Europski izbori u Hrvatskoj trebali bi se održati u nedjelju, 9. lipnja, rekao je u četvrtak u Ljubljani predsjednik sabora Gordan Jandroković.
“Odluka europskih tijela je da se izbori održe između 6. i 9. lipnja. Budući da hrvatski zakon kaže, a i naša je dugogodišnja praksa, da su izbori u nedjelju, očekujem da će izbori biti raspisani za 9. lipnja“, odgovorio je na novinarsko pitanje.
“No, o tome odlučuje predsjednik jer je on formalno taj koji raspisuje izbore”, kazao je Jandroković na kraju dvodnevnog službenog posjeta Sloveniji.
Hrvatskoj je 2024. “superizborna” godina jer se uz europske izbore održavaju i oni parlamentarni i predsjednički. Budući da zasad nije poznat datum parlamentarnih izbora, ne zna se hoće li se oni održati na isti datum kada i europski.
Iako u Sloveniji živi oko 55.000 Hrvata, s čijim se predstavnicima Jandroković sastao u četvrtak, oni nemaju status nacionalne manjine što je problem koji se vuče već više desetljeća. Slovenija kao nacionalne manjine priznaje samo Talijane i Mađare.
Jandroković je u dvodnevnom službenom posjetu Sloveniji.boravio koji na poziv predsjednice Državnog zbora Urške Klakočar Zupančič, a jedna od tema bila je pitanje arbitraže.
Jandroković i Klakočar Zupančić naglasili su da parlamenti nemaju mandat ni nadležnost za rješavanje otvorenih pitanja već se samo mogu potruditi potaknuti vlade da nađu konstruktivan odgovor i rješenja prihvatljiva za obje strane.
“Ja i moj hrvatski kolega potpuno smo svjesni da je provedba arbitražne presude goruće pitanje, međutim mi kao parlamenti nemamo nadležnosti za to pitanje i možemo se samo truditi da se potaknu vlade da nađu konstruktivni odgovor i rješenje”, rekla je predsjednica Državnog zbora.
Službeni stav obje države je poznat i one od njega ne odstupaju: Hrvatska je u potpunosti odbacila arbitražnu presudu zbog utjecaja na suce, a Slovenija je prihvaća.
U nedavnim razgovorima šefova vlada dviju države Andreja Plenkovića i Roberta Goloba rečeno je da granični prijepor između Slovenije i Hrvatske ne treba biti u fokusu dviju zemalja jer se radi o problemu kojem treba dati vremena i ukloniti ga iz dnevne politike.
Na sastanku predsjednika dvaju parlamenata spomenuto je i pitanje hrvatske nacionalne manjine u Sloveniji koje također već dulje vrijeme opterećuje odnose.
Iako u Sloveniji živi oko 55.000 Hrvata, s čijim se predstavnicima Jandroković sastao u četvrtak, oni nemaju status nacionalne manjine što je problem koji se vuče već više desetljeća. Slovenija kao nacionalne manjine priznaje samo Talijane i Mađare.
“To je jedno od otvorenih pitanja”, rekao je na kraju dvodnevnog službenog posjeta Sloveniji.
Hina/Foto: DZS/MatijaSušnik