BIVŠI ministar Tihomir Jakovina 7. srpnja 2014. godine zaprimio je posebno izvješće o poslovanju Hrvatskih šuma u kojem ga se informira na prekomjernu sječu i devastaciju šuma te sklapanje 330 štetnih ugovora o prodaji drvnih sortimenata. U tom se izvješću procjenjuje da su Hrvatske šume tim ugovorima oštećene za 400 milijuna kuna.
Izvješće s prijedlogom interventnih mjera pripremili su Aida Kopljar, tadašnja načelnica Sektora drvne industrije u Upravi šumarstva, Ljubomir Salak, a potpisao ga je pomoćnik ministra Jakovine mr. Domagoj Križaj.
“To je samo jedno od izvješća kojeg smo pisali, a problem s Hrvatskim šumama je puno dublji. Problemi kreću još od Šumarija, no sa svime mora biti upoznat nadležni ministar poljoprivrede koji je u tom slučaju bio Tihomir Jakovina. Ne znam je li on pročitao taj izvještaj, o tome bi trebao više znati njegov tadašnji pomoćnik Domagoj Križaj s kojim je Jakovina komunicirao i koji je na kraju i potpisao to izvješće i uputio ga Jakovini na ruke”, rekla je kratko Aida Kopljar, ne želeći ništa više komentirati.
Domagoj Križaj nam nije želio ništa komentirati, niti odgovoriti je li njegov bivši šef Jakovina vidio izvješće, kao i je li postupio po njemu. Umjesto odgovora na naša pitanja, samo nas je uputio na Ministarstvo poljoprivrede.
Tihomir Jakovina jučer obratio medijima povodom afere s bonusima, a na novinarski upit o Izvješću (koje objavljujemo u cijelosti) Jakovina je kratko rekao da taj izvještaj nije vidio. Zvuči nevjerojatno ( i neiskreno) budući da je mu je upućeno direktno na ruke.
U izvješću se ministra upozorava na malverzacije i korupciju u Hrvatskim šumama kojima je u to vrijeme minsitrov prijatelj Ivan Pavelić. Javnost je upoznata s činjenicom da je upravo Pavelić, u vrijeme problema a poljoprivrednom apotekom, Jakovini posudio 60. tisuća eura.
“Provedbom inspekcijskog nadzora – piše u izvješću – počevši od listopada 2013. u predmetu obavljanja sječa za izvršavanje sječive drvne zalihe za 10-godišnje razdoblje (od 2006. do 2015.) u državnim šumama kojima gospodare Hrvatske šume, utvrđena su nedopuštena odstupanja i redovita godišnja prekoračenja sječa u količinama većima od 1.000.000 m3 godišnje, izvršenim na neplaniranim površinama šuma na području srednje i gorske Hrvatske, poglavito na području Uprava šuma podružnica Zagreb, Bjelovar, Koprivnica, Nova Gradiška, Sisak, Karlovac i Delnice”.
Utvrđene nepravilnosti Hrvatske šume pokušale su opravdati nužnom sječom stabala radi ”smanjene vitalnosti”.
Hrvatske šume su potom predložile terenski nadzor u Šumariji Repaš koji je obavljen 2014. , gdje je utvrđena dodatna prekoračenja sječe. Tako je ustanovljeno da je 2011., 2012. i 2013. umjesto ukupno planiranih 66.000 m3 posječeno više od 125.000 m3 stabala, uglavnom hrasta lužnjaka.
Prekomjerna sječa nije popraćena obvezatnim radovima na biološkoj obnovi šuma, a obarana su stabla u jeku pune vegetacije i razvijene lisne površine pa su se time dodatno uzrokovala oštećenja i pospješilo širenje biljnih bolesti.
Inspekcija je provedena u još 10 Šumarija u Hrvatskoj (Zagreb, Bjelovar, Nova Gradiška i Karlovac) i time su dodatno potvrđene iste nepravilnosti koje štete interesima Hrvastke. Inspekcija je utvrdila da je u prvoj polovici 2014. godine također vršena prekomjerna sječa iako je ona trebala biti za 50 posto manja.
Bivšeg ministra Tihomira Jakovinu i šefa Hrvatskih šuma Ivana Pavelića najviše kompromitira dio izvještaja koji govori o sklapanju štetnih ugovora kojim su Hrvatske šume zakinute za 400 milijuna kuna.
“Slijedom plana sječa za 2014. godinu Hrvatske šume su koncem 2013. u rasponu od 15-ak dana ubrzano, diskretno i potpuno samostalno provele sofisticirani postupak javnog poziva za prodaju drvnih sortimenata koji će biti proizvedeni u 2014. te su sklopile više od 330 godišnjih ugovora o prodaji i isporuci oko 2.000.000 m3 drvnih sortimenata raznim drvoprerađivačima pod povoljnim uvjetima, uz primjenu cjenika koji je za min. 20 posto manji od realnih prodajnih cijena. Time du Hrvatske šume nepovratno zakinute za 400 milijuna kuna”, stoji u izvješću Jakovininog pomoćnika.
U izvješću se navodi i da je 77 od tih 330 ugovora sklopljenih s tvrtkama koji nisu mali uvjete za toliki otkup. Kao primjer navode dvije pilane koje su smjele otkupiti samo 5.000 m3 drvnih sortimenata, a HŠ su s njima sklopile ugovore o prodaji čak 100.000 m3.
“Hrvatske šume u tom pogledu rade problem od prvog dana imputiranjem vlastite nesposobnosti i nemarnosti drugima, premda ne žele priznati odgovornost i otkloniti nepravilnosti operativnoj manipulaciji drvnim sortimentima koji preostaju nakon što se isporuče ugovorene količine koju drvnoprerađivači proberu kod utovara, nakon čega neželjene količine ostanu neuredno rasute često bez pločica i dokaza o porijeklu.
Prema nalazima objavljenim kod 20-ak drvnoprerađivača s ugovorima za približno 300.000 m3 proizlazi da je prerađeno najviše 80 posto isporučenih drvnih sortimenata, odnosno da nije evidentirana prerada 20 posto drvnih sortimenata.
“To aproksimativno ukazuje na činjenicu da je u istom razdoblju u vrijeme kad su HŠ redovito objavljivale javna nadmetanja, vjerojatno izvezeno i prodano na tržištu EU ili trećim zemljama min. 400.000 m3 zamjenskih trupaca u oblom stanju što je oko 20 posto od ukupno ugovorenih godišnjih količina koji su probrani iz količina preuzetih po ugovorima.
Opisanom trgovinom oštećene su HŠ i RH, a posebno porezni obveznici odnosno radno sposobno stanovništvH”, stoji u izvješću.
PIŠE: M. Marković/Foto:faH
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
Komentiraj