Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj, odnosno njena Eparhija zagrebačko-ljubljanska, praktički je pred bankrotom. Takvu bi odluku Trgovački sud u Zagrebu, kako je najavljeno, mogao donijeti za manje od mjesec dana.
Da nije bilo ove službene objave, malo tko bi povjerovao, imajući u vidu da je SPC jedno od najuspješnijih srpskih “poduzeća”, da Eparhija zagrebačka dobiva novac iz hrvatskog proračuna, a da ne govorimo o milijunima iz srpske državne blagajne. Ne treba zaboraviti da Crkva ne plaća ni porez.
Gotovo svi hrvatski mediji objavili su informaciju da je Trgovački sud u Zagrebu za 19. prosinca zakazao ročište na kojem će se odlučivati o prijedlogu za otvaranje stečaja nad Eparhijom zagrebačko-ljubljanskom, piše Nova.rs.
Sud je također naložio mitropolitu Kirilu Bojoviću da dostavi popis imovine i obaveza Eparhije, a ako ovlašteni predstavnik Eparhije iz bilo kojeg razloga to ne učini u roku od osam dana, bit će saslušan pred Sudom.
“U slučaju nedolaska na ročište, sud može odrediti dovođenje osobe ovlaštene za zastupanje dužnika, a može je kazniti i novčanom kaznom do 1.330 eura”, stoji u odluci koju je potpisala sutkinja Jadranka Mađeruh.
Razlog za pokretanje postupka je taj što se iz dostavljene dokumentacije zaključuje da Eparhija posjeduje nekretnine na području općine Pula.
Zanimljivo je da dodatnih službenih informacija i objašnjenja nema. Zašto je Eparhija zagrebačko-ljubljanska pred stečajem, koliko je dužna, kome i za što konkretno, pitanja su na koja javnost nije dobila odgovore.
Milorad Pupovac je za Novu.rs rekao da je bio nemalo iznenađen kada je pročitao vijest o mogućem stečaju.
“Iskreno, ne znam kako je to moguće, kada država vodi računa da svaka vjerska organizacija, pa tako i SPC, bude financijski stabilna. Što se mene tiče, mislim da nema govora o stečaju i da do njega neće doći”, kaže Pupovac.
Milijuni iz državne blagajne
Kada je riječ o financiranju vjerskih organizacija u Hrvatskoj, situacija je praktički ista kao i u Srbiji. To znači da sve crkve i vjerske zajednice dobivaju novac iz državnog proračuna. Koliko god je Katolička crkva dominantna na listi proračunskih izdvajanja u Hrvatskoj, toliko je SPC dominantna u Srbiji.
Iako nema službenih i preciznih podataka, nema sumnje da država Srbija pomaže Srpsku pravoslavnu crkvu u ogromnim, višemilijunskim iznosima, kako redovnim donacijama, tako i izvanrednim, izdvajanjem novca iz tekuće proračunske pričuve. Primjerice, samo u 2021. godini tri eparhije – Šumadijska, Niška i Bihaćko – petrovačka dobile su iz proračunske rezerve ukupno oko 2,46 milijuna eura.
Vlada Srbije je, inače, uplaćivala sredstva SPC-a s različitim obrazloženjima – za pomoć u izgradnji ili obnovi manastira, za uređenje platoa… a jedno od obrazloženja je bilo “zbog teškog situacija”, u koju je malo tko vjerovao.
Koliko je država bila široke ruke prema Crkvi govori i izjava Aleksandra Vučića koji je 2020. izjavio da je u tri i pol godine samo za izgradnju Hrama Svetog Save izdvojeno čak 43 milijuna eura.
Ne zna se točno koliko se Crkvi uplaćuje kao redovna donacija, a prema istraživanju Insidera , od 2002. do početka 2017. država je za potrebe svih crkava i vjerskih zajednica izdvojila oko 90 milijuna eura, od čega Srpska pravoslavna crkva dobila daleko najviše.
Iako dobiva milijune iz proračuna, ali i zahvaljujući izvanrednim donacijama, Crkva ne plaća porez za crkvene djelatnosti koje obavlja, a koliko na temelju toga zaradi može se samo nagađati, jer se novac daje svećenicima.
Istovremeno, SPC je ušao i u druge vrste poslova, pa tako gradi nekretnine. Tako je u Bloku 32 na Novom Beogradu niknuo luksuzni stambeno-poslovni kompleks, a SPC je jedan od investitora.
Prije nekoliko godina mediji su pisali da je Srpska crkva, iako službeno nije tvrtka, jedna od najuspješnijih tvrtki i da je po prihodima u Srbiji na trećem mjestu, odmah iza NIS-a i EPS-a. “Blic” je ranije objavio da Srpska pravoslavna crkva u svojih 40 eparhija godišnje navodno prikupi 140 milijuna eura.
D. M. /Foto: cropix