata, a za Milanovića rekla je”hahar”.

Za kraj jedna preporuka: Ministrica Pejčinović Burić morala bi pripaziti na hrvatski jezik jer njen hrvatsko-srpski (ili srpsko-hrvatski jezik), kao današnja izjava ‘gvožđe se kuje dok je vruće’, iritira brojne ljude u Hrvatskoj i stvara nepotrebnu napetost.

Roditelji prosvjetari, kad je u pitanju hrvatski jezik, su zakazali.

M. Marković/Foto:pxll

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

14 minuta prije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

6 sati prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

7 sati prije