Nastavlja se drama s uhićenim hrvatskim državljanima u Zambiji koji se sumnjiče za trgovinu djecom. Iako je provna informacija bila da je današnje ročište odgođeno Hrvati uhićeni u Zambiji danas su ipak izašli pred sud.
Danas je tako na nadležnom sudu u zambijskom gradu Ndoli podignuta nova optužnica protiv osmero hrvatskih državljana, koji su 7. veljače opet uhićeni prilikom napuštanja Republike Zambije te su od tada pritvoreni, priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
Hrvatski državljani izvedeni su danas pred sud u Zambiji. Optuženi za za trgovinu djecom ( krivotvorenje dokumenata više se ne spominje), a oni su se izjasnili su se da nisu krivi.
Novo ročište najavljeno je za 14. veljače kad će se odlučivati o zahtjevu za odobravanjem jamčevine i puštanjem da se brane sa slobode.
Velika novost, pišu zambijski mediji koja prati ovaj slučaj, da je osim Hrvata ovaj put optužena i viša imigracijska službenica Zambije. Radi se Gloriji Sondoyi Sakulengi (36), Zambijki iz Kapomba. Ona je zajedno s osmero Hrvata optužena za trgovinu djecom u pokušaju.
U optužnici se navodi da je Sakulenga u prosincu zajedno s četiri hrvatska para trgovala s četvero djece u dobi od jedne do tri godine života.
Kelvin Silwimba, odvjetnik koji zastupa Hrvata, tražio je od suda da hrvatskim parovima odobri jamčevinu te da se tijekom novog suđenja brane za slobode. Imigracijska službenica već je puštena uz jamčevinu, javlja AP.
Zambijski mediji u međuvremenu su objavli i priopćenje imigracijske službe Zambije.
“Osam Hrvata koje je regionalni ured za useljeništvo Ndola ponovno uhitio 7. veljače 2023. nakon slučaja u kojem su navodno pokušali trgovati četvero djece iz Konga prekinuto je postupkom Nolle Prosecqui, a sad su se ponovno su se pojavili pred sudom.
Hrvati su se ponovno pojavili danas, 10. veljače 2023. i optuženi su zajedno sa višom imigracijskom službenicom, Glorijom Sondoyi Sakulenga, sa sjedištem u imigracijskom uredu Simon Mwansa Kapwepwe, za pokušaj trgovine djecom protivno Odjeljku 3A (1) iz članka 12. Zakona o borbi protiv trgovine ljudima br. 11 iz 2008. u skladu sa Zakonom o borbi protiv trgovine ljudima (amandmani) iz 2022.
Hrvati ostaju u pritvoru čekajući odluku o zahtjevu za jamčevinu zakazanu za 14. veljače 2023. Imigracijska službenica nije odvedena u zatvor već je u kućnom pritvoru”, stoji u priopćenju glasnogovornika zambijske imigracijske službe Namati H. Nshinke.
Ministarstvo: Ovaj tjedan ne idu pred sud
Ministarstvo vanjskih poslova jučer je objavilo da Hrvati ovog tjedna neće biti izvedeni pred sud. Kako doznajemo od članova obitelji uhićenih, oni se od njihova ponovnog uhićenja još nisu čuli s njima.
Veleposlanik RH u Pretoriji, Ante Cicvarić, trenutačno se nalazi u Zambiji.
– Hrvatskim državljanima je osigurana hrana, a pribavljaju se i ostale potrepštine. Putem nadležnih tijela Republike Zambije ponovno je zamoljeno da se prema hrvatskim državljanima postupa čovječno, da se poštuje njihovo dostojanstvo, da im se u slučaju potrebe osigura liječnička pomoć, da ih se ispituje na jeziku koji razumiju te da se bez obzira na težinu kaznenog djela za koje se sumnjiče ne predmnijeva njihova krivnja.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova nastavlja diplomatskim putem u suradnji s nadležnim tijelima Republike Zambije pružati konzularnu pomoć pritvorenim hrvatskim državljanima sukladno Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima – stoji u jučerašnjem priopćenju Ministarstva.
U četvrtak su se oglasile i sestre dviju zatvorenih osoba te zavapile kako su očajni, da u užasnim uvjetima, bolesni i gladni.
– Dvoje je dobilo ranije malariju, a kasnije drugo dvoje. Njima treba terapija, potrošili su je. Jako se brinemo za njih. Zaprepašteni smo ponovnim uhićenjem. Toliko smo se veselili što nam se vraćaju doma i onda odjednom stiže vijest o uhićenju, zavladao je muk. Još ne možemo doći k sebi. Bojimo se za njih, za svoju djecu, za djecu koju su posvojili. Treba im hitna pomoć – ispričali su jučer.
Iako je djelatnik Ministarstva vanjskih poslova Vinko Ljubičić izjavio kako nije točno da imaju malariju ili da su je imali prozivajući nas za širenje panike, treba naglasiti kako navedeni nije bio u Zambiji niti se susreo s uhićenim hrvatskim državljanima niti je razgovarao s članovima njihovih obitelji.
Ogromni troškovi za odvjetnika
Doznajemo kako su za odvjetničke usluge Hrvati dosad potrošili 10-ak tisuća dolara, a sudskom procesu ne nazire se kraj što znači i nove dodatne troškove za obitelji uhićenih.
Osim što plaćaju odvjetnika, već izgubili novce za avionske karte koje su propale nakon što su Hrvate ovoga tjedna ponovno uhitili u zračnoj luci u Ndoli, kad su planirali poletjeti prema Hrvatskoj. Plaćali su i privatni smještaj, hranu i lijekove dok su nakratko boravili na slobodi.
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj