Sud u Srbiji potvrdio je optužnicu protiv četvorice hrvatskih umirovljenih pilota kojom im se na teret stavljaju ratni zločini tijekom Oluje u BiH. Na tu odluku Beograda najoštrije je reagirala bivša premijerka Jadranka Kosor.
Potvrđenom optužnicom obuhvaćena su četvorica pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Vladimir Mikac (67) iz Ptuja, Zdenko Radulj (69) iz Osijeka, Željko Jelenić (69) iz Pule i Danijel Borović (64) iz Varaždina. Optuženi su da su kao supočinitelji počinili kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva
Odjel za ratne zločine Apelacijskog suda u Beogradu je, naime, 11. kolovoza donio rješenje kojim je odbilo kao neosnovane sve žalbe branitelja po službenoj dužnosti protiv prvostupanjskog, odnosno rješenja kojim je Kazneno izvanraspravno vijeće Višeg suda u Beogradu potvrdilo optužnicu.
Da je potvrđena optužnica srpskog Tužiteljstva za ratne zločine u Beogradu kojom ga se tereti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u vojno redarstvenoj akciji Oluja 1995. godine, hrvatski ratni pilot Danijel Borović saznao je kad su ga počeli nazivati novinari.
“Pogledao sam na internetu beogradsku Politiku i saznao da je Apelacijski sud još 11. kolovoza odbio moju žalbu i potvrdio optužnicu”, kaže za Jutarnji Danijel Borović.
“Mene nije nitko službeno kontaktirao. Ne mogu ja s njima kontaktirati. Sad čekamo da hrvatska država, odnosno oni koji je zastupaju sada nešto poduzme. Koliko se sjećam tamo negdje dok je priča krenula, predsjednik Vlade je izjavio da Hrvatska zna kako će zaštiti svoje ratne pilote. E, sada čekamo to”, kazao je za RTL Danijel Borović.
Optužnicu je komentirao predsjednik Sabora Gordan Jandroković: “To su Vučićeva posla, ništa nije naučio iz povijesti i to ne pridonosi poboljšanju naših bilateralnih odnosa”, kazao je Jandroković.
Dodao je da Srbija ima niz problema s kojih želi skrenuti pažnju optužnicom i najavio reakciju Hrvatske
“Hrvatska će koristiti pregovore kako bi Srbiji poslala poruku da takve stvari neće tolerirati. Ako žele prema Europskoj uniji, moraju se europski ponašati. Moraju odlučiti žele li prema Rusiji ili Zapadu”, rekao je Jandroković.
Mnogo izravnija bila je bivša premijerka Jadranka Kosor. Objavila je da Hrvatska treba blokirati pregovore Srbiji u poglavlju 23.
“Blokirati Srbiji pregovore u poglavlju 23. Eto, to hrvatska vlast treba odmah poduzeti. Bez obzira na koaliciju”, objavila je na Twitteru bivša premijerka.
Poglavlje 23 odnosi se reforma pravosuđa i temeljna prava. To poglavlje Hrvatske je bila blokirala zbog Zakon o univerzalnoj jurisdikciji, no 2016, godine Hrvatska je deblokirala to poglavlje.
Tadašnji ministar vanjskih poslova Miro Kovač je potvrdio da je “Hrvatska sva svoja traženja ugradila u zajedničku europsku pregovaračku poziciju za Poglavlje 23 u pristupnim pregovorima Srbije s Europskom unijom.
“To konkretno znači da zakon Republike Srbije koji se tiče progona ratnih zločina ne može biti važeći za Hrvatsku – to je isto jedno od mjerila, znači sve je tu vrlo jasno. Isto tako, traži se od Srbije da primjenjuje svoj pravni okvir koji se tiče manjinskih prava, što uključuje i Međudržavni sporazum o zaštiti manjina između Hrvatske i Srbije”, rekao je tada Kovač.
Nakon deblokade Hrvatske Srbija je 18. srpnja 2016. otvorila poglavlja 23 i 24 u pristupnim pregovorima s EU
.No, nakon optužnica iz Srbije očito je da Srbija svoju poziciju tumači na jedan način, a Hrvatska na drugi način. Podizanjem optužnica vlasti u Beogradu nisu odustale od primjene Zakona o univerzalnoj nadležnosti.
M. Marković/Foto:pxll
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj