ČELNICI stranaka udruženih u Narodnu koaliciju potpisali su u subotu u Zaboku sporazum o zajedničkom izlasku na predstojeće izvanredne parlamentarne izbore.
Sporazum su potpisali SDP-ov predsjednik Zoran Milanović, čelnik HNS-a Ivan Vrdoljak, prvi čovjek HSS-a Krešimir Beljak te šef HSU-a Silvano Hrelja.
“U Zaboku nismo slučajno, u ovom dijelu Hrvatske počeli su se vidjeti i osjećati prvi opipljivi rezultati našeg rada, nastojanja, uspjeha, katkad neuspjeha u protekla četiri godine”, rekao je Zoran Milanović nakon potpisivanja. Najavio je orijentaciju koalicije prema radu i obrazovanju. “Znam da zvuči banalno, ali sve se svodi na to”, ustvrdio je.
Po riječima Krešimira Beljaka, koalicija se neće baviti prošlošću nego budućnošću, pitanjem budućnosti hrvatske djece, hrvatskog sela i grada, nacije i svih građana, bez obzira na vjeru, naciju, porijeklo i različitosti, te za Hrvatsku 21. stoljeća koja će imati stabilnu vlast.
Ivan Vrdoljak istaknuo je kako će koalicija preuzeti političku odgovornost i vratiti dostojanstvo, ne samo političkim institucijama nego i građanima Hrvatske, stvarati budućnost s modernim obrazovanjem i razvijenim gospodarstvom, te dokazati da Hrvatska može bolje nego što je bilo u proteklih godinu dana.
Silvano Hrelja je ocijenio kako bi potpisivanje moglo označiti povijesnu prekretnicu Hrvatske, ustvrdivši kako nam treba “bolja, ljepša i pametnija Hrvatska”, koja napreduje, štiti slabije i blista dalje.
Sadržaj sporazuma
SDP, HNS, HSS i HSU sporazumom će se obvezati na zajednički izlazak na parlamentarnim izborima, a sam sporazum neće se puno razlikovati od onih koje su potpisale stranke Kukuriku koalicije i koalicije Hrvatska raste.
Stranke Narodne koalicije na izbornim listama će participirati u omjeru SDP 93, HNS 24, HSS 14 i HSU 9. Od toga HNS može računati na sedam ulaznih (sigurnih) mandata, HSS na pet ulaznih, a HSU na dva ulazna. Eventualne granične mandate partneri će hvatati preko preferencijalnih glasova.
Imena kandidata na listama se, kao i u slučaju prethodna dva koalicijska sporazuma, u samom se dokumentu neće spominjati. Za izbor kandidata u svojoj kvoti stranke će, sukladno sporazumu, imati autonomiju, a eventualne prigovore rješavat će predsjednici stranaka.
Sve stranke sporazumom će se, doznajemo, obvezati da pristaju na eventualnu postizbornu koaliciju s IDS-om, ali i da ni u kom slučaju nakon izbora neće koalirati s HDZ-om, na što su se stranke morale obvezati i u sporazumima koalicije Hrvatska raste i Kukuriku koalicije.
Što se tiče ostalih eventualnih koalicija ili suradnje s drugim strankama ili s pripadnicima manjina, o tome će se odlučivati dogovorom između stranaka.
I ovaj sporazum spominjat će tzv. žensku kvotu. Svaka stranka morat će voditi računa da unutar svoje kvote na listama ima 40 posto podzastupljenog spola, a u slučaju da eventualne sankcije i novčane kazne podmirit će je ona stranka koja u svojoj kvoti neće imati dovoljnu zastupljenost žena. Podsjetimo, na prošlotjednoj sjednici Glavnog odbora SDP-a Zoran Milanović obećao je poštivati kvotu pri sastavljanju lista te je u sastavljanje lista uključen i SDP-ov Forum žena.
Financiranje kampanje definirat će se posebnim sporazumom, kao što je to napravljeno i u slučaju koalicije Hrvatska raste.
Po svemu sudeći, ostat će već uvriježeni naziv Narodna koalicija, a moto kampanje trebao bi biti ‘Siguran smjer’. Uskoro bi javnosti trebala biti predstavljena i posebna web stranica Narodne koalicije.
Hina/Foto:faH