Tolić je dobila stpendiju u iznosu od dva milijuna i 150 tisuća eura za projekt istraživanja diobe stanica. ERC je nagradio njezin projekt “Nova klasa mikrotubula u diobenom vretenu koji proizvode silu na kinetohore”.
ECR je institucija EU-a koja podupire fundamentalna istraživanja znanstvenika stipendijama u iznosu do 2,5 milijuna eura i do sada je odobreno pet tisuća, a posljednju je dobila upravo Iva Tolić.
ERC je osnovan 2007. i u ovom financijskom razdoblju do 2020. raspolaže proračunom od 13,1 milijarda eura. Među dobitnicima grantova čak je pet dobitnika Nobelove nagrade.
U povodu dodjele jubilarne stipendije, Odbor za industriju i istraživanje Europskog parlamenta održao je raspravu na kojoj je govorila dobitnica Tolić i predsjednik ECR Jean-Pierre Bourguignon
.Na sastanku su bili i hrvatski zastupnici Europskog parlamenta koji su čestitali dobitnici. Nakon toga u bruxelleskoj knjižnici Solvay organizirana je svečanost na kojoj je dobitnici simbolično uručen ček.
“Izabrana sam kao pettisućiti dobitnik stiendije Europskog istraživačkog vijeća, koje podupire najprestižnije projekte za fundamentalnu znanost u Europi. Jako sam sretna ne samo što sam dobila taj novac, koji će mi omogućiti da se bavim istraživanjima u Zagrebu na Institu “Ruđer Bošković”, što je velika čast, već i zato što sam izabrana kao jubilarni, pettisućiti dobitnik”, izjavila je Tolić.
Dodala je da će dobivena sredstva utrošiti na svoj projekt o staničnoj diobi, za koji će zaposliti tri doktorska studenta, dva poslijedoktoranta i jednog laboratorijskog menadžera. “Također ćemo kupiti najmoderniji mikroskop, koji nam je potreban za naše istraživanje i pokriti sve ostale troškove koji su potrebni za istraživanje”, kaže Tolić.
Iva Tolić zaslužna je za otkriće koje će postati temelj za nove i drugačije lijekove protiv raka. Na Institutu “Max Planck” u Dresdenu je proučavala stanice kvasca te su otkrili da nitasti proteini (mikrotubuli) odgovorni za diobu stanica ne rastu izravno prema središtu kromosoma, kako se do sada vjerovalo, nego u vrtnji, ovisnoj samo o temperaturi, trepere oko središta kromosoma dok ih ne uhvate.
Nakon kvasca plan je prelazak na ljudske stanice, a lijekovi na temelju tih otkrića bi mogli nastati za 20-30 godina.
Iva Tolić je u travnju ove godine, zajedno s drugom znanstvenicom Anom Sunčanom Smith, također povratnicom u Hrvatsku i također Ruđerovkom, od Europskog istraživačkog vijeća dobila znanstvenog oskara.
MP/Hina/Fot0:IRB
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj