Bivši hrvatski emigrant Nikola Štedul jedva je preživio atentat koji je na njega izveo Udbin ubojica Vinko Sindičić 1988. u Škotskoj. Proces protiv Josipa Perkovića i Zdravka Mustača prati s velikim zanimanjem, ali i s podijeljenim osjećajima.
Ali nije bilo ni volje ni razumijevanja da se raščiste ta bitna pitanja za hrvatsku državu i društvo. Štedul otkriva da je njegovu prijavu Državno odvjetništvo držalo u ladici. Ali to nikako nije bila jedina opstrukcija. Ljudi iz bivšeg komunističkog sustava, nastavlja Štedul, zauzeli su važne položaje u državi pa su na sve moguće načine opstruirali svaki pokušaj da se razriješe Udbina ubojstva. Hrvatske vlasti zatvarale su arhive kako se ne bi saznalo tko je davao zapovijedi da se izvrše atentati.
>>>Nigdje osim u Hrvatskoj agent KOS-a ne može biti ravnatelj nacionalne televizije
Štedul se dosta bavio pitanjem tko je donosio odluke o likvidaciji emigranata. Utvrdio je da je to bio Savjet za zaštitu ustavnog poretka Jugoslavije u kojem su bili najviši komunistički dužnosnici. Oni su donosili odluke, a njihove naloge provodila je Udba.
– Kada se odlučivalo o atentatu na mene, Ivica Račan bio je izvršni sekretar za ideološka pitanja i on je, po mojim saznanjima, morao biti u društvu koje je odlučivalo o atentatu – ističe Štedul dodajući da će proces u Njemačkoj pomoći da se Hrvatska suoči s Udbinim zločinima. Ali ne zato što će kod nas biti dobre volje za to, nego zbog pritiska iz EU da se to napravi. Štedul tvrdi da je Perković dao nalog i svu logistiku Sindičiću kada je pripremao njegovu likvidaciju. Nakon atentata, Perković je, zaključuje, savjetovao Sindičića kako se treba braniti na sudu.