Stopa nezaposlenosti među hrvatskim državljanima u Njemačkoj je 5,6 posto, što je na istom nivou kao i stopa nezaposlenosti Nijemaca (5,6 posto), ali mnogo niže u odnosu na useljenike iz drugih država, čija je prosječna stopa nezaposlenosti 14 posto.
U odnosu na ukupan broj hrvatskih državljana u Njemačkoj, 59 posto je zaposleno, što je opet u okviru statističke pogreške u odnosu na zaposlenost Nijemaca, koja iznosi 61 posto.
Hrvati su i u toj kategoriji daleko iznad prosjeka zaposlenosti stranih državljana u Njemačkoj, koja iznosi 41 posto.
Kada je pak riječ o socijalnim uslugama koje nudi njemačka država, na koje imaju prava i hrvatski useljenici, oni ih koriste u iznosu od 5,6 posto, što je manje od Nijemaca (6,9 posto), a još zanimljivije je da od Hrvata socijalna davanja manje koriste samo Mađari sa 4,3 posto. Među izbjeglicama, njih 64 posto koristi socijalne usluge njemačke države, a prosjek je veći i za građane iz ostalih članica Europske unije, iznad 10 posto.
Hrvati koji su se odselili u Njemačku prema ovim podacima predstavljaju velik dobitak za tamošnju ekonomiju, s obzirom na to da među njima vlada niska nezaposlenost, da su po kriteriju zaposlenosti daleko iznad prosjeka drugih useljenika i da su među onima koji najmanje koriste socijalne usluge njemačke države.
kad pogledamo ove podatke zaključak je da je sve je obrnuto u odnosu na stanje u Hrvatskoj i navedeni podaci su za ozbiljnu analizu. Zašto su Hrvati radišni i uspješni u Njemačkoj, cijenjeni više nego bilo koji drugi useljenici, a u Hrvatskoj je posve drugačija slika.
Možda zato i što je država i državna uprava u Njemačkoj potpuno obrnuta od one u Hrvatskoj.
MP/foto:ilustracija
Chef Tomica Đukić, glavni kuhar hrvatske reprezentacije, koji našim nogometašima kuha još od Eura 2016.…
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
Komentiraj