Kategorije Vijesti

Hladan tuš za Obersnela: Ministrica Obuljen najavila rezanje budžeta za Rijeku

Širi dalje

Ministrica kulture Nina Koržinek Obuljen u veliki intervju  Novom listu u kojem je najavila da državni proračun sigurno neće moći ispuniti svoje obveze prema i projektu Rijeka – Europska prijestolnica kulture.  Vojko Obersnel sigurno neće biti zadovoljan jer mu da država uplatiti obećanih deset milijuna eura.



Ministarstvo kulture i ministrica  Obuljen Koržinek u ovom su trenutku pred velikim izazovima; prvo je koronavirusna kriza ozbiljno nagrizla cijeli sektor, a onda ga je zagrebački potres do temelja uzdrmao. Proračun za kulturu, koji i prije svega toga nije mogao prijeći ni jedan posto državnog proračuna, a sada je teško očekivati da će stvari za njegove korisnike biti i blizu toga.

Brojni korisnici aktualne mjere Ministarstva ne doživljavaju prijateljski, a među onima koji mogu očekivati nižu uplatu je  program Europske prijestolnice kulture – Rijeka 2020.

Po pitanju Rijeke Europske prijestolnice kulture 2020. godine, jedina službena komunikacija izvan Rijeke, a koja se tiče projekta, jest izjava eurozastupnika Freda Matića da će od Europske komisije tražiti odgodu do prve polovice 2021. godine. Je li ta njegova inicijativa koordinirana s MK-om i što vi poduzimate u tom smislu? Što ćete konkretno napraviti da taj projekt što je manje moguće pati zbog ove situacije?

– Gospodin Matić javio se pismom u trenutku kada je objavljen Apel za pomoć umjetnicima. Odgovorila sam mu da smo mi i prije tog apela počeli razrađivati mjere potpore, međutim nakon toga se više nije javljao. S predstavnicima EPK sam u kontaktu i zamolila sam ih da mi dostave svoje planove. Potpuno je jasno da se velik dio programa neće moći realizirati.

Ni gradski, ni državni proračun sasvim sigurno u ovim okolnostima neće moći ispuniti financijske obveze koje su preuzete. Očekujem od svih organizatora manifestacija u Republici Hrvatskoj da u trenutku kada prestanu sadašnje posebne okolnosti uložimo maksimalne napore i sva raspoloživa financijska sredstva, kako bismo angažirali hrvatske umjetnike i time pokrenuli hrvatsku umjetničku i kulturnu produkciju.

Na tom tragu razgovarat ću i s timom koji vodi EPK. Osobno ne vidim puno smisla produljivati program na sljedeću godinu s obzirom da će neki drugi grad preuzeti naslov EPK, a osim toga – od svake Europske prijestolnice kulture očekuje se održivost, pa se nadam da će Rijeka i bez naslova naći načina da neke od projekata realizira.

Molio bih vas da podcrtamo, dakle kažete da MK neće ispuniti financijske obveze prema EPK-u. One su bile planirane u iznosu od 10 milijuna eura. Precizirajte koliko od toga iznosa MK, odnosno državni proračun, neće biti u stanju isplatiti? Sve?

– U situaciji najavljenih smanjenja javnih rashoda i na državnoj i na lokalnoj razini, jasno je da ćemo morati s gradom Rijekom redefinirati financijski okvir i opseg programa. O tome ćemo tek razgovarati.

Veliki i također pogođeni sektor ovom koronavirusnom krizom, a koji je pod ingerencijom Ministarstva kulture, jest medijski. Tiraže tiskanim medijima su se prepolovile, oglašivači, dakako, povukli. Koja je strateška pozicija MK-a po tom pitanju i što poduzimate da se sektor potpuno ne uruši, posebice zato što se pokazuje koliko je važan u ovim zahtjevnim vremenima?

– Vezano uz medijski sektor, Agencija za elektroničke medije već je na svojim stranicama u suradnji s Ministarstvom kulture objavila prvi paket mjera koje se odnose na Fond za poticanje pluralizma medija, ali i mogućnosti izmjena programskih osnova, a također se ubrzano provodi i natječaj za poticanje kvalitetnog novinarstva za koji je Ministarstvo kulture Agenciji osiguralo milijun kuna.

Kako smo već ranije najavili, radi se na ubrzavanju procesa donošenja odluka i ugovaranja programa iz ESF natječaja Mediji zajednice za koji je predviđeno milijun kuna. Nadalje, kako smo već u prethodnom pitanju naglasili, potičemo medijske nakladnike, ali i samozaposlene novinare da se prijave na natječaj za očuvanje radnih mjesta koji je raspisao Hrvatski zavod za zapošljavanje. U ovom trenutku važno je potaknuti poslodavce da zadrže radna mjesta i osiguraju uvjete za medijske djelatnike, kako bi oni mogli adekvatno obavljati svoj posao.

Treba posebno istaknuti važnost medija i novinara u pravodobnom i činjeničnom izvještavanju, kako bismo što prije prevladali situaciju u kojoj su svi napori usmjereni prema očuvanju zdravlja i ljudskih života. U ovom trenutku moram reći da mediji rade vrlo dobar i odgovoran posao.

R.I. /Novi list/ Foto:FaH

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Podravka otvorila logističko-distributivni centar vrijedan 48 milijuna eura

Podravkin  logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…

1 sat prije

HRT-ova anketa: Milanović vodi, ali nije tako siguran u drugom krugu

Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…

13 sati prije

Slučaj Beroš, analiza postupanja: Turudić – Milanović 3:0

EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)

14 sati prije