Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma, poznat i kao Dan crne vrpce, obilježava se 23. kolovoza kao spomendan u Republici Hrvatskoj i europski je dan sjećanja na žrtve totalitarnih diktatura u Europi u 20. stoljeću.
Spomendan je uveden odlukom Hrvatskoga sabora, a slijedom Rezolucije Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu od 2. travnja 2008. godine. Europski parlament je 19. rujna 2019. godine donio dodatnu Rezoluciju o važnosti europskog sjećanja za budućnost Europe
Spomendan potječe od Praške deklaracije o zločinima komunizma od 3. lipnja 2008., koju je predložio i potpisao Vaclav Havel i brojni članovi Europskog parlamenta. Praška deklaracija podsjeća na pakt Hitlera i Staljina.
Dana 23. kolovoza 1939. godine potpisan je njemačko-sovjetski pakt o nenapadanju, poznat kao Sporazum Molotov-Ribbentrop, kojim je postignut javni sporazum
o nenapadanju i tajni sporazum o komadanju Poljske i podjeli interesnih sfera u Istočnoj Europi. U slobodnom svijetu na taj dan organizirali su se prosvjedi pod nazivom Dan crne vrpce s ciljem upoznavanja svijeta o prikrivanju zločina.No taj dan SDP doživljava nešto drugačije nego je nevedeno u odluci Hrvatskog sabora (Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma) i rezoluciji Parlamentarne skupštine Vijeća Europe koja “odlučno osuđuje teška kršenja ljudskih prava koja su počinili totalitarni komunistički režimi”.
SDP je 23. kolovoza u objavi na društvenim mrežama naveo samo žrtve staljinizma i nacizma. Žrtve komunizma su zanemarili
“Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima utvrđen je Deklaracijom EP-a o proglašenju 23.8. danom sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma. RH je sljednica države koja se suprotstavila Hitleru i Staljinu i porazila obojicu, po čemu smo jedinstveni u svijetu”, objavili su iz SDP-a 24. kolovoza.
I za objavu su na Twitteru dobili 32 lajka i stotinjak komentara, uglavnom negativnih.
“Danas je dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih sustava, a ne samo Hitlera i Staljina, nego i Tita”, pišu im u komentarima.
Sličan stav kao SDP u Europi ima jedino Putinova Rusija. Putin je u prosincu 2019. godine rekao da se stavovi izraženi u Rezoluciji Europskog parlamenta od 19. rujna 2019. godine o važnosti europskog sjećanja za budućnost Europe ”ne temelje na ničem stvarnom”, a stavove Europskog parlamenta nazvao ”besramnom laži”.
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj