Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) treću godinu zaredom je objavila izvješće o stanju sigurnosti u Hrvatskoj i zemljama u okružju. U izvješću koje potpisuje ravnatelj Daniel Markić prvi put su huligani navedeni kao prijetnja sigurnosti RH.
U Hrvatskoj je stabilno, ali u okružju sve složenije naročito nakon otmice hrvatskog državljanina u Egiptu, kao i javnih poziva tzv. Islamske države svojim pristašama da na području jugoistočne Europe provode terorističke napade, navodi SOA.
U svijetu rizik od terorizma raste, iz nama susjednih država u rat je otišlo 900 džihadista, no u Hrvatskoj ozbiljnih prijetnji zasad nema. Pristaša radikalnog islama u Hrvatskoj vrlo je malo. Radi se o 10-ak osoba, ali većina njih nisu pobornici terorističkog djelovanja. Na području tzv. Islamske države je šest osoba koje imaju i hrvatsko državljanstvo, stoji u izvješću.Zabrinjavaju tzv. džihadisti iz zemalja u okružju. Iz rata u Siriji i Iraku vratilo se njih oko 300. Postoji bojazan da bi zbog ratnih trauma jednom mogli poslužiti kao organizatori ili izvršitelji terorističkih napada. Neki od njih prešli su hrvatski teritorij. Utvrđeno je da su pojedini počinitelji terorističkog napada u Parizu tranzitirali i preko Hrvatske u sklopu migracijskog vala, navodi SOA.
Posebno je obrađen slučaj Tomislava Salopeka koji je u srpnju prošle godine otet u Egiptu gdje je radio za francusku tvrtku CGG. Premda su otmičari nakon mjesec dana objavili snimku dekaptirane osobe tvrdeći da je to Salopek, SOA i dalje radi na slučaju kako bi se utvrdile okolnosti i počinitelji otmice, te njegova sudbina.
U poglavlju ekstremizam upozoravaju na navijače te na pristaše četničkog pokreta.
“Pojava ekstremizma zabilježena je i kod pojedinaca koji djeluju unutar navijačkih skupina. Nasilje, ekstremistička retorika i simbolika kod dijelova pojedinih navijačkih skupina prisutni su godinama, a narušavaju sigurnosnu situaciju u RH i njezin međunarodni ugled. Glavni poticatelji ovih pojavnosti su dobro organizirane ekstremističke frakcije unutar glavnih navijačkih skupina.
Posebnu pozornost izaziva sve učestalije nasilno djelovanje ekstremnih frakcija izvan okvira sportskih događaja”, navodi se u netom objavljenom godišnjem izvještaju SOA-e. Iz ovih nekoliko općenitih rečenica može se zaključiti da obavještajci već dugo znaju za navijački problem, ali na njega nisu ranije upozoravali, ili puno vjerojatnije da ih je na uvrštavanje navijača u izvješće navela želja predsjednice Republike koja je zatražila posebnu sjednicu Vlade na kojoj bi i SOA bila na tapetu.
Ekstremističke skupine u Hrvatskoj imaju vrlo malen potencijal. No, zbog nezaposlenosti i nezadovoljstva mladih rizik raste, dodaje se i ističe da SOA uočava kontinuirano djelovanje i lijevih i desnih ekstremističkih skupina. Ono što zabrinjava jest da je iskazivanje velikosrpskog i četničkog ekstremizma na području RH sve više zamjećivano među mlađom populacijom.
U Hrvatskoj su, otkriva SOA, aktivni i strani agenti država koje EU i NATO percipiraju kao sigurnosnu prijetnju ili izazov. Pri tome u pravilu djeluju kao diplomati u veleposlanstvima, a koriste i druge načine prikrivanja svojeg stvarnog identiteta i namjera.
SOA upozorava i na korupciju, najčešće u javnim natječajima, javnim nabavama te prilikom izdavanja dozvola i suglasnosti. Posebno zabrinjavaju pokušaji koruptivnog utjecaja na političke, pravosudne i druge procese donošenja odluka.
I sama SOA lani je bila često pod povećalom. Vanjski nadzor proveden je 17 puta. Sustavno se radi i unutarnja kontrola. Inicirano je 6 disciplinskih postupaka zbog povreda službenih dužnosti.
SOA je lani ukupno obavila 5670 sigurnosnih provjera, 300-ak manje nego godinu prije.
Cjelovito SOA-ino izvješće možete pogledati OVDJE.
D. L. /foto:Hina
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj