Hrvatski sabor u petak je nastavio sjednicu raspravom o prijedlogu izmjena Zakona o članarinama u turističkim zajednicama, kojim se predlaže smanjenje parafiskalnih davanja radi rasterećenja poduzetnika i stvaranja konkurentnog poslovnog okruženja.
Saborska oporba žestoko je u petak napala sustav turističkih zajednica i njihovih članarina, tvrdeći da se radi o paralelnom sustavu koji služi za uhljebljivanje i trošenje milijuna kuna na putovanja bez učinka.
Dogodila se i rijetka situacija da se zastupnica Dalija Orešković složila s kolegom Hrvojem Zekanovićem.
Orešković je prozvala sustav turističkih zajednica prozvavši ga paralelnim sustavom nad kojim nema nikakve kontrole. O prosječnoj plaći direktora turističkih zajednica rekla je da su njihove plaće višestruko veće od plaće dužnosnika, da ih samostalno određuju te da ih nitko ne kontrolira.
Zastupnik HDZ-a Josip Borić prijavio ju je za povredu Poslovnika rekavši da iznosi neistine i da se ponaša neprimjereno u Saboru. Nakon njega, riječ je uzeo zastupnik Mosta Miro Bulj koji je stao u obranu Orešković. Istaknuo je da HDZ-ov zastupnik nije ničim potkrijepio tvrdnje da Orešković ne govori istinu te ga prozvao zbog uvrede kolegice.
“Svi znaju da ja nisam krhka ženica i da se znam obraniti sama, ali s obzirom na to da je kolega Bulj već rekao sve, mogu samo reći da kada ponovno otvorim odvjetnički ured, ponudit ću mu mjesto vježbenika”, rekla je Orešković i nasmijala sabornicu.
Video počinje na 49:50
Nakon što je državna tajnica u Ministarstvu turizma Sandre Herman izvijestila da imamo 313 turističkih zajednica, Hrvoje Zekanović je izračunao da u njima radi tisuće zaposlenika.
“Znam da ih u nekima ima i više od deset, a uz časne izuzetke, mahom su uhljebljeni, uglavnom služe kao glasačka mašinerija i ne rade ništa”, ustvrdio je.
Kaže i kako su se “deseci i deseci milijuna” trošili na putovanja da bi se “tobože privuklo nekoga”, a zapravo se radilo o “bančenju, trošenju, lokanju”. Zekanović ustrajava na pisanom odgovoru o broju zaposlenika i službenih automobila u turističkim zajednicama.
Bivši ministar turizma Gari Capelli (HDZ) tumači mu kako su vlasnici i osnivači turističkih zajednica lokalne samouprave, dakle općine i gradovi, kako to nema veze s Ministarstvom.
I Orešković zanima koliko godišnje stoji ukupan rad turističkih zajednica ili prosječna plaća njihovih direktora. Višestruko su veće od plaća dužnosnika, a nitko ih ne kontrolira, tvrdi zastupnica kojoj HDZ-ov Josip Borić uzvraća da iznosi neistine oko plaća.
“To je laž i neistina, neznanje i bezobrazluk, značilo bi da imaju plaće više od 20 i 30 tisuća, a to nije istina”, kaže Borić.
Referirajući se na dvojbe oko smanjena broja turističkih zajednica, Dario Zurovec (Fokus) kaže kako one na Jadranu još i imaju smisla, no da je na kopnu malo sredina gdje funkcioniraju kako treba.
Državna tajnica Herman odgovara kako nije istina da turističke zajednice nikome ne podnose izvješća, jer postoje turistička vijeća. Demantira i tvrdnje o visokim plaćama direktora. To ni približno nije istina, direktori plaće usuglašavaju sa sustavima lokalne, odnosno regionalne uprave, plaće su recimo na razini pročelnika, ističe.
Naglasila je i da su unatrag pet godina, članarine ukupno smanjenje za 32 posto, da je ove godine privatnim iznajmljivačima paušal smanjen za 50 posto, dok su oni koji su odjavili smještaj bili oslobođeni plaćanja.
Vladinim prijedlogom propisuje se smanjenje obveze plaćanja turističke članarine i to smanjenjem stope na temelju koje se članarina obračunava. Stope za obračun članarine su linearno umanjene te će iznos za plaćanje članarine za svih pet skupina obveznika biti 12 posto manji.
R.I. /Foto: screenshot