Međugorje je dobilo status ‘Nihil Obstat’ (nema zapreka), što znači da se dopuštaju i potiču crkvena hodočašća i pobožnosti u tom svetištu. Sveta Stolica tako je priznala mnoge znakove djelovanja Duha Svetoga u Međugorju, ali nije iznijela svoje stajalište o nadnaravnosti fenomena koji se vezuje uz tvrdnje vidjelaca da im se ondje ukazuje Gospa i šalje poruke već 43 godine, koliko je prošlo od prvog ukazanja Djevice Marije.
U tekstu koji je objavio Vatican News, portal Svete Stolice, navodi se da dokument Dikasterija za nauk vjere koji je odobrio papa Franjo ne govori o nadnaravnosti, ali priznaje obilne duhovne plodove vezane za župu – svetište Kraljice mira te daje uglavnom pozitivno mišljenje o porukama uz nekoliko objašnjenja.
U Noti o duhovnom iskustvu vezanom za Međugorje koju je potpisao kardinal Víctor Manuel Fernández, pročelnik Dikasterija za nauk vjere, navodi se da pozitivna ocjena većine međugorskih poruka “ne podrazumijeva proglašenje izravnoga nadnaravnog podrijetla”.
Pa ipak, prepoznaje se vrijednost duhovnih plodova povezanih s međugorskim iskustvom, ovlašćujući vjernike da ga se pridržavaju jer su se “dogodili brojni pozitivni plodovi i nisu se među Božjim narodom proširili nikakvi negativni ili rizični učinci”.
Dodaje se kako su mjesta vezana uz međugorski fenomen odredišta hodočašća iz cijeloga svijeta. Pozitivni se plodovi očituju ponajviše kao promicanje zdrave prakse života vjere u skladu s tradicijom Crkve. Dogodila su se “brojna obraćenja” ljudi koji su otkrili ili ponovno otkrili vjeru; povratak ispovijedi i sakramentalnoj pričesti, brojna zvanja, “brojna pomirenja bračnih parova i obnove bračnoga i obiteljskoga života”.
Zabilježena su i “vrlo brojna ozdravljenja”
Vatican News dodaje kako Nota Dikasterija koju je službeno odobrio i papa Franjo razmatra i glavne aspekte poruka, počevši od poruke mira shvaćenoga ne samo kao odsutnost rata nego i u duhovnom, obiteljskom i društvenom smislu najoriginalniji naslov koji Gospa sebi pripisuje je, naime, ‘Kraljica mira’. “Taj se aspekt bolje razumije u ekumenskom i međureligijskom kontekstu Bosne i Hercegovine, obilježenom strašnim ratom s jakim religijskim elementima, dodaje se, a navodi Vatican News.
Vatikan potaknuo vjernike da hodočaste zbog Marije, a ne radi susreta s vidiocima
Dokumentom se upozorava i na lažne proroke i navode takve poruke. Oni koji daju katastrofična predviđanja lažni su proroci. Vatican News navodi kako ovo tumačenje ne podrazumijeva proglašenje nadnaravnosti, i podsjeća da nitko nije obvezan vjerovati u to, nihil obstat (nema zapreka) koje je izdao mostarski biskup u dogovoru sa Svetom Stolicom upućuje da vjernici “mogu putem tog duhovnog prijedloga dobiti pozitivan poticaj za svoj kršćanski život te dopušta javno štovanje”.
Dikasterij na kraju potiče one koji idu u Međugorje “da prihvate kako se na hodočašće ne ide radi susreta s navodnim vidiocima, nego radi susreta s Marijom, Kraljicom mira”.
Međugorski fenomen vezuje se uz tvrdnje šestero vidjelaca da im se od 1981. godine u tome hercegovačkome mjestu ukazuje Gospa i šalje poruke mira zbog čega se i naziva Kraljicom mira. Sveta Stolica utemeljila je posebno povjerenstvo koje je svoje izvješće o međugorskome fenomenu dostavilo papi Franji. U međuvremenu je imenovan i posebni Papin izaslanik koji je zadužen za ovu župu. Od početka fenomena do danas Međugorje je posjetilo 50 milijuna hodočasnika.
Odluka biskupa Petra Palića
“Uzimajući u obzir potrebu da se zaključi razlučivanje o fenomenima vezanim uz pobožnost prema Mariji „Kraljici Mira“ u Međugorju, posebno u svjetlu trenutne situacije i odluka koje su već donesene u vezi s pastoralnim usmjerenjem, kao i potrebu da se pruže neka objašnjenja s obzirom na ovo, odlučujem da ništa ne priječi (nihil obstat) „da se cijeni pastoralna vrijednost i da se promiče širenje ovog duhovnog prijedloga pa i mogućim hodočašćima“ (Norme, br. 17);
– da su vjernici, kad je u pitanju pobožnost prema Mariji „Kraljici Mira“, „ovlašteni da je se pridržavaju na razborit način“ (Norme, čl. 22, §1: usp. Benedikt XVI., Verbum Domini, br. 14), iako to ne podrazumijeva odobravanje nadnaravnog karaktera fenomena o kojemu je riječ (usp. Norme, čl. 22, §2), uz napomenu da vjernici nisu dužni vjerovati u to;
– da su svećenici ove Biskupije, prihvaćajući i poštujući odluku Crkve, slobodni pristati ili ne pristati uz ovaj duhovni prijedlog;
– da se Apostolskog vizitatora poštuje i sluša u odlukama koje će donositi u situacijama koje se mogu pojaviti.
Zbog široke rasprostranjenosti pobožnosti prema Mariji „Kraljici Mira“ po cijelom svijetu, ne dovodeći u pitanje ovlast svakog dijecezanskog biskupa da o ovoj stvari samostalno odlučuje sukladno čl. 7, §3 Normi za postupanje u razlučivanju navodnih nadnaravnih fenomena, određujem da se ovaj dekret objavi 19. rujna 2024.”
Šest razina stupnjevanja fenomena, ključna uloga biskupa
U posljednjih 50 godina priznata je nadnaravnost samo šest fenomena. Posljednji dokument Dikasterija za nauk vjere tiče se upravo te teme, a zove se “Norme za postupanje u razlučivanju navodnih nadnaravnih ukazanja”. Nove norme pomiču fokus s nadnaravnosti na pastoralne plodove.
Kardinal Manuel Fernandez, prefekt Dikasterija za nauk vjere, rekao je na predstavljanju dokumenta kako nadnaravni fenomeni nisu crno-bijeli te da se znalo kroz povijest utvrditi kako su vidjelice lagale ili da je analizom utvrđena neautentičnost navodnih Isusovih ili Marijinih suza ili krvi.
Nove norme propisuju šest razina stupnjevanja fenomena, od prve kojim se utvrđuje kako nije izražena sigurnost o nadnaravnoj autentičnosti fenomena, ali da nema kritičnih aspekata, do pete razine prema kojoj biskup može zabraniti štovanje i posljednje, šeste razine u kojem se utvrđuje nepostojanje nadnaravnosti.
M.M. /Foto:Medjugorje
U Skupštini rbije došlo je do fizičkog obračuna između zastupnika nakon što su pripadnici oporbe…
U Skupštini Srbije došlo je do fizičkog obračuna između zastupnika nakon što su pripadnici oporbe…
Zamjenica gradonačelnice Sarajeva i kandidatkinja za v.d. gradonačelnice, Anja Margetić Stakić, prilikom gostovanja u emisiji…
Komentiraj