Pfizerovo cjepivo odobreno je u Velikoj Britaniji i u SAD-u, a cijepljenje je u Velikoj Britaniji već počelo i to po principu da se najprije cijepe stariji od 80 godina i medicinsko osoblje – na dobrovoljnoj bazi. Među zaposlenicima Sveučilišnih bolnica Nottinghamu i Hrvat Zlatan Ibradžić koji se cijepio.
“Odmah sam uvidio važnost toga i nisam htio odgađati “, rekao je Ibradžić za Večernji list.
“Vlada Velike Brianije je krenula strategijom prvo cijepiti starije od 80 i medicinsko osoblje. Sve na dobrovoljnoj bazi. Svakome od zaposlenika nottinghamskih Sveučilišnih bolnica je poslan e-mail s linkom na stranicu gdje se možemo upisati za termin cijepljenja. Odmah sam uvidio važnost toga i nisam htio odgađati te sam se upisao za cijepljenje odmah, dan poslije prve cijepljene osobe”, kaže Ibradžić.
“Odmah po cijepljenju rekli su mi da mogu eventualno očekivati blagu temperaturu prvih nekoliko dana. To je normalno, jer imunosni sustav djeluje na strani antigena i počinje željena reakcija. Prije samog cijepljenja tri puta tri različita liječnika pitaju za alergije, tako da se višestruko provjerava.
U slučaju dvije anafilaktične reakcije koje su se dogodile u Ujedinjenom Kraljevstvu, potvrđeno je da je riječ o osobama sklonima anafilaktičnim reakcijama (odnosno burnom djelovanju imunosnog sustava na strani antigen) i te osobe su već prije sa sobom nosile ampule adrenalina za tretiranje istih, u slučaju da se dogode. Ja nisam imao ni temperaturu, ni bol. Možda najbolje govori činjenica da sam dan poslije uredno odradio smjenu od 10 sati na odjelu, a u petak sam operirao osam sati u kirurškoj sali”, dodao je.
Treći dan po cijepljenju na Facebooku je objavio:
Samo bi Pfizer, prema projekcijama Morgan Stanleya, iduće godine mogao ostvariti prihod od 19 milijardi dolara od ovog cjepiva, povrh 975 milijuna u ovoj godini. Pfizer će svoj prihod podijeliti s BioNTechom, njemačkom kompanijom s kojom je razvio cjepivo.
Analitičari s Wall Streeta procjenjuju da će farmaceutske kompanije Pfizer i Moderna generirati 32 milijarde dolara prihoda od cjepiva protiv COVID-19, i to samo u idućoj godini.
Kako je objavio CNN, u to nije uračunata vrijednost nematerijalne imovine tih dviju tvrtki, odnosno reputacije, koja će narasti zato što su te kompanije pomogle okončati najgoru pandemiju koja je pogodila svijet u ovom stoljeću.
M. Marković/Foto: facebook