Miroslav Škoro bio je član Lions kluba Osijek od njegova osnutka 1992. godine do travnja 2017. godine, objavljeno je na stranicama te udruge.
Međunarodna Udruga Lions Klubova je danas jedna od najvećih organizacija u svijetu, s više od 1,4 milijuna članova u više od 47 000 klubova u 210 zemalja. Osnovao ju je Melvin Jones u mjestu Oak Brook u Illinoisu, gdje se nalazi i sjedište organizacije.
Ime Lions odabrano je zbog simbola koje posjeduje lav kao životinja: hrabrost, snagu, aktivnost i vjernost.
Članovi Lions clubova koriste svoje vještine i dobra da bi sakupili sredstva i donirali ih kako u njihovim sredinama tako i na međunarodnom planu.
“Najvažniji cilj, piše u dokumentima Kluba, za koji se koriste donacije je očuvanje vida, iako postoje i drugi programi kao program o shvaćanju opasnosti korištenja droge za srednje škole, program o shvaćanju opasnosti šećerne bolesti (dijabetesa), ali i mnogi drugi programi koji se provode u pojedinim klubovima ili regijama.”
Lions klubovi u Hrvatskoj su aktivni od 1990. godine, prvo u Dubrovniku (Lions klub Sveti Vlaho, osnovan 25 listopada 1990. godine) pa Zagrebu, a danas u Hrvatskoj postoje 58 klubova s oko 1200 članova.
Lions Club Osijek osnovan je 29. travnja 1992. godine, u vrijeme najžešćih agresorskih napada na ovaj prekrasan grad na Dravi. Samo na dan osnivanja LC Osijek na taj grad sa stoljetnom srednjoeuropskom tradicijom palo je više od dvije tisuće razornih projektila srpskih agresora.
Klub je osnovalo dvadesetak uglednih građana Osijeka, a službeni osnivači i “kumovi” bili su članovi Lions cluba Zagreb i njihov tada aktualni predsjednik Ivica Jakić. Osnivanju je nazočio i predsjednik NK Dinamo Mirko Barišić.
Antun Tucak, prvi predsjednik Lions cluba Osijek, ovako je, na 25. obljetnicu osnivanja, opisao osnivanje Lionsa u Osijeku 1992. godine:
“Lions cluba Osijek, osnovan je u tragičnim vremenima u kojima je federalna armija, udružena s velikosrpskim nacionalsocijalistima vodila unaprijed smišljen, pripremljen rat protiv Republike Hrvatske.
Agresija koja je silovito bila usmjerena da doslovce pregazi civilno stanovništvo, osobito one najugroženije, djecu, žene, starce, bolesne i ranjene, agresija koja je ljude prisiljavala na iseljavanje, uništavala gospodarstvo, razarala domove, zdravstvene ustanove i sakralne objekte – bila je stvarnost toga vremena.
U tom užasnom ratu protiv naše domovine, vodio se, za kraj 20. stoljeća nezamisliv osvajački pohod, u kojem pojmovi poput Crvenog križa ili nepovredivost humanitarnih i medicinskih ustanova, nisu imali nikakvog značenja, već su oni upravo bili izloženi sustavnom i smišljenom barbarskom razaranju.
U tijeku rata protiv Hrvatske na području Slavonije i Baranje posebno su stradale zdravstvene ustanove. Praktično su porušeni medicinski centri i bolnice u Vukovaru, Vinkovcima, Slavonskom Brodu, Pakracu, Novoj Gradiški, Lipiku i Daruvaru, dok je Klinička bolnica Osijek bila teško oštećena – tako da je linija agresije na Hrvatsku zacrtana upravo oštećenim i razrušenim zdravstvenim ustanovama.
Najvećim dijelom u podrumima i skloništima oštećenih i razorenih civilnih bolnica, često pod udarima neprijateljske artiljerije i zrakoplovstva do kraja 1991. liječeno je više od 7000 ranjenika.
U tom burnom vremenu susrećemo se prvi put s ljudima, koji riskirajući vlastitu sigurnost i život, donose organiziranu humanitarnu pomoć u lijekovima i hrani.
Među prvima, 27. rujna 1991., poslao je organiziranu pomoć Lions club Zagreb. Nakon toga s pomoći dolaze članovi Lions klubova Steyr Omnia iz Austrija, zatim iz Pečuha pa LC Albertina iz Beča, Heilbronn-Franken iz Njemačke, kao i drugih klubova iz Engleske, Nizozemske i USA. Ukupna pružena humanitarna pomoć iznosila je više od 10 milijuna njemačkih maraka. Uz sve to došla je i inicijativa Lions cluba Zagreb da se u Osijeku također osnuje Lions club.
Na tu inicijativu, 29. travnja 1992., u vrijeme kad još na Osijek obilno padaju granate, dolaze članovi Lions cluba Zagreb: Ivica Jakić, Mirko Barišić, Ivica Vidović, Ivica Jelčić, Franjo Sinković, Jakša Kušan, Ante Pulić, s tadašnjim guvernerom Distrikta 114-W iz Austrije Walterom Reinartzom – da bi s grupom uglednih građana Osijeka pristupili osnivanju Lions cluba Osijek.
Nakon svečanog primanja kod gradonačelnika Osijeka Zlatka Kramarića, uslijedila je Osnivačka skupština u Restoranu „Aspius“. Tim činom Lions club Osijek uključio se u veliku obitelj Lions klubova svijeta, prihvaćajući ciljeve Lions Internationala.”
Jedan od članova Lions Cluba, piše na stranicama LC Osijek, od osnutka do 2017. bio je i predsjednički kandidat Miroslav Škoro.
Zašto više nije član Lions kluba Osijek nije objavljeno, a nije nam poznato da je Škoro o tome ikada govorio.
M. Marković/Foto:cropix/LCI