Admiral u mirovini Davor Domazet Lošo zagovara da se Oluja slavi pod geslom “Oluja – čin dobra”, a mimohod je definirao kao vojnu kazališnu predstavu na otvorenom.
Piše M. Marković
Voditelj Aleksandar Stanković je, razgovarajući o obavještajnoj prošlosti admirala Loše, rekao da ga, po podacima Josipa Perkovića, prati glas da je surađivao s Udbom.
– Dok sam bio na razaraču Split, budući da sam objavljivao znanstvene i stručne radove, poznavao sam najbolje doktrinu NATO-a. Kao takav, kad su dolazili NATO brodovi u posjet Splitu, određivao sam delegaciju. Naravno da sam nakon toga morao podnijeti izvješće. Ali nikad nisam bio u Službi državne bezbjednosti
Godine 1991. raketirani su Banski dvori, a Domazeta Lošu su optužili da je znao za napad, a za njega nije rekao.
– Dolaskom u Zbor narodne garde, svi su bili upoznati s mogućim metama. Kad nisu uspjeli za 14 dana okupirati Hrvatsku, što je Milošević prvo mislio, trebalo je prijeći na otvorenu agresiju. Kada je Tuđman počeo pobjeđivati na diplomatskom polju, kad smo zauzeli vojarne i došli do oružja, u vojnom vrhu Srbije i JNA došlo je do prijepora što učiniti. Šampanjac su imali na stolu, da ga otvore kad Tuđman bude likvidiran.
Kada su se dogodili Banski dvori, a predsjednik preživio, ja sam postao previše opasan, i bilo je najbolje da me se diskreditira. S jednim krakom išla je teza da sam KOS-ovac, iz jednog dijela iz HDZ-a. U Zagreb je stigao faks da sam znao o napadu. UDBI i KOS-u bilo je poželjno da se riješe Domazeta, objasnio je Domazet.
Naglasio je da UDBA i KOS danas upravljaju Hrvatskom:
– To je mentalni sklop koji se ne miri sa samostalnom državom Hrvatskom, pobjednicom rata.
Stankovića je spomenuo u svojoj knjizi u kontekstu medijskog vučjeg čopora, pa je Admirala upitao što to znači.
– Vučji čopor je obitelj. Pozove se pet istomišljenika i jednog se stavi na stup. Vi ćete bolje raditi svoj posao ako ne budete jednostrani. Vi ste danas vojnik, jer informacijski rat neprestano traje.
Admiral je dodao da njega kao stručnjaka na HRT nisu zvali 15 godina, a Stankoviću je rekao kada se on i njegove glavešine počnu drugačije ponašati, više ga neće uvrstiti u vučji čopor.
U emisiji je predstavljena i Domazetova knjiga “Admiralovi zapisi”. Cilj knjige je da on, kao osoba koja je obnašala sve dužnosti u Oružanim snagama i koji je stručnjak za geopolitiku, ispriča manje vidljivu stranu rata i 15 izgubljenih godina.
U knjizi piše i da mu je otac za vrijeme Drugog svjetskog rata bio u Wermachtu, o čemu dugo nije znao:
– S 18 godina je uvojačen u ustašku vojsku pa poslan u Njemačku. Sudjelovao je u borbi protiv Saveznika za iskrcavanje u Norveškoj. Nakon toga vratio se u mornaricu NDH. To sam kasnije saznao, kad sam već bio admiral. Završio je u engleskom logoru na jugu Italije. Kući se vratio 1946., godinu poslije oženio. Nakon toga je služio jugoslavensku vojsku. Za kaznu, služio je četiri godine.
Stanković je pitao koliko su Amerikanci pomogli u Oluji.
– Oni nama apsolutno ništa nisu planirali. Amerikanci su nama dali zeleno političko svjetlo, jer su bili spremni spriječiti izglasavanje rezolucije u Vijeću UN-a za zaustavljanje operacije, rekao je admiral. Dodao je da je Milošević planski odlučio žrtvovati krajinske Srbe.
– Operacija Oluja je čin dobra. Ostavili smo četiri puta otvorena za siguran izlazak onih koji su željeli otići. Jedan od važnijih ciljeva naših planova je bio kako sačuvati srpske živote. Jedan razlog je ostaviti protivniku slobodu izbora, a drugo je da su jedna vojska i jedan narod spriječili genocid. Govorim za područje Bihaća.
Govoreći o Titu rekao je da nije bio osoba kojom ga se predstavlja nego da je sin Bečanina i Hrvatice služavke:
– Dokaz o njemu najbolje govori torbica od koje se nije odvajao. U knjizi donosim sadržaj te torbice, tko pročita, sve će mu biti jasno.
Zanimljiv je i Domazetov stav o Titovom pogrebu: Titov sprovod bio je najveći otvoreni skup masona, a u njih ubraja Tita, Pavelića i Churchilla.
Emisiju možete pogledati OVDJE: