Kategorije HrvatskaNaslovna

Dr. SLaven Letica: Zaboravili smo na Prvi svjetski rat, a nama Hrvatima je vrlo važan

Širi dalje

Iako je u njemu poginulo između 120.000 i 200.000 Hrvata i ranjeno tri puta više, zbog okolnosti što smo izravno iz rata „uletjeli“, kao legendarne Radićeve „guske u magli“, u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca, Prvi svjetski rat je postao političkim tabuom, jer smo se mi Hrvati u njemu borili na „krivoj“, austrougarskoj strani. 



Dr. Slaven Letica

Možemo li oživjeti sjećanja ne jedan – za nas Hrvate – potpuno zaboravljeni rat: Prvi svjetski rat ili Veliki rat?

Prvi svjetski rat ili, kako ga češće nazivaju na Zapadu, Veliki rat za nas je Hrvate višestruko tragični, ali i povijesno i politički zanijekani, prešućeni, zaboravljeni i trajno izgubljeni – kad su masovna, pa i obiteljska sjećanja u pitanju – rat.

Pet je naraštaja rođeno i umrlo nakon početka toga rata, a to je, smatrao je poznati sociolog dr. Josip Županov, dovoljno vremena za veliki, ako ne i apsolutni, nacionalni zaborav.

Imena i prezimena nekih od 130 poginulih i sahranjenih hrvatskih ratnika na vojnom groblju u seocetu Ujscie Jezuickie.

Taj je rat, dakako, još uvijek živahan među povjesničarima-istraživačima, posebice onim rođenim potkraj XX. stoljeća, ali ne živi u svakodnevnim sjećanjima i razgovorima. Taj su rat političke okolnosti, kasniji ratovi i mitska rijeka zaborava Leta odnijeli, definitivno, u podzemlje ljudske volje za sjećanjem i pamćenjem.

Iako je u njemu poginulo, pišu znalci, između 120.000 i 200.000 Hrvata, i ranjeno tri puta više, zbog okolnosti što smo izravno iz rata „uletjeli“, kao legendarne Radićeve „guske u magli“, u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca, Prvi svjetski rat je postao političkim tabuom, jer smo se mi Hrvati u njemu borili na „krivoj“, austrougarskoj strani. Iako su sjećanja na nj ostavila traga u hrvatskoj prozi, slikarstvu, pa i poeziji, o ratu i ratnicima praktički se nije smjelo javno govoriti.

Vrlo važnu znanstvenu monografiju, zapravo doktorsku disertaciju, a kasnije i knjigu „Tamna strana Marsa“ napisao je povjesničar dr. Filip Hameršak: njegova je disertacija dostupna ovdje: https://bib.irb.hr/…/625479.Doktorski_rad_Filip_Hamersak_mi…

Stota obljetnica početka Velikog rata bila je za hrvatske prevoditelje i nakladnike poticajna, pa je tako Fraktura objavila kapitalno historiografsko djelo Davida Stevensona „1914.–1918., Povijest Prvog svjetskog rata“ ( Fraktura, 2014.; prijevod: Vuk Perišić) za koje sam mislio da nikad neće biti prevedeno na hrvatski jer je golemo.

Osobno mi je žao što nitko (zasad) nije preveo podjednako zanimljivu i vrijednu knjigu: Charles Emmerson „1913.: U potrazi za svijetom prije Velikog rata“ (1913.: In Search of the World Before the Great War).

Miroslav Krleža u svečanoj domobranskoj odori.

Nažalost, kako smo mi Hrvati kad su kulturne potrebe u pitanju, „obredni narod“ ili „narod obreda“ – koji obožava okrugle obljetnice, blagdanske proslave i druge obrede (posebice maškare ili fašnike) – povećano zanimanje za Veliki rat u povodu 100. obljetnica njegova početka neće dugo trajati, možda do 100. obljetnice njegova kraja 2018.

Brojni su romani o tom ratu napisani u zapadnom svijetu, stotinjak ih je prvorazrednih, a petnaestak od njih postali su klasicima svjetske lijepe ili, ako vam je draže, krvave književnosti: Na zapadu ništa novo – njemačkog pisca Ericha Marije Remarquea, Zbogom oružje Ernesta Hemingwayja, Dobri vojak Švejk Jaroslava Hašeka, Radetzky marš Josepha Rotha (nakon Naprijeda 1960 u prijevodu Ive Adum, prošle ga je godine objavila Fraktura u prijevodu Milana Sokića), Čarobni brijeg Thomasa Manna, Johnny je krenuo u rat američkog pisca Daltona Trumboa, Pod vatrom francuskog pisca i ratnika Henrija Barbussea, Zbogom svemu tome Roberta Gravesa itd.

Pažnju zaslužuje i Hrvatski bog Mars Miroslava Krleže, pa i srbijanski Dnevnik o Čarnojeviću Miloša Crnjanskog.

Zbog niza sretnih, a neobičnih, okolnosti odnedavno mi se čini da bi se sjećanje na Prvi svjetski rat u Hrvatskoj ipak moglo – koliko toliko – oživjeti.

NJ.E. dr. Andrea Bekić

Naime, moja mi je žena Gordana skrenula pozornost da je naša veleposlanica u Poljskoj dr. Andrea Bekić (na naslovnoj fotografiji na groblju  u selu Ujscie Jezuickie u Poljskoj ) sebi stavila u amanet: „da Veleposlanstvo RH u Poljskoj pronađe, obilježi i dostojno komemorira više desetaka tisuća hrvatskih vojnika iz sastava vojske K.u.K.Monarhije, poginulih u bitkama s ruskom carskom armijom 1914. i 1915., na frontu u Galiciji, između današnje Ukrajine i Poljske“.

Razloge za pokretanje tog hvale vrijednoga projekta, NJ.E. Andrea Bekić je ovako objasnila:

„U ovim bitkama sudjelovali su i pripadnici drugih europskih naroda i država, koje su već odavno uredile svoja vojna groblja. Njihovi veleposlanici tamo vode visoka izaslanstva, a pohode ih i turisti iz tih zemalja. Jedino mi Hrvati nemamo obilježena svoja grobišta, jer je za vlasti Karađorđevića, pa i Tita (koji se ovdje također hrabro borio i pao u zarobljeništvo, nakon što ga je kopljem ranio ruski konjanik-Kozak !), bilo “nepodobno” evocirati naše sudjelovanje u vojsci Austro-Ugarske. Bivši hrvatski K.u.K. časnici bili su izbačeni iz Vojske Kraljevine SHS, a uskraćivana im je i mirovina“.

Kako se i Gogin voljeni djed Stjepan borio na galicijskoj bojišnice da bi, nakon zarobljavanja, proveo punih sedam godina u ruskom zarobljeništvu, moja se žena silno zainteresirala za taj projekt.

U Galiciji se, da stvar bude još zanimljivija, borio i Andrejin djed Mato Ivekić, ali i Alex Bekić, djed dr. Darka Bekića, njenoga supruga, karijernog diplomate i pisca prve „Povijesti hrvatske diplomacije“ koja bi se trebala pojaviti u nakladi Školska knjige. Na istom se ratištu borio i moj djed Nikola Papa koji je galicijske noćne more do kraja života vidao samoubilačkim „trapenjem“ (dubokim kopanjem) vinograda i ispijanjem enormnih količina vina.

Kako je dr. Darko Bekić

sistematičan istraživač diplomatske, političke i ratne, ali i umjetničke povijesti, uspio je saznati da je davne 1917. bio raspisan i uspješno proveden javni natječaj za podizanje spomenika palim hrvatskim domobranima u Prvom svjetskom ratu te da se cijela natječajna dokumentacija još uvijek čuva u Gliptoteci.

Andrea, Goga i Darko pokrenuli su nakon toga akciju – još uvijek u začetku – da se na galicijskom ratištu, preciznije u selu Ujscie Jezuickie u kojem se nalazi vojno groblje na kojem je sahranjeno – imenom i prezimenom označenih – 130 poginulih Hrvata.

Jedina fotografija Josipa Broza kao austrougarskog ratnika u Galiciji.

Ono što je najdirljivije u cijeloj priči o tragičnom ratu o kojem mi Hrvati nismo smjeli ni zucnuti u doba Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije, pa i FNRJ i SFRJ je da su lokalni seljaci, kako je Andreja napisala na svom facebooku:„čuvaju ovo groblje s oko 130 hrvatskih imena već stotinu godina. Hoće li im se netko s hrvatske strane dostojno zahvaliti?

Ovaj zapis objavljujem na facebooku kako bi i vas, moje virtualne prijateljice i prijatelje, potaknuo na razmišljanje i predlaganje ideja kako dostojno sačuvati uspomenu na Veliki rat o kojem smo morali 72 godine šutjeti (do 1990.), a nakon toga ga je u zaborav gurnuo novi rat čije je sjeme barem djelomično posijano u šutnji nakon 1918.

Ovdje objavljujem i fotografiju nepodignutog spomenika Roberta Frangeša-Mihanovića posvećenog palim Hrvatima, dakako i Srbima, koji su se u Velikom ratu borili na strani Austrougarske monarhije 1914-1918.

Objavljujem i nekoliko fotografija koje je dr. Darko Bekić snimio tijekom posjeta naše veleposlanice vojničkom groblju u poljskom seocetu Ujscie Jezuickie.


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

5 sati prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

5 sati prije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

6 sati prije