Mjesec dana nakon održanih parlamentarnih izbora na Trgu svetog Marka održava se prva konstituirajuća sjednica novog, 11. saziva Hrvatskog sabora.
Gordan Jandroković u četvrtak je po treći put izabran za predsjednika Hrvatskoga sabora, to u 34 godine modernog saborovanja nije pošlo za rukom ni jednom od njegovih 11 prethodnika.
Izborom predsjednika Sabora konstituiran je novi 11. saziv od neovisnosti. Jandroković je izabran sa 144 glasova za i šest protiv. Nakon njegova izbora himnom “Lijepa naša” odana je počast domovini.
– Dobiti po treći puta povjerenje zastupnika za obnašanje dužnosti predsjednika Hrvatskog sabora zaista je izuzetna čast. Novoizabranim zastupnicama i zastupnicima još jednom čestitam na izboru. Neki od vas su bili u prethodnim sazivima, a mnogi će po prvi puta sjesti u saborske klupe. Svima nam zajedno želim uspješan saborski mandat, da kroz kvalitetan i predan rad opravdamo povjerenje dobiveno od naših građanki i građana.
A upravo je to povjerenje ključno, jer nitko od nas ovdje nije došao slučajno. Nemojmo to zaboraviti, nas su u ovaj visoki dom izabrali hrvatski birači. Današnji sastav sabora odraz je volje čak 2,140.824, odnosno 61.48% hrvatskih građana s pravom glasa.
Želim stoga zahvaliti svima onima koji su 16. i 17. travnja na biralištima u Hrvatskoj i inozemstvu obavili svoju građansku dužnost. Poslali su nedvosmislenu poruku o tome kakav sastav Hrvatskog sabora žele, poručio je Jandroković.
Prije Jandrokovića Hrvatskim saborom su predsjedali Žarko Domljan, Stipe Mesić, Nedjeljko Mihanović, Vlatko Pavletić, Zlatko Tomčić, Vladimir Šeks, Luka Bebić, Boris Šprem, Josip Leko, Željko Reiner i Božo Petrov.
Osim predsjednika, Sabor bi na prvoj sjednici mogao izabrati i pet potpredsjednika, među kojima će Furio Radin biti iz redova nacionalnih manjina, a Ivan Penava iz Domovinskog pokreta. Željko Reiner biti će potpredsjednik Sabora iz redova HDZ-a.
Dva potpredsjednička mjesta pripadaju oporbi.
Nakon izbora predsjednika, Sabor mora izabrati Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) koje će podnijeti izvješće o provedenim izborima i imenima izabranih zastupnika.
MIP podnosi i izvješće o zastupnicima koji su dali ostavke na zastupničku dužnost ili stavili mandat u mirovanje zbog obnašanja dužnosti koja je nespojivu sa zastupničkom dužnošću, kao što je primjerice dužnost ministra ili državnog tajnika, župana i slično, te imenima osoba koje će ih mijenjati u saborskim klupama.
O tome, prema Poslovniku, moraju obavijestiti predsjednika Sabora 24 sata prije početka prve sjednice na kojoj, umjesto zastupnika koji su dali ostavku ili stavili mandat u mirovanje, sudjeluju njihovi zamjenici.
Polaganje prisege
Novoizabrani zastupnici zatim će položiti svečanu prisegu kojom započinju obnašati zastupničku dužnost, a istodobno će prestati mandat zastupnicima prethodnog saziva Sabora.
Svi će zastupnici prisegnuti da će svoju dužnost obnašati savjesno i odgovorno, da će se u svom radu držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak te da će se zauzimati za svekoliki napredak države.
Na konstituirajućoj sjednici može se izabrati i Odbor za izbor i imenovanja.
Prva sjednica novog saborskog saziva održava se šest dana nakon što je predsjednik Republike dao mandat za sastavljanje nove hrvatske vlade predsjedniku HDZ-a Andreju Plenkoviću koji mu je donio 78 potpisa potpore.
Glasanje o povjerenju vladi možda već u petak
Iako ju je sazvao, predsjednik Milanović vjerojatno neće doći na prvu sjednicu. Nije došao ni 2020., što je bio prvi slučaj u povijesti konstituiranja Sabora da predsjednik nije sudjelovao.
Unatoč najavama da bi se to moglo dogoditi još ovaj tjedan, za sada se ne može precizirati kada će Plenković Saboru predstaviti svoju treću vladu.
Sam Plenković je kazao kako bi, “teoretski, glasovanje o povjerenju novoj vladi moglo biti već u petak, no da prije toga treba donijeti Zakon o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava te kada on stupi na snagu onda se može predstaviti Vlada.
Budući da ta procedura ne zahtjeva samo političku volju Sabora nego i potpis predsjednika Republike, ukoliko on to napravi odmah onda se može i predstaviti Vlada, kazao je.
Tim će se zakonom operacionalizirati dogovor HDZ-a i DP-a po kojemu će nova vlada, umjesto 16 imati 18 ministarstava, među njima i nova za demografiju i održivi razvoj.
Novi saziv Sabora od jeseni na novoj adresi
Deseti saziv Hrvatskog sabora raspušten je sredinom ožujka, izbori za 11. saziv održani su u srijedu, 17. travnja i na njima je relativnu pobjedu izborio HDZ.
Od 151 zastupnika, HDZ s partnerima ima 61, SDP s partnerima 42, Domovinski pokret 14, Most 11, Možemo 10, po dva IDS i Nezavisna platforma sjever te Fokus jedan. U Saboru će sjediti i osam zastupnika nacionalnih manjina.
Dogovorom s 12 zastupnika DP-a, četvoricom zastupnika nacionalnih manjina i Vesnom Vučemilović, HDZ ima potporu 78 zastupnika.
Prva sjednica novog saziva održati će se u zgradi Hrvatskoga sabora na Trgu svetoga Marka koja bi uskoro trebala krenuti u temeljitu obnovu. Selidba na zamjensku lokaciju, u vojarnu na Črnomercu, predviđena je tijekom ljetne stanke.
Postoji jedan tipični obrazac koji se ponavlja kroz povijest ove zemlje. Nije važno radi li…
Poznata BBC-eva politička emisija ‘Hard Talk‘ ugostila je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg je intervjuirao poznati voditelj Stephen Sackur.…
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Komentiraj