Svi u sudnici smijali su se zbunjenosti i neznanju nove članice uprave Hrvatske poštanske banke Dubravke Kolarić
Piše Marko Jurič
Nakon što je Slavko Linić, propali ministar financija, neuspjelo rušio premijera Zorana Milanovića za njim su otpali i njegovi poslovni intimusi. Jedan od njih je bio i predsjednik Uprave Hrvatske poštanske banke Čedo Maletić sa svojom ekipom. Kako je nakon toga HPB ostala bez uprave pa poslovala protuzakonito, Vlada je kompletirala novi tim koji će upravljati tom bankom. Za šefa su postavili Tomislava Vuića, a desna bi mu ruka trebala biti stara i nova članica uprave Dubravka Kolarić.
HPB – jedina hrvatska banka, kako su joj tepali ili jedina ne prodana, pardon poklonjena, banka strancima za mutne apanaže besprizornih eks komunističkih direktorčića koji su se vrtjeli devedesetih unutar kruga tzv. ‘Momaka iz Henesya’, propalog kafića u Zagrebu, nije mogla ostati netaknuta, odnosno neopljačkana. Stoga je krenuo pohod na tu posljednju hrvatsku banku koja je do izbijanja afere ‘Bankomat’ imala veliki rast i u svega nekoliko godina od 2004. Do 2008. godine je utrostručila razinu svojeg poslovanja te s dvanaestog. stigla na sedmo mjesto rang liste banaka u Hrvatskoj. Pored toga plan da se poštanske poslovnice (njih oko1100) pretvore djelomično i u poslovnice te banke otvarao je sasvim izvjesnu perspektivu da HPB pojuri prema samom vrhu bankarske lige u Hrvatskoj.
Uhićenja bankara kao politički marketing
I onda se iznenada, ‘slučajno’, dogodila afera ‘Bankomat’, vodstvo banke na čelu s Josipom Protegom je strpano u zatvor pod političkom egidom ‘U Hrvatskoj je otvorena sezona lova na korupciju’! Kao što to inače biva s jeftinim političkim trikovima i ovi su se brzo pokazali jalovim – korupcija se razmahala, a HPB-u pala vrijednost za otprilike deset puta. Slijedilo je četiri godine DORH-ovog podizanja i padanja optužnice i napokon je krenuo pomalo kafkijanski proces sa neizvjesnom perspektivom završetka najranije 2024. godine, ako sve bude po planu, a što je mala vjerojatnost sudeći prema dosadašnjem tijeku.
No dobro, da ne ulazimo previše u taj slučaj vratimo se vijesti s početka teksta. Spomenuta članica uprave HPB-a Dubravka Kolarić je u travnju ove godine bila svjedok tužiteljstva na suđenju u slučaju Protega i ostali, kolokvijalno ‘Bankomat’. Odvjetnici optuženih ispitivali su je kako je HT ugrozio likvidnost HPB-a i kako je HPB pod vodstvom Čede Maletića na čudesan način dokapitaliziran za nevjerojatnih 500 milijuna kuna.
Ugledna direktorica zbunjena kao loša brucošica
Međutim, svi ti poslovni profesionalni biseri nisu bili ništa s onim što je slijedilo kada su počeli Kolarićku ispitivati zašto je HPB kredite optuženih proglasio nenaplativim iako su svi bili pokriveni, odnosno naplativi po hipotekama, ali i drugim mehanizmima osiguranja. U jednom je trenutku odvjetnik Fran Olujić, koji zastupa jednog od devet optuženih, postavio jednostavno pitanje svjedokinji Kolarić koje je glasilo ‘Kada se kredit smatra nenaplativim?’. Na to pitanje na koje bi svaki student prve godine ekonomije mogao bez razmišljanja dati odgovor, ključna menadžerica HPB-a nije znala odgovoriti. Nastalo je čuđenje u sudnici pa čak i ljutnja nekih odvjetnika jer nisu mogli vjerovati da članica uprave ne zna odgovor na to pitanje. Uslijedio je brzi bankarski tečaj prisutnih i sutkinje Jasne Galešić pa je svjedokinja Kolarić na kraju poduke poput nepripremljenog studenta na ispitu tek potvrdila ponuđeni odgovor. Kako je to izgledalo pogledajte u priloženom videu gdje se vidi razina kompetentnosti stručnjaka kojima aktualna vlast daje na upravu Hrvatsku poštansku banku.