PREDSJEDNICA Kolinda Grabar Kitarović je u Istanbulu održala uvodno predavanje na Energetskom i gospodarskom sastanku na vrhu Atlantskog vijeća SAD-a. Održala je radni sastanak s predsjednikom Turske Recepom Tayyipom Erdoğanom, a razgovarala je i s mladim milenijskim stipendistima Atlantskog vijeća.
“Posljednji događaji prekretnica su za Europsku uniju i širu zajednicu”, rekla je Predsjednica Republike na početku obraćanja na skupu pod nazivom „Gradeći globalnu stabilnost i poslovnu otpornost u hirovitim vremenima“.
„Suočena s terorizmom i prijetnjama, po prvi put ikad, EU je pozvana da se pozove na članak 42. svog ugovora. To signalizira da bi mogla biti potrebna uzajamna obrana i da se više ne možemo pretvarati da su vremena mirna“, kazala je predsjednica Grabar-Kitarović. U ovom novom kontekstu, moramo donositi političke odluke, ostvariti rezultate i pokazati vodstvo te postići prilagodljivost, kazala je Predsjednica.
Govoreći o Hrvatskoj, kazala je kako njezin zemljopisni položaj motivira za zauzimanje mjesta za globalnim stolom. Predstavivši svoju neformalnu inicijativu „Jadran-Baltik-Crno more“, Predsjednica je istaknula kako bi okupljanje ovih zemalja poslužilo kao snažan temelj za puno ostvarenje gospodarskog potencijala.
„Ono što nas ujedinjuje u ovim hirovitim vremenima jest činjenica kako suradnja na polju energetike istinski nadilazi granice samo diplomacije i vanjskih odnosa. Moramo uzeti u obzir druge okolnosti, kao što su klimatske promjene, održivi razvoj i zagađenje, uz istodobno ostvarenje ogromnih mogućnosti koje suradnja na polju energetike ima glede stvaranja novih radnih mjesta i održavanja gospodarstva bez dugova“, kazala je.
Isto tako, proaktivna energetska diplomacija omogućit će stabilan i brži razvoj svake zemlje te osigurati bolju kvalitete života njezinih građana. „Ključ za poboljšanje energetske sigurnosti nije samo u čvršćoj suradnji, nego i u pristupanju ogromnom globalnom tržištu u zajedničkom naporu. To bi možda nadahnulo druge susjedne zemlje da zauzmu zajednički pristup“, rekla je predsjednica Grabar-Kitarović.
Nadalje, istaknula je kako si niti jedna zemlja ne može dopustiti zaostajanje u razvoju konkurentnih i dobro integriranih tržišta, niti se lišiti prednosti koje rezultiraju iz sigurnosti opskrbe. Važnost realizacije inicijative „Jadran-Baltik-Crno more“ jest u omogućavanju protoka energije, diversifikacije izvora opskrbe energije i jače integracije tržišta, kazala je.
U tom kontekstu, predstavila je hrvatske projekte izgradnje Jonsko-jadranskog plinovoda i njegovo povezivanje s Trans-jadranskim plinovodom kao i izgradnje LNG terminala na Krku.
„Ovdje ne mogu dovoljno naglasiti poziciju Turske kao okosnice u tom pogledu, budući da strateški energetski projekti koji se realiziraju i oni koji se planiraju prelaze preko Turske.“
Ne možemo razgovarati o gospodarstvu i energetici, a da se ne pozabavimo eskalirajućom sigurnosnom situacijom u svijetu, kazala je oštro osudivši nedavne zločine terorizma od Ankare, Bejruta i Pariza te dodala kako moramo pokazati zajedništvo glede borbe protiv terorizma.
Govoreći o islamu kao vjeri mira, razumijevanja i tolerancije, Predsjednica Republike naglasila je kako i dalje moramo izgrađivati sigurne, tolerantne i odgovorne zajednice, koje će ukloniti preduvjete za radikalizaciju, proširenjem ekonomskih, obrazovnih i razvojnih mogućnosti.
Na kraju je kazala kako je nemoguće razgovarati o gospodarstvu i energiji bez uvažavanja sve lošije sigurnosti u svijetu. “Prihvatimo: sigurnost u ekstremnoj današnjici zahtijeva prilagodljivost. Zahtijeva solidarnost. I djelovanje. Odmah!”, zaključila je Predsjednica Grabar-Kitarović.
D. Lukić/foto:Ured predjednice
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Poštarica Ines (36) te je noći bila toliko žedna da je odlučila provaliti u restoran…
Komentiraj