Kovač je kazao kako je posljednji istup srbijanskog premijera Aleksandra Vučića u Donjoj Gradini, u kojemu se obrušio na Hrvatsku optužujući je za rehabilitiranje ustaštva, tek jedan u nizu sličnih nastupa što govori o kontinuitetu politike Beograda.
Podsjetio je kako je Vučić i 4. kolovoza u govoru u Zemunu akciju oslobađanja okupiranih dijelova hrvatskog teritorija nazvao ‘zločinačkim konačnim rješenjem’. Pritom je koristio izraze poput ‘vađenja srpskih očiju’ i ‘sječenja srpskih ušiju i noseva’.
”Kakav je to rječnik?”, postavio je pitanje Kovač dodajući kako to nisu metafore koje vode stvaranju dobrosusjedske suradnje.
Istaknuo je kako nikada nitko od predstavnika vlasti u Hrvatskoj nije na sličan način govorio o Srbiji.
”Srbiji će trebati puno pomoći i mukotrpnih reformi kako bi usvojila europske vrijednosti, europsku retoriku i europsko postupanje”, konstatirao je šef hrvatske diplomacije.
Objašnjavajući svoju raniju izjavu kako Srbija nikada neće ući u EU Kovač je kazao kako se to odnosilo na Srbiju koja provodi sadašnju politiku.
”Ponavljam, ovakvom politikom Srbija nikada neće ući u EU i Hrvatska će uvesti protumjere zbog progona hrvatskih branitelja nakon što je na graničnom prijelazu sa Srbijom uhićen hrvatski državljanin. Takvo ponašanje, zastrašivanje i provokacije više nećemo trpjeti”, izjavio je Kovač.
Potvrdio je kako Hrvatska traži od Srbije da konačno dostavi sve podatke o hrvatskim državljanima koji su osumnjičeni ili optuženi, za kojima je u Srbiji raspisana tjeralica ili kojima je u toj zemlji suđeno u odsutnosti. ”U tome nema ničega spornog ako se žele graditi dobrosusjedski odnosi”, kazao je Kovač potvrđujući kako Hrvatska želi imati sa Srbijom dobrosusjedske i partnerske odnose, no pretpostavka za to ostaje rješavanje bilateralnih pitanja.
”Ustrajat ćemo na tome da Srbija na putu prema članstvu u EU mora ispuniti sve kriterije. Bit ćemo strogi i pošteni. Popusta neće biti”, poručio je Kovač.
Za razliku od onih sa Srbijom, odnosi Hrvatske s drugim državama jugoistoka Europe dobri su, uz želje za nastavak gradnje njihove europske perspektive, kazao je hrvatski ministar vanjskih poslova.
Dodao je kako se to odnosi i na Bosnu i Hercegovinu za koju je bitnije da što prije dobije status kandidata za članstvo u EU.
”To uključuje da BiH mora opstati kao suverena država u kojoj će sva tri ustavotvorna naroda, Hrvati, Bošnjaci i Srbi biti u potpunosti ravnopravni”, kazao je Kovač.
MP/Foto: