Izvršni odbor Hrvatskog liječničkog zbora (HLZ) odlučio je dodijeliti odličja i medalje “Ladislav Rakovac” liječnicima članovima Stožera za civilnu zaštitu Republike Hrvatske za osobite zasluge u sprečavanju širenja zaraze koronavirusa, objavila je Hina.
Odličjem i medaljom “Ladislav Rakovac” odlikuju se ministar zdravstva Vili Beroš, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić i ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević.
“Članovi Nacionalnog stožera civilne zaštite, uvažene kolegice i kolege zaslužili su visoko priznanje Hrvatskog liječničkog zbora za osobite zasluge u sprečavanju širenja zaraze COVID-19 i očuvanju zdravlja naroda, te postignute posebne rezultate u razvoju zdravstvene zaštite u Hrvatskoj”, stoji u priopćenju HLZ-a.
Javna priznanja i odličja HLZ-a društvena su priznanja što ih HLZ dodjeljuje zbog osobitog doprinosa za HLZ kao i za Hrvatsku, posebno u razvoju zdravstva i medicine u organizacijskom, stručnom i znanstvenom pogledu.
Javnost će, bez sumnje, pozdraviti odluku o dodjeli odličja, jer su ih zaslužili. Više puta smo, uspoređujući Hrvatsku s drugim zemljama, izražavali zadovoljstvo reakcijom i struke i politike i prema epidemiji koronavirusa u Hrvatskoj.
No, potrebno je spomenuti da su su u slučaju ministra Vilija Beroša i dr. Alemka Markotić u Hrvatskom liječničkom zboru pogriješili. Beroš i Markotić nisu članovi Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.
Beroš, Markotić, Božinović i Capak, uz povremena gostovanja drugih osoba, (Maja Grba Bujević i drugi) svakodnevno se pojavljuju na press konferencijama Stožera pa se stvorio javni dojam da su svih četvero članovi Stožera.
Stožer je osnovan na sjednici Vlade 20. veljače 2020., ( Rješenje o imenovanju načelnika, zamjenika načelnika i članova Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, ) imao je 26 članova, a Naknadnim rješenjem Vlade, od 27. ožujka, članicom Stožera imenovana je Maja Grba-Bujević, kao predstavnica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu pa je Stožer narastao na 27 članova.
Na kraju i administrativna preporuka. U svakodnevnom govoru ( i pisanju) Stožer možemo zvati Nacionalni stožer civilne zaštite, ( samo Stožer ili Nacionalni stožer), ali u službenim dokumentima važno je zvati ga pravim ( i pravnim) imenom, a on je Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske.
M. Marković/Foto.pxll
Istra 1961 je pobijedila Dinamo s uvjerljivih 3:0 u 28. kolu SuperSport HNL-a. Stjepan Lončar…
Uz odličnu igru nogometaši Istre 1961 su na svom terenu pobijedili Dinamo 3-0 (1-0) u…
U prvom subotnjem susretu 28. kola HNL-a nogometaši Hajduka učvrstili su prvo mjesto na ljestvici,…
Komentiraj