Maxportal je primio neslužbenu informaciju iz dva nepovezana i pouzdana izvora da će Marko Lukić i još petorica umirovljenih časnika dobiti počasne činove generala.
Marko Lukić, umirovljen 1994. godine u činu pukovnika, a godinama se u brojnim medijskim istupima i društvenim događajima predstavljao kao general. Tako su ga predstavljali i novinari u intervjuima, a da ima čin generala navedeno je i na njegovoj podsjetnici. I na onoj na hrvatskim i onoj na engleskom jeziku.
Na naš službeni upit, tijekom rada na drugoj temi, s Pantovčaka nam je službeno odgovoreno:
“Vezano za Vaš upit je li gospodin Marko Lukić general HV, odnosno koji čin ima, obavještavamo Vas kako isti nema čin generala Hrvatske vojske.
Ukazom Predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana, Broj: PA6-11/1-92 od 24. veljače 1992. godine isti je promaknut u čin pukovnika.”
Marko Lukić umirovljen je 1994. godine. Neslužbena informacija je da ga je predsjednik Tuđman umirovio kad je primo informacije o Lukićevim aktivnostima u slobodno vrijeme povezanim s domovnicama i putovnicama.
U biografiji na Internetu, za koju vjerujemo da ju je sam pisao, navodi da je “zbog neslaganja s politikom MUP-a Republike Hrvatske i pokušaja da mu se podmetnu udbaško- kosovske podvale razilazi se s tadašnjim ministrom Ivanom Jarnjakom i pokreće proceduru za umirovljenje krajem 1993. godine.
Godinu dana nakon napuštanja MUP-a RH uspijeva riješiti invalidsku mirovinu i biva preveden iz zvanja glavni inspektor Hrvatske policije u čin general bojnika Hrvatske vojske.”
No Marko Lukić nema čin generala. Po Zakonu o obrani časničke činove dodjeljuje vrhovni zapovjednik ukazom o imenovanju, a Lukić ima samo ukaz da je pukovnik.
Moguće je da ima mirovni koja je visini generalske mirovine, jer je imao status glavnog policijskog inspektora, što je najviši stupanj u MUP-u
“Generalska činove ne dijele tete u mirovinskom”, kažu generali koji su činove zaslužili u ratu i dobili ukazom predsjednika.
Zanimljivo da dio medija čak i u tekstovima u kojima pišu o Marku Lukići, ili objavljuju intervju s njim, objave da je Mladen Markač, jedni policijski general, a istodobno Marka Lukića nazivaju generalom.
Marka Lukića nema na popisu generala u knjizi “Hrvatski generali i admirali 1991. – 1999.” autora Krešimira Kašpara i Marinka Krešića, kao ni u “Leksikonu generala i admirala” koji donosi autorizirane biografije vlasnika najviših činova u Hrvatskoj.
Marko Lukić rođen je 1962. u Doboju u BiH. Srednju školu unutarnjih poslova u Šimunskoj u Zagrebu pohađao od 1977. do 1981. godine. Vojnu akademiju za potrebe Hrvatske pohađa u periodu 1981.-1985. godine i zapošljava u Ministarstvo unutarnjih poslova u Zagrebu u zvanju inspektor policije na zagrebačkoj Trešnjevci. Od 1986. do 1990. godine obnaša dužnost pomoćnika zamjenika jedinice za posebne namjene tadašnjeg Republičkog SUP-a.
A onda je došla ’90. kad je raspoređen za vojno-policijskog koordinatora za izradu programa osposobljavanja novih hrvatskih redarstvenika. U kolovozu 1990. imenovan je zapovjednikom Lučkog.
Ivan Krmpotić, jedan od osnivača hrvatske policije 1990. i 1991. i profesor na policijskoj školi i akademiji, za Lukića je objavio da se nekad prezivao Marko Križić, ali je prezime promijenio u Lukić.
Dražen Keleminec tvrdi da je prezime Križić promijenio u Lukić kako bi se početkom 80-ih “lakše utopio u srpskoj sredini.” Promjena prezimena povezuje se s fra Jozom Križićem, svećenikom iz Tomislavgrada.
Godine 1981. kad ja Marko Lukić upisao Vojnu akademiju uhićena su ( 7. 8. rujna 1981.) dvojica svećenika iz franjevačkog samostana u Duvnu fra Ferdo Vlašić i fra Jozo Križić. Uhićeni su kao urednici vjerskog časopisa Naša ognjišta.
Okružni sud u Mostaru je fra Ferdu Vlašića je osudio na osam, a fra Jozu Križića na pet godina zatvora, a krimen je, po ocjeni suda, bio jer “omogućili utjecaj ekstremne ustaške emigracije na uređivanje i sadržaj lista Naša ognjišta” koji je nakon toga ugašen.
U to vrijeme mediji su opširno pisali o “kleroustaškim svećenicima” fra Ferdi Vlašiću i fra Jozi Križiću ( bilo je vrijeme Međugorja i još poznatije suđenje fra Jozi Zovki) pa prezime Križić nije bila preporuka za napredak u karijeri.
Fra Jozo Križić preminuo u siječnju 1993., a njemu u spomen Franjevački muzej “Fra Jozo Križić” nazvan je njegovim imenom jer je svoje slobodno vrijeme utrošio u stvaranje samostanske muzejske zbirke s veoma raznolikim i vrijednim starinama.
Čin počasnog generala Marku Lukiću Milanovićeva je nagrada ne za vojničke zasluge, nego za skupljanje prvljavog veša o ministru obrane Mariju Banožiću i drugim viđenijim HDZ-ovcima.
Činove brigadnog generala u srijedu 20. srpnja na Pantovčaku će dobiti: Marijan Biškić, ratni zapovjednik Vojne policije, Zdravko Andabak iz Tigrova, Ivica Obrovac iz ZP Osijek, Mark0 Lukić iz MUP-a te zapovjednici HVO, Ilija Nakić iz Travnika i Đuro Matuzović iz Posavine.
Marko Marković/Foto: RTL