Kako bi poslala jasnu poruku da se u Hrvatskoj treba sjećati kako žrtava ustaškog režima, tako i komunističkog, prema čemu se Europa jasno postavila dok kod nas to nije slučaj, predsjednica Grabar-Kitarović dodijelit će odlikovanja dvojcu ‘sa suprotne strane nišana’.
Ljubo Drndić, koji će odlikovanje primiti posthumno, hrvatski je antifašist i komunist iz Istre, diplomat i novinar. Pisac teksta znamenitih Pazinskih odluka, kojima se cementira ujedinjenje Istrana s maticom Hrvatskom. U vrijeme SFRJ bio je i diplomat, veleposlanik u Švedskoj i Sudanu, a poznat je što je, kao tadašnji savezni podsekretar za turizam isposlovao ukidanje viza stranim turistima. U Istri ga se slavi i kao osnivača regionalnog dnevnog lista “Glasa Istre”.
Jedan je od pokretača otpora talijanskoj okupaciji Istre te je pisac proglasa Istarski narode iz 1943. godine kada je Istra oslobođena. U sklopu ustanka s bratom osniva, tada ilegalne, novine Glas Istre.
‘U političkom radu naglasak stavlja na nacionalno pitanje jer istarski seljaci pokazuju vrlo slab interes za komunističke ideje. U situaciji kada u Istri zapravo nema nikakve druge hrvatske organizacije, uspješno širi mrežu svojih suradnika. Umro u Zagrebu 2013. u 94 godini.
Nikola Štedul hrvatski je politički emigrant koji je iz Jugoslavije otišao s nepunih 20 godina, 1957. godine. Aktivno je sudjelovao u radu emigracije, a od 1981. na čelu je Hrvatskoga državotvornog pokreta. 1988. UDBA-in egzekutor Vinko Sindičić u Škotskoj je na njega izvršio atentat što je bio jedan od posljednjih takvih pokušaja ubojstva. Naime, iako ga je pogodilo šest metaka, Štedul je preživio te se nakon hrvatskog osamostaljenja vratio u domovinu. Sindičić je osuđen na 15 godina zatvora.
Obavijest o dodjeli odlikovanja stigla je iz Ureda predsjednice uz jednako obrazloženje: ‘Za osobite i višegodišnje zasluge i stradanja u borbi za nacionalna i socijalna prava i razvitak hrvatskog naroda, a u prigodi Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, Predsjednica Republike dodijelit će odlikovanje Red Stjepana Radića gospodinu…’.
Predsjednica će Drndićevoj obitelji odlikovanje predati u 10 sati u Pazinu dok će Nikolu Štedula odlikovati u 15 sati u Uredu predsjednice na Pantovčaku.
Hrvatski je sabor 30. lipnja 2006. donio Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945. – 1990. U njoj je navedeno da su totalitarni komunistički režimi bili, “bez iznimke, označeni masovnim povredama ljudskih prava”.