Izvršni odbor Interpola ukinuo je crvena međunarodnu tjeralicu za predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija, objavio je Reuters, a potvrdio hrvatski MUP.
Odluka je donesena na zasjedanju 6. studenoga na Baliju, a naknadno ju je potvrdila i Generalna skupština Interpola.
MOL u priopćenju navodi da je odluka Interpola očekivana jer je postupak politički motiviran.
“Mi smo u više navrata odbacili sve prigovore u protuzakonito poslovnog ponašanje, uvjereni smo da je ovaj slučaj politički motiviran. Pozdravljamo odluku Interpola koja je usvojena nakon sveobuhvatne analize slučaja”, priopćili su iz MOL-a.
U MUP-u tvrde da obrazloženje nisu dobili, prenosi Večernji list, no iz izvora dobro upućenih u slučaj može se čuti kako se Interpolovi argumenti za takvu odluku kriju u podnesku koji je Županijskom sudu u Zagrebu prije godinu dana dostavio Hernadijev odvjetnički tim.
U podnesku je naveden niz postupaka koje su protiv Hernadija vodila mađarska pravosudna tijela na temelju nekoliko kaznenih prijava za davanje mita, a koji su obustavljeni u različitim fazama. Mađarska strana traži da se primijeni načelo po kojem se ne smije ponovno suditi za istu stvar te da se postupak protiv Hernadija obustavi.
Zsolt Hernadi bio je u Hrvatskoj optužen zbog sumnje na podmićivanja bivšeg premijera Ive Sanadera kako bi MOL ishodio dominantnu ulogu u INA-i.
Sudski postupak protiv Hernadija pokrenut je 2013. na temelju USKOK-ove optužnice po kojoj je Sanadera podmitio s deset milijuna eura kako bi MOL-u prepustio upravljačka prava u Ini, dok bi nerentabilni plinski biznis država preuzela na sebe.
Nakon što je Mađarska Hernadiju odbila uručiti poziv za ispitivanje u Hrvatskoj, zagrebački Županijski sud mu je, na zahtjev USKOK-a, odredio istražni zatvor zbog opasnosti od bijega.
Za prvim čovjekom MOL-a tada je raspisana Interpolova crvena međunarodna tjeralica i europski uhidbeni nalog. Tjeralica je nakon toga na zahtjev mađarske strane suspendirana, ali i ponovno raspisivana u nekoliko navrata.
Posljednji put je reaktivirana u veljači 2015., no Hernadi je krajem iste godine, dok je tjeralica još bila na snazi, bez ikakvih smetnji putovao na poslovne sastanke u Austriju i Njemačku. Naše Ministarstvo pravosuđa tada je zatražilo objašnjenje zašto nije priveden, a dvije su zemlje odgovorile da mu se u Mađarskoj već sudilo za isto djelo
Prema hrvatskoj optužnici, Sanader je od 2004. do 2009. godine, dobio 10 milijuna eura kao mito od MOL-a. Hrvatski premijer bio je osuđen na osam i pol godina zatvora, no Ustavni sud presudio je prošle godine da se suđenje mora ponoviti zbog proceduralnih pogrešaka. Zbog Sanaderovih zdravstvenih problema suđenje je trenutno na čekanju.
Maxportal/foto:Reuters
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj