Marko Jantol (45), vlasnik poznate i posljednje zagrebačke videoteke Pauk, koji je otišao s adrese stanovanja u Ogulinskoj u Zagrebu još 11. prosinca prošle godine, pronađen je mrtav.
Potvrdila je to njegova majka Dragica Jantol, koja je na društvenim mrežama objavila kako je Markovo tijelo pronađeno u nedjelju u Zagrebu. Jutros ispred videoteke u Ozaljskoj stoji upaljena svijeća.
Nakon što se Marko tog 11. prosinca 2022. nije pojavio na poslu u svojoj kultnoj i posljednoj zagrebačkoj videoteci Pauk, majka Dragica i njegovi prijatelji prolazili su pravu kalvariju. S obzirom da su mu ujedno bili ugašeni i mobiteli te mu se, pod nerazjašnjenim okolnostima, gubio svaki trag, o nestanku je ubrzo bila obaviještena policija.
– To što je posljednjih godinu, dvije prolazio sa videotekom i maćehinskim odnosom države, ne bih poželio nikome. Želimo samo da se vrati, nije nam ni u primislima bilo ovo jer, unatoč svemu, nije klonuo duhom. Ove godine na sve se suočio s još jednom tugom, točnije dvostrukom kada je u vrlo kratkom periodu izgubio dva mačka od kojih je jedan bio jako teško bolestan, a drugi je nastradao nesretnim slučajem.
Moj sin Marko Jantol pronađen
je mrtav u Zagrebu u nedjelju
05.03.23.Objavljuje Dragica Jantol u Utorak, 7. ožujka 2023.
Svako malo okrenem njegove brojeve mobitela s nadom da će ipak zazvoniti, ali su nažalost ugašeni i to nas sve zabrinjava jer on je uvijek bio na dispoziciji svima i u svako doba dana – rekao je sredinom prosinca za Jutarnji prijatelj nestalog Jantola.
Kultna videoteka je imala više od 20.000 korisnika
Videoteka Pauk otvorena je 2001. godine i od tada je radila bez prestanka do nedavnog zatvaranja. U najbolje dane imala je preko 20.000 aktivnih članova.
Fond videoteke bio je oko 16 tisuća filmova u neopisivo raznolikom izboru. Moglo se pronaći gotovo sve, od starih klasika poput filmova Charlieja Chaplina do onih koji su prije tri ili četiri mjeseca punili kinodvorane.
Godišnja članarina iznosila je 10 kuna, a cijene posudbe filmova kretale su se između 12 i 15 kuna za sedam dana. Postojala je i mogućnost kupnje nekih filmova, odnosno trajne posudbe, čija je najviša cijena u videoteci Pauk iznosila 20 kuna.
Problem nastao zbog duga od 20 tisuća kuna
Sve je krenulo nizbrdo početkom listopada kada je Trgovački sud u Zagrebu u predloženom stečaju Malog pauk-filma j.d.o.o, tvrtke koja je upravljala posljednjom zagrebačkom videotekom, pozvao institucije da dostave uvjerenje je li taj dužnik vlasnik zrakoplova, plovila i nekretnina te primatelj dividende ili imatelj vrijednosnih papira.
Stečaj je krajem lipnja prošle godine predložila Financijska agencija (FINA) zbog utvrđenog duga od 20.499 kuna, a sud je u postupku vezanom uz posljednju zagrebačku videoteku Pauk zatražio očitovanja Središnjeg klirinškog depozitarnog društva, Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i zaključno – Državne geodetske uprave.
Sve te institucije bile su pozvane tog tjedna da uvjerenja dostave u roku od osam dana, a protiv tog sudskog zaključka nije dopuštena žalba.
“Ne znam što da kažem – da se smijem ili plačem”
Marko Jantol istupio je tada u javnost rekavši da je zapanjen uključivanjem toliko važnih institucija u predloženi stečaj.
“Ovo mi je prva vijest. Nemam teksta, ne znam što da kažem – da se smijem ili plačem”, kazao je Jantol tada. Dodao je da zna da je dužnik te da je svjestan zaostataka u plaćanju. Govorio je tada da su ga novinari najčešće pitali o borbi s njegovim glavnim konkurentom – Netflixom.
“S jedne strane je Netflix, a s druge videoteka Pauk s dvadesetak tisuća kuna duga”, rekao je tada Jantol istaknuvši da je to borba s vjetrenjačama.
“No u borbi s običnim preživljavanjem u ovim vremenima krize nisam samo ja ugrožen. Ljudi čuvaju svaku kunu i ne znaju što će biti sutra. Ugroženi su i svi obrti u susjedstvu na zagrebačkoj Trešnjevci”, rekao je tada Jantol.
Jantol nestao u prosincu, od tada mu se gubio svaki trag
Otprilike dva mjeseca od tih riječi prijavljen je nestanak Marka Jantola, vlasnika Pauka. To su na društvenim mrežama javili njegovi prijatelji te kazali da je zadnji put viđen kako izlazi iz svoje kuće na Trešnjevci u jutarnjim satima kada ga je vidjela majka.
Mobiteli su mu bili isključeni, a njegovo ime i fotografija potom objavljeni na stranici nestali.gov.hr. I obitelj i prijatelji molili su za pomoć.
Njegovi prijatelji vjerovali da je netko na Marka vršio pritisak vezano uz videoteku te su rekli da je, na dan kad je nestao, trebao predati videoteku zbog nagomilanog duga. Navodno je molio odgodu, no nije poznato je li je uspio i dobiti. Nije pronađen ni njegov ruksak s laptopom ni mobitel, koji je otad nedostupan.
Majka Dragica samo je željela saznati istinu, a nažalost ispostavilo se ono najgore.
D.M. /Foto: pxll
Osobe u kriznom razdoblju savjetodavnu pomoć mogu dobiti na više adresa u Hrvatkoj. Ako Vam je potrbna pomoć, javite se na neki od navedenih kontakata:
– Centar za krizna stanja i prevenciju suicida (KBC Rebro): 01/2376 470
– Psihološku pomoć možete dobiti i na Hrabrom telefonu na broju 116 111.
– SOS telefon za pomoć suicidalnim i depresivnim osobama 0800 123 123.
– Hrvatska udruga za prevenciju suicida – HUPS u Virovitici 033/721-178
Telefonske linije anonimne i potpuno besplatne za pozivatelje.