Lika je uzbunjena nakon objave informacije da je u centru Gospića, u silosima PPK Velebit na Željezničkoj stanici, ilegalno odlagan opasan i kancerogeni otpad.
Svi se pitaju kako je to moguće, tko je od lokalnih političara i gospodarstvenika dopustio da se takvo što dogodi, što su radile inspekcije, nadzori i druge za to zadužene ustanove. Novi list je objavio da je, po neslužbenim informacijama, jedna osoba iz Gospića uhićena jer je bila član zločinačkog udruženja.
“Od Policijske uprave ličko-senjske nismo uspjeli doznati tko je iz bivše gradske garniture HSP-a trenutačno u pritvoru. Neslužbeno smo doznali da je u pitanju jedna osoba za koju se opravdano sumnja kako je znala da se tada vrši enormno zagađivanje u okolici Gospića”, piše Novi list.
U četvrtak je uhićen varaždinski bračni par Josipa i Monike Šincek, njihova poslovna partnerica Franciske Dodić inače supruge poznatog zlatara Paške Dodića.
Istraga pokrenuta je zbog nepropisnog odlaganja desetaka tisuća prostornih metara medicinskog i plastičnog otpada uvezenog iz Italije i Slovenije te otpada hrvatskih tvrtki, koji su zakopavali na području Varaždina, Gospića i Benkovca.
Osim troje poznatih uhićeno je još sedam osoba, a njihovo uhićenje izazvalo je veliki interes javnosti pogotovo nakon što je otkriveno da su uhićenje za onečišćenje okoliša u tri hrvatska grada gdje su ilegalno zakopavali opasni otpad
Europsko smeće u Gospiću
Kada se prije gotovo četiri godine zahuktala predizborna kampanja, oponenti vladajućeg HSP-a imali su u posjedu dron-fotografije na kojim se vidjelo kako je na glavnom gospićkom odlagalištu smeća „Rakitovac“ nalaze stotine tona salonita dovezenih iz više gradova Hrvatske.
To je tada pojašnjeno “zakonitim poslom jer će karcinogeni salonit završiti u posebno pripremljenim kasetama”. Umjesto toga, odbačeni salonit stvorio je novo brdo smeća prekriveno slojem zemlje.
Istodobno se u obližnjim postrojenjima bivšeg PPK Velebit pokrenulo zbrinjavanje starih lijekova i plastike prispjelih iz nekoliko europskih država.
Osobe osumnjičene za ove nezakonite radnje terete se za teško kazneno djelo protiv okoliša, krivotvorenje službenih i poslovnih isprava, utaju poreza te pranje novca. Uskok tvrdi da je Šincek zapravo vodio zločinačko udruženje koje je napravilo sva ta kaznena djela.
Gradonačelnik Gospića Karlo Starčević i zamjenica Kristina Prša u ožujku 2021. obišli su novotovoreni pogon tvrtke Plastruktor, u bivšem PPK Velebit, čiju su vlasnici Varaždinci Josip i Monika Šincek.
EUROPOL procjenjuje da je “ilegalno odloženo najmanje 35 000 tona otpada, čime su kriminalci zaradili najmanje 4 milijuna eura. Laboratorijska analiza pokazuje da se nezakonito odloženo smeće, koje su kriminalci lažno deklarirali kao reciklabilni plastični otpad, zakonski smatra opasnim otpadom.
Hrvatske vlasti vjeruju da je kriminalna mreža također nezakonito zakapala i odlagala medicinski otpad iz više hrvatskih tvrtki“, navodi EUROPOL.
Noću vozili opasni otpad
Ilegalno odlaganje otpada često uzrokuje nepopravljivu štetu okolišu, zagađujući tlo, vodu i zrak. Ta kaznena djela obično idu ruku pod ruku s krivotvorenjem dokumenata ili financijskim kaznenim djelima poput pranja novca ili korupcije.
Prema onome što je za sada utvrđeno, Šincek je od početka 2022. pa sve do rujna 2024. odlagao plastični otpad u Varaždinu, Gospiću i Benkovcu.
Pri tome je zanemario ograničenja za skladištenje takvog otpada, kao i propise prema kojima se takav otpad smije skladištiti. Zato su odlagališta bila prekapacitirana. Umjesto da ga zakonito zbrine, Šincek je organizirao da se otpad zakopava u zemlju, dok je dio mljevene plastike rasut na otvorenom prostoru u Gospiću. Takvo rasipanje svakako je ugrožavalo kakvoću tla i zdravlje ljudi.
Da prikrije ovaj kriminal, Šincek je, prema tvrdnjama Uskoka, nabavljao lažnu dokumentaciju o prijevozu otpada. Ostali okrivljeni u ovom lancu obavljali su, navodi se u rješenju o provođenju istrage, financijske i administrativne poslove, organizirali transport otpada, pribavljali i sastavljali lažnu dokumentaciju o nabavi, prijevozu i obradi otpada, kao i drugu dokumentaciju o poslovima koji u stvarnosti nisu odrađeni.
Novinarima ograničen pristup
Već je do sada utvrđeno da su zbog ovakvog odlaganja otpada u okoliš nastale brojne posljedice na tlu, a onemogućeno je i da na tim parcelama raste drveće ili se uzgajaju poljoprivredne kulture. USKOK smatra kako je kod Gospića i dio šume opustošen. Budući da se plastični otpad teško razgrađuje te prilikom razgradnje ispušta toksine, sve je ovo naštetilo zdravlju ljudi i životinja.
Budući da su novinari znali kako se u nekadašnjim pogonima PPK Velebit vreće sa sumnjivim sadržajima dovoze danju, a noću razvoze u okolici Gospića, malo tko je od pripadnika „sedme sile“ s ovog područja, piše Novi list, bio dobro došao u pogone za preradu zabranjenog otpada.
Od Policijske uprave ličko-senjske nismo uspjeli doznati tko je iz bivše gradske garniture HSP-a trenutačno u pritvoru. Neslužbeno smo doznali kako je u pitanju jedna osoba za koju se opravdano sumnja kako je znala da se tada vrši enormno zagađivanje u okolici Gospića.
M. Marković/Foto: Press