NEVIĐEN skandal izazvao je tužitelj Tužiteljstva BiH Saša Sarajlić na suđenju ratnom zapovjedniku Vojne policije HVO-a u Livnu Zdenku Andabaku i njegovim pomoćnicima Muamiru Jašareviću i Seadu Velagiću.
Optuženicu se terete za ratne zločine nad Srbima, a suđenje od samoga početka prate brojne kontroverze.
Na posljednjoj sudskoj raspravi u srijedu, 6. rujna počelo je ulaganje materijalnih dokaza Tužiteljstva BiH u predmetu za slučaj “Livno”. Prilikom predstavljanja dokumenta pod nazivom “Popis pronađenog naoružanja kod srpskog stanovništva”, tužitelj Sarajlić je, obraćajući se Sudskom vijeću, kazao da se radi o “Pavelićevom rječniku”.
Reagirao odvjetnik Bajro Čilić i zatražio od Sudskog vijeća da odstrani tužitelja zbog iznošenja uvredljivih ocjena, što je sudac Zoran Božić odbio kazavši da tužitelj “može komentirati i davati ocjene”.
Ponovno je reagirao odvjetnik Čilić kazavši kako tužitelj na to nema pravo i da netko ne može hrvatski jezik uspoređivati s Pavelićevim, odnosno poistovjećivati ga s ustaškim pokretom.
Nakon što je završeno ulaganje 40-ak materijalnih dokaza koje je predstavio tužitelj Sarajlić, ponovno su reagirali odvjetnici upućujući prigovore na zakonitost i relevantnost jer su dokazi zapravo preslike dokumenata koje nisu ovjerene, nakon čega je Sudsko vijeće odredilo polusatnu stanku!
Nakon stanke sudac Božić od tužitelja Sarajlića je zatražio da u roku od 15 dana dostavi ovjerene dokumente te mu je vratio sve predložene materijalne dokaze.
Ovo je prvi put u povijesti Suda BiH da sudac vraća tužitelju uložene materijalne dokaze. Dio odvjetnika izrazio je očekivanje da je zbog tog poteza trebalo srušiti optužnicu i da sud nikada ne vraća uložene materijalne dokaze tužiteljstva. Upitno je kako će Tužiteljstvo BiH ovjeriti dokumente koje su u najvećem broju dobili iz Memorijalno-dokumentacijskog centra iz Zagreba.
Nastavak suđenja zakazano je za 21. 9. 2016. gidine.
Maxportal/foto:fena