ZAKUHALO se na sunčanom otoku Hvaru, zemljišni sporovi su postali gotovo svakodnevnica. Jedan od dugogodišnjih sporova između Općine i hotelske tvrtke Vrboske je riješen na zadovoljstvo Općine, no ne i mještana koji su izgleda, za sada, ostali kratkih rukava.
Naime još jednom se pokazuje veliki problem oko neurednih zemljišnih knjiga u kojem se pokušava izvući nešto „na crno“. Jer povijesno gledano ovaj problem se proteže od Austro-ugarske vladavine u Hrvatskoj. Naime već tada su stari Vrbovljani kupili zemlju kako bi se uredila Riva. Jedan dio je kupljen, drugi bio u najmu, a kasnije je pripao općini. Velikim razvojem turizma, još 60-tih godina prošlog stoljeća počela je izgradnja hotela Adriatic. Već tada počinju problemi jer većina vlasnika niti tada nisu bili na bilo kakav način obeštećeni za oduzimanje zemlje. Jasno je da su već jednom prevari privatni vlasnici zemljišta, ovaj put, njihovi potomci zauzeli čvršći gard u obrani svojih prava.
Kada je krenulo proširenje i nadogradnja hotela Adriatic od strane vlasnika Lux ulaganja i podizanje kategorizacije, a da se pritom nije razgovaralo sa privatnim vlasnicima Vrbovljani su krenuli u obranu jer su prepoznali još jednu otimačinu njihove djedovine. Da neće biti sve lako pokazale su odmah prve „akcije“ investitora koji je angažirao zaštitare.
”Moja obitelj ima sudsku presudu iz 1970-ih godina, kada je hotel već bio bespravno izgrađen, da je zemlja naša (7290 četvornih metara) i od tada smo sa svim upravama pokušavali postići dogovor o odšteti. Međutim, svi obećavaju, a ništa ne izvršavaju, pa je tako i danas” – priča Renato Šćulac.
Jedan od problema kojega Vrbovljani vide je i u činjenica da pravna država ne poduzima ništa konkretno. Dapače prepoznaju obrazac ponašanja iz propale države, gdje je zbog sitnih interesa bilo stalno osporavano uknjižba na spomenuta zemljišta. Radi zaštite svojih interesa isti ljudi su i danas na vodećim pozicijama u hotelu, i danas, bez obzira što se promijenila vlasnička struktura, istim obrascem ponašanja, bahatošću, samovoljom, podmićivanjem, zastrašivanjem, ucjenjivanjem i prvenstveno vezama sa centrima moći u Hvaru, Splitu i Zagrebu provode svoje interese nezakonitim radnjama.
”Hotel je preuređenje započeo na temelju ugovora s Općinom Jelsa o ustupanju vlasničkih prava na tri parcele, ali uz zakonski uvjet ako se ne jave stari vlasnici, dakle moja i druge obitelji. Mi smo se javili i 5. studenoga 2015. stavili “sudsku plombu”, no ona “kao pogreškom” nije unesena u vlasnički list, tako da hotelska tvrtka diže kredit od 2,5 milijuna eura u Raiffeisen banci na temelju “čistog” vlasničkog lista. Preuređenje je tako nastavljeno temeljem nesređene i manjkave dokumentacije. Gradnja golemog bazena prijavljena je kao jednostavna građevina i s planirane lokacije premještena na našu parcelu – kaže Šćulac koji je toliko ogorčen da spominje kako bi Vrbovljani zbog neučinkovitosti pravne države “mogli stvar uzeti u svoje ruke”.
Niti građevinske inspekcije kojima su službenim putem poslane prijave i koje su bile pozivane na teren, te obustavile privremeno radove nisu donijele konkretno rješenje nastale situacije. Trenutna situacija oko izgradnje i rekonstrukcije hotelskog naselja „Adriatic“ budi opravdanu sumnju u organe koji bi trebali provoditi i kontrolirati zakonitost postupanja. Nakon prijave na teren je izašla Građevinska inspekcija Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i odmah je zabranila daljnje radove na izgradnji bazena u sklopu hotela, ali nakon svega nekoliko dana od postavljanja table zabrane radova isti su se nastavili uz očigledan „blagoslov“ viših instanci iz Zagreba, jer se Građevinska inspekcija naglo povukla i prešutno dopustila nastavak radova.
Dodatna sumnja u „mutne poslove“ vezana je uz situaciju je da je od sedam oštećenih vlasnika samo jednom vlasniku isplaćena pravična naknada za česticu 809/160 jer je vlasnik navedene čestice bliski prijatelj i suradnik iz prošlih vremena sadašnjoj Upravi društva.
Uz to na zemlji Mirka Matkovića postoji i velika pozamašna baraka za smještaj građevinskog materijala i drugih potrepština (veličine 22 x 5 metara), te pretvorena u spavaonicu sezonskih radnika i radnica, a koja je odlukom Građevinske inspekcija, na temelju zahtjeva vlasnika zemljišta još 2004. godine trebala biti uklonjena, što niti do danas nije realizirano. Sumnjivo je i to da spomenuti objekt i danas čuvaju zaštitari angažirani od strane investitora.
Jedno od pitanja čemu te igre oko zemljišta i zbog čega Vrbovljani vjeruju da će biti prevareni je i činjenica da su u Zemljišniku priznali pogrešku oko unošenja plombe u vlasnički list.
”Moja plomba je u vlasnički list unesena tek 16. ožujka 2016. kada sam od Suda zatražio vlasnički list i vidio da na njemu nema moje plombe iz studenog 2015. godine. Referent u Zemljišniku mi je rekao da je to „njegova pogreška“. Sada ja postavljam razumno pitanje – koja bi banka dala kredit sa založnim pravom na česticu na kojoj je evidentirana plomba? Da običan čovjek gradi kuću bez građevinske dozvole država bi brzo poslala bagere i naplatila njihovo korištenje, a očigledno je da oni koji bi trebali provoditi zakone imaju koristi od nama otete zemlje na način da će biti nagrađeni od vlasnika hotelske tvrtke”. kaže Renato Šćulac koji pozivan institucije pravne države kako bi zaštitile njega i njegovu obitelj.
PIŠE: D. Lukić/Foto: Z. Galić
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Komentiraj