U LIPNJU 2013. Državno odvjetništvo RH i Tužiteljstvo BiH potpisali su sporazum o suradnji i progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina. S Hrvatske strane Sporazum je potpisao tadašnji glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, a u ime BiH glavni tužitelj BiH Goran Salihović.
Vlasti Hrvatske nisu ni u jednome slučaju zatražile dokumentaciju vezanu za zločine počinjene na svome teritoriju, dok su istražitelji BiH prekopali tisuće stranica dokumenata vezanih za bivše pripadnike Hrvatskog vijeća obrane. Dokumentacija HVO-a, po nalogu prethodnih hrvatskih vlasti preseljena je u Zagreb
Istražitelji Tužiteljstva BiH mjesecima već borave u Državnome arhivu u Zagrebu gdje bez ikakvih ograničenja pregledaju dokumentaciju iz ratnog razdoblja, preuzimaju ovjerene preslike svega što je za njih važno. Dokumentacija je uglavnom vezana uz progon bivših pripadnika HVO-a i političara Hrvatske Republike Herceg Bosne.
Istodobno djelatnici hrvatskog DORH-a ne provode slične aktivnosti u BiH u bošnjačkim arhivama s građom iz ratnog doba. Temeljem navedene “suradnje” DORH-a i Tužiteljstva BiH, već je pokrenuto nekoliko kaznenih postupaka protiv časnika HVO-a, a priprema se podizanje više desetina optužnica.
Zanimljivo je da DORH temeljem Protokola s Tužiteljstvom BiH nije podigao ni jednu kaznenu prijavu protiv nekadašnjih oficira JNA, Bošnjaka i Srba u BiH, zbog sudjelovanja u agresiji na Hrvatsku. A popis onih koji su napadali Hrvatsku, a trenutno žive u BiH je podugačak.
Poseban apsurd je da sukladno Protokolu RH može preuzeti postupak procesuiranja svojih državljana koje je optužilo Tužiteljstvo BiH, ali neovisno o tome, BiH Tužiteljstvo zadržava pravo da bez obzira na postupak u Hrvatskoj, za iste osobe može voditi i pravosudni postupak u BiH. Dakle, iste osobe mogu biti progonjene dva puta u dvije države.
Događa se još jedan nevjerojatna apsurd koji država, ako imalo poštuju sebe i nacionalni suverenitet, ni u snu ne bi dopustile. Tužiteljstvo BiH u Sarajevu na saslušanje poziva časnike Hrvatske vojske. Pozivi se upućuju izravno, na adresu u Hrvatsku, bez Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva pravosuđa, bez pravne pomoći uobičajene u takvim slučajevima.
Nekoliko poziva, pod prijetnjom kazne od pet tisuća KM (2,5 tisuća eura) ako se ne odazovu, primili su i visoko pozicionirani djelatnici obavještajne službe. I nikoga u Hrvatskoj to nije briga.
Časnici obavještajne službe, po internim propisima, ne smiju bez odobrenja i suglasnosti nadređenih uopće napuštati zemlju, a poglavito da ih tužiteljstvo druge države poziva kao svjedoke ( a možda i optužene) i procesima za ratne zločine.
Ponašanje hrvatskih vlasti prema trenutnoj situaciji vrlo je zabrinjavajuće ako i dalje bude blagonaklono gledala na činjenicu da tijela druge države nesmetano provode istragu na teritoriju Hrvatske, a poglavito nad časnicima Hrvatske vojske i djelatnicima obavještajne službe.
M. Marković
Foto: Ilsutracija
Tiktokerica i bivša natjecateljica kulinarskog showa Next Level Chef, Tineke Younger, ovih je dana jedna…
Nakon malo više od godinu i pol dana ljubitelji domoljubne glazbe u glavnom hrvatskom gradu,…
U stranci Možemo održana je presica na kojoj su koordinatorica stranke Sandra Benčić i dr.…
Komentiraj